Nové trofeje pro Komunitní Bedýnky!

Skleničky P1160586

V neděli ráno jsem našel v poště výsledky třetího kola soutěže Prague Wine Trophy. Šampion se zase neurodil a šampaňské zůstalo neotevřené, ale pár radostných výsledků se objevilo!           

Před prázdninama jsem od kamaráda odkoupil zpátky pár lahví ryzlinku 2012 Ürziger Würzgarten Riesling Spätlese feinherb z moselského vinařství Karl Erbes z loňských květnových bedýnek (děkuju, Radku!) a poslal je soutěžit. Dostaly 90 bodů a velkou zlatou medaili. Víno je v Německu vyprodané a mně zbývá jen pár lahví, ale jestli se na něj někdo z účastníků loňských květnových bedýnek pamatuje, může ho potěšit, že ho ocenila i porota mezinárodní soutěže :o)

P1130307 Dva ryzlinky

V letošních dubnových ryzlinkových bedýnkách byla hned dvě Erbesova vína, která na Prague Wine Trophy dostala zlaté medaile za 88 bodů:
2013 Ürziger Würzgarten Riesling Spätlese Alte Reben
2010 Ürziger Würzgarten Riesling Spätlese feinherb
Myslím si, že desítka už je na vrcholu sil, ale třináctka je mladá a ještě se bude zlepšovat. Jestli ji ještě dostanu, rád ji v bedýnkách zopakuju.

Proč se vyplatí účast v Komunitních Bedýnkách?
Protože si účastníci můžou vyzkoušet vína navzájem rozdílná a porovnávat svoje dojmy a zážitky nejen s panem Skleničkou, který vína vybírá, ale i s ostatními účastníky a příležitostně i s renomovanou porotou mezinárodní soutěže :o) A rovnou veřejně slibuju, že do některých příštích bedýnek zařadím i víno, které na PWT 2014 parádně propadlo: stejná porota, která dala 90 bodů Erbesově 2012 Ürziger Würzgarten Riesling Spätlese feinherb, zadupala jeho 2013 Ürziger Würzgarten Riesling Spätlese trocken.

P1170634 2013 UW SP trocken

S 81 body od poroty se rozcházím o dobrých 9 bodů, dal bych mu 90. Nojo, je to moselský ryzlink dělaný s delším ležením na kvasničních kalech, takže žádný mainstream a ve výsledku žádná citronová minerálka:o) Ale s největší radostí dám do příští bedýnky pro porovnání vedle sebe ryzlinkovou mezinárodní klasiku i řemeslný nízkonákladový na kvasnicích vyrobený suchý ryzlink od Erbese. Jsem zvědavý na ohlasy, kolik účastníků dá (jako já) v přímém srovnání přednost ryzlinku vyrobenému s delším ležením na kvasničních kalech! (Připomínám, že to není povinnost, zajímavé je právě přímé srovnání dvou projevů ryzlinku. Kdo se rozhodne opačně, je to taky OK.)

ZW G R 2011 Moser

Taky jsem poslal do soutěže 2011 Zweigelt Grosse Reserve od rakouského biodynamického Seppa Mosera, dostal 90 bodů a velkou zlatou medaili. Seppa Mosera jsem měl v bedýnkách už nejmíň šestkrát, ale tohle víno kvůli vyšší ceně (asi 590 Kč) ne. Zato Zweigelt 2009 Reserve bodoval za 90 už před rokem. Letos zůstal Zweigelt Grosse Reserve 2011 druhý a mě těší další ocenění pro vinaře z Komunitních Bedýnek. Podle mého laického pochopení 2011 ZW Grosse Reserve znatelně překračuje očekávání kladená na Zweigelt a 90 bodů je pro něj ještě skromné hodnocení především pokud jde o jemnost projevu. S cenou k šesti stovkám (19 EUR ve vinařství) ho do bedýnek nemůžu nominovat, ale soukromým zájemcům ho rád přivezu.

P1090625 já s Moserem

Sledujte další Komunitní Bedýnky: Toskánsko by mělo přijet tento týden a další bedýnky budou následovat v rychlém sledu jako když se míchají karty!

7 thoughts on “Nové trofeje pro Komunitní Bedýnky!

 1. Gratuluju a jen houšť :) Co se týče Erbesova RR 2013 Alte reben – prorokuju mu velkou budoucnost!

 2. ZW 2009 byl skvělý! Co ZW 2010? Na ten jsi nějak zapomněl. Mám ještě pár kousků a chystám si ho na podzim. Za ZW 2011/590,- Kč já osobně nedám :-(
  S takovou cenou se už blížíme k nějakému fajn Brunello di Montalcino. Pro mě jasná volba….. :-)

 3. Ondra – děkuju.
  Marek – já si myslím, že než špatný nebo průměrný Brunello, tak radši dobrej Zweigelt :o) ale rozumím tomu cenovému bloku, proto jsem ani neuvažoval o bedýnkách…

 4. Znám a mám vyzkoušený Brunello v prodejní ceně 680,- Kč, které rozhodně není průměrné (např. Martina – Antonio Sasa a další) :-) Chtěl jsem jen říct, že osobně bych v této cenové relaci preferoval jinou odrůdu :-) Nic jsi nepsal
  o ZW 2010 od Seppa Mosera. Nezkoušel jsi ho v poslední době? Díky

  1. ZW Reserve 2010 od Mosera už je OK, vyzrálý. Mám už poslední krabici a nepsal jsem o něm, aby to tady nebyla samá reklama, ale měl jsem ho před prázdninama a už byl připravený k pití.

 5. Gratulace! Většina čtenářů ale myslím nepotřebuje potvrzení, že ta vína jsou dobrá, protože to sami ví.

  Jestli půjde Alte Reben ve stopách ročníku 2010, nabízí se trochu se zásobit :)

  1. Děkuju :o) objevilo se spousta bedýnkovacích programů (tématické výběry tomu většinou říkají), ale některé by asi zkoumání pěticí degustátorů podle OIV standardů neprošly :o) Třeba ty medaile pomůžou nerozhodnutým, novým čtenářům.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *