Dva archivní kabinety z aktuální bedýnky

P1180531 Hrdlo s hvězdičkama

Nevím, jestli titulek není trochu nesmyslný, protože je věnovaný německým ryzlinkům. Kabinetní ryzlink bývá jednoduché lehké pití s nízkým alkoholem a vyšším zbytkovým cukrem a nejspíš bych doporučoval ho pít zamlada (tedy pokud jde o věk ryzlinků, pokud jde o konzumenty, tak zamlada i ke stáru – to jeden ještě víc ocení nízký alkohol :o) Jsou to starší ročníky, ale už kvůli lahvi s hvězdičkama na hrdle (fotka) stály za koupi!       

P1150213 Stefan Erbes

Na moravských výstavách se jako archivní označují všechna vína starší než z poslední sklizně, tak proč ne archivní ryzlinky, když jde o ročníky 2007 a 2008. Obvykle vína vybraná pro Komunitní bedýnky ochutnávám víc než jednou a hlavně těsně před zveřejněním výběru. Tentokrát to nevyšlo, vína jsem sice koštoval na podzim roku 2012 s vinařem v moselském Ürzigu, ale tehdejší poznámky jsem ztratil. Pamatoval jsem si, že byly dobré, ale bez poznámek těžko hádat, jestli jsou dobré i po dvou letech. Když mi Stefan Erbes před několika týdny napsal, že ve sklepě našel dva balíky starých kabinetů, chtěl jsem je, ale musel jsem to risknout. Mohlo to skončit jako průšvih i jako jackpot a musel jsem vsadit na vinařovo doporučení. Náklaďák přivezl paletu ryzlinků do Komunitní bedýnky v šest ráno a v sedm už šly oba kabinety pod vývrtku. Jsou výborné!

2007 Ürziger Würzgarten Riesling kabinett

2008 Erdener Treppchen Riesling kabinett

P1180525 2007 0 08 kabinet

Pamětníci si vzpomenou na 2008 kabinet z Ürziger Würzgarten, okouzloval mixem ovoce a  petrolejových tónů už ve dvou bedýnkách. Předchozí ročník 2007 má docela bledou tvář (Helena Baker by napsala, že oblékl světlé roucho) citronové minerálky, ve vůni svěží citrony, lípa, a slaboučký chemický podtón. V chuti parádní kyselina (ta udrží víno svěží dalších sedm roků!), vyzrálé citrony až do grapefruitových tónů, bez, lehký zbytkový cukr (mám podezření, že analytická data budou říkat něco jiného, ale analytická data jsou relativní vedle moselské kyseliny!), celkově jednoduchý, příjemný projev s jen lehce minerálním závěrem. Jestli jsem se něčeho bál, tak toho, že sedmiletému kabinetu bude chybět svěžest, ale nulasedmička byla silný ročník (přinejmenším pokud jde o kyselinu). 9% alkoholu, nekomplikovaný, šťavnatý, ovocitý a veselý moselský ryzlink.

P1120430 Keře a zatáčka

Vlastně jsem obě vína nominoval do bedýnek s tím, že se ukáže rozdíl mezi dvěma sousedními vinicemi, ale možná se ještě víc projeví rozdíl dvou ročníků. 2008 Erdener Treppchen Riesling kabinett má zase tu slabou citronovou barvu , jednodušší vůni citrusů a mokrého hadru s trochou zemitosti, po chvíli se mineralita rozvine do tabákových a štěrkových vůní. V chuti lehčí, nesený vlastně jen citrusovými tóny nazrálými až do grepu, s výraznější mineralitou než předchůdce, zase štěrk až do živičných chutí. Co mu přebývá na mineralitě, to mu chybí v těle – je to hubená milenka, jen kost a kůže :o) Etiketa hlásí jen 7% alkoholu, takže bych mohl hádat na vyšší zbytkový cukr, ale víno vypadá lehčí než předchůdce. Ürziger Würzgarten bývá plnější než (výrazně minerální) Erdener Treppchen, na dnešních dvou vzorcích by se je naučil rozeznávat každý začátečník :o) Zajímavost na konec: 9 a 7% alkoholu ve dvou kabinetech – kdyby někdo vypil obě lahve sám, bylo by to jako jedno vinné monstrum s 16% alkoholu. To by už ale nebylo zdravé ani zábavné, takže jsem si to rozdělil do dvou dnů…

Srovnávat a hodnotit není nezbytně nutné, ale v sobotu večer bych si vybral spíš 2007 Ürziger Würzgarten kabinett, možná jen proto, že víc překvapil. Dovezl jsem obou ryzlinků několik krabic nad počet objednaný do Komunitních bedýnek, ale už teď je jasné, že jsem jich koupil málo :o)))

2 thoughts on “Dva archivní kabinety z aktuální bedýnky

  1. Dnes jsem otevřel kabinett 2007. Vydržel u mne celičký den, od přivezení od tebe.
    Je to bledulka jak píšeš ale i harmonie vůně a chutě. Kyselinky jsou skvělé, cukru přesně. Velmi příjemné limo. 9 procent. Ráno doma dodělávám plůtek, takže i to se hodí.

  2. Taky jsem otevřel kabinet 2007. Ano barva je světlejší,vůně tak jak popisuješ jen v chuti je i sušená meruňka. Na mne mnoho cukru

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *