Včera jsem se vytahoval s piemontským Arneis od Battaglia, dnes mi UPS přivezla celý karton moselských ryzlinků. Stefan Erbes nalahvoval první vína ročníku 2014 a poslal mi sedm vzorků. Nechtěl jsem bejt vyžírka, tak jsem si nenapsal o Auslese, jen o nejžádanější vína: dvakrát suché Spätlese, jedno polosuché, dva feinherby, sladký kabinet a Spätlese. O novém ročníku nic nevím, ale když si v duchu srovnám rozdíly mezi tím, co dobře znám (2010-13), tak se těším!
Archiv štítku: Erbes
Dvacetiletý mladík z Mosely
Před týdnem mi Stefan Erbes přivezl na dvě pražské degustace spoustu studijního materiálu. Některé přebytky ze dvou degustací, které jsme pro bedýnkáře vykonali, jsem už nabídl účastníkům a později i ostatním bedýnkářům, ale pár králíků mi ještě v klobouku zůstalo… třeba zrovna tohle staré Auslese. Dal mi ho jako dárek a smál se: je to překorkované, to ti vydrží dalších dvacet let!
1994 Ürziger Würzgarten Auslese*, Weingut Karl Erbes
Plná a nápadná zlatožlutá barva s čajovým odstínem. Na nose med, kandované ovoce a voskové tóny, druhý den na nose zralé hrušky. V chuti plné, s jemnou kyselinou a vysokým zbytkovým cukrem, kandovaný ananas a meruňky, pomerančová kůra a grapefruit, náznakově i hruška. Jemně tóny bylinek a minerální tón v závěru. Svěží a plné, ročník bych naslepo hádat nechtěl :o) 8% alkoholu. Podle toho, jak se víno druhý den otevřelo, platí to, co jsem doporučoval už před měsícem tady: určitě dekantovat!
Fotoblog z Galadegustace Prague Wine Trophy
Kdybych si mohl jen tak sednout a v klidu vychutnávat všechna vína, která jsem dostal nebo vyhandloval na pondělní Galadegustaci PWT, byl by to nádhernej večer. Kdybych předtím nestál sedm hodin za stolkem s vínem a život nenabral obrátky zrychleného filmu :o) Tentokrát bylo všechno zorganizované až v lednu, ale nakonec to vyšlo, včetně jedné vtipné shody, jejíž první část spočívala v tom, že můj stolek sousedil se stolkem Autentistů. Na fotce se Richard Stávek i Ota Ševčík šťastně kření, no ani se jim nedivím :o) Číst dál
Stárne jako víno
Dnes o moselském ryzlinku z roku 1991. Bedýnkáři ho znají z loňských vánočních bedýnek. Kamarád ho vzal zrovna před rokem na novoroční večírek malovinařů v jedné moravské obci, a málem dostal přes hubu. (Jméno obce není pro vyprávění důležité, tak ho vynechám :o) Prý na něj jeden soused křičel něco o podvodu: víno s tak nízkým alkoholem (7%) přece nemůže přežít dvacet roků, to každý zná z vinařských příruček! Chachá!
Pomerančový ryzlink
Tři vína z minulého týdne, fixem popsaný nesířený Veltlín, biodynamické Sangiovese se sametovými tříslovinami a rok na jemných kalech školený ryzlink měly společného jmenovatele: použité technologie výrazně ovlivnily výsledný projev vína. Bezzásahová technologie je taky technologie a rozhodnutí jestli nechat víno ležet na kvasnicích nebo ho z kvasnic stočit je v obou případech stejně zásadní technologický zásah. Číst dál
Nazrálý moselský ryzlink
2009 Ürziger Würzgarten Riesling Spatlese feinherb, Weingut Karl Erbes
Teple žlutá, zlatavá barva, těžší lipová vůně s náznaky chemických tónů, mokrého hadru a tlejícího listí, jasný nazrálý ryzlink! V chuti jemná svěžest až do úvodní perličky na špičce jazyka, slušná kyselina už bez mladistvého břitu a dál už jen samé nazrálé přívlastky. Nahořklé grepy, zralé žluté ovoce, výrazně minerální a docela dlouhé. Soukromě mám radši ryzlinky mladší (a svěžejší), ale tohle je pěkná ukázka nazrálosti.
Milovníci ryzlinků si můžou zaškrtnout datum 26. ledna, po roce jsem zase pozval Stefana Erbese do Prahy. Jedna věc mi trochu kazí radost: z prosincové objednávky mi vyškrtal přes polovinu položek. Sorry, vykoupili mě Číňani. Po slabé sklizni 2013 další pohroma :o) Myslel jsem, že se ho čínský zájem nebude týkat, protože Erbes je malý vinař, necelých 50.000 lahví ročně, ale ouha!
Srovnávací mánie
Zatímco se většinová média věnují srovnání sprosté mluvy prezidenta Zemana a knížete Schwarzenberga nebo délky sukní televizní moderátorky A a televizní herečky B, milovníci vína se stejně beznadějně pokoušejí srovnávat ryzlink R s ryzlinkem S. V podstatě kvůli tomu byla vymyšlená i stobodová stupnice OIV (ta umí navíc srovnávat i ryzlinky s kabernety, asi jako Zemanovy bonmoty s délkou sukýnek televizních hereček?). Chtěl jsem dnes srovnávat dva ryzlinky, ale vzdal jsem to. Už Kozma Prutkov prorocky hlásal, že nikdo nemůže srovnat nesrovnatelné…
Dva archivní kabinety z aktuální bedýnky
Nevím, jestli titulek není trochu nesmyslný, protože je věnovaný německým ryzlinkům. Kabinetní ryzlink bývá jednoduché lehké pití s nízkým alkoholem a vyšším zbytkovým cukrem a nejspíš bych doporučoval ho pít zamlada (tedy pokud jde o věk ryzlinků, pokud jde o konzumenty, tak zamlada i ke stáru – to jeden ještě víc ocení nízký alkohol :o) Jsou to starší ročníky, ale už kvůli lahvi s hvězdičkama na hrdle (fotka) stály za koupi! Číst dál
Nové trofeje pro Komunitní Bedýnky!
V neděli ráno jsem našel v poště výsledky třetího kola soutěže Prague Wine Trophy. Šampion se zase neurodil a šampaňské zůstalo neotevřené, ale pár radostných výsledků se objevilo! Číst dál
Pár vín z víkendových koštů
Po alsaském výletu se mi nahromadily degustační vzorky všemožného původu, dnes jen výběr z víkendových ochutnávek, kterými jsem se snažil nastolit v chladničce pořádek. Už jsem tady psal, že některé vzorky zklamaly a na samostatný zápisek na blogu to nedotáhnou. To je příklad vína z horního obrázku – nedá se ani říct, že zklamalo, prostě jen nevhodný dárek. Rulandské modré ve výběru z hroznů je mi vždycky podezřelé, a s tímhle jsem se dokonale minul stylově, včetně srandovní etikety. Moje babička říkávala: pro Kristovy rány! Dál už jen vážně. Číst dál
2006 Ürziger Würzgarten Riesling Auslese***, Karl Erbes
Velký sladák z botrytického ročníku. Hvězdičky označují míru botrytis při sběru, takže maximální, navíc v ročníku, který byl na ušlechtilou plíseň bohatý. Z poznámek Stefana Erbese jsem měl dojem, že v roce 2006 měl botrytis snad i na hroznech pro kabinett :o)
Jen poloviční lahev (0,375 litru), celokorek, na etiketě 7,5% alkoholu. Zlatavá barva a vůně, která by sama osladila silné kafe. Lípa, hrozinky, kandované ovoce. V chuti husté, koncentrované, sladké, s jemnou kyselinou. Kandované ovoce a hrozinky, velmi lehké. Kyselina je už dokonale propojená s cukrem a vytváří jeden celek. Extrémní tečka k dezertu, ale nemá robustnost mladých Auslese a moc dobře se pije. Kdybych nemusel brát ohled na vyšší cenu, asi bych lahvičku za večer dokázal vypít, ale je to zábavné pití i po několik večerů za sebou.
Mosela počtvrté
Dnes jen pár fotek z posledního večera v Ürzigu se Stefanem Erbesem. Zajeli jsme k němu do sklepa naložit paletu vína pro Skleničkův sklep, a přitom nás provedl sklepem, ukázal některé technologie a laboratoř.











