Mosela počtvrté

Dnes jen pár fotek z posledního večera v Ürzigu se Stefanem Erbesem. Zajeli jsme k němu do sklepa naložit paletu vína pro Skleničkův sklep, a přitom nás provedl sklepem, ukázal některé technologie a laboratoř.

P1150185 LZ a SE ve sklepě

Už jsem tam byl dvakrát, takže se výklad konal hlavně pro mého parťáka. Přesto jsem se dozvěděl několik zajímavých informací. Třeba že si všechny analýzy dělají sami ve vlastní laboratoři. Dostalo se mi i vysvětlení nevídané pestrosti a plnosti chuti 2013 Ürziger Würzgarten kabinetu, koncentrovaného a hustého jako sudové vzorky. Stefan Erbes to vysvětlil spontánním kvašením. Před dvěma roky ještě používal selektované kvasinky, teď postupně přechází na spontánní kvašení. Jak mě baví jeho sladký ryzlink školený 11 měsíců na kvasnïčních kalech, ptal jsem se ho, jestli to nevyzkouší i se suchým ryzlinkem. „Právě letos,“ řekl mi. 2013 Ürziger Würzgarten Spätlese trocken bude lahvovat až v druhé polovině května a do poslední chvíle bude ležet na jemných kalech.

P1150213 Stefan Erbes

Přesunuli jsme se do degustační místnosti a začali právě se sudovým vzorkem suchého Spätlese 2013. Z nehotového vína bylo zřejmé, že bude o poznání sušší než předchozí ročník, a věřím, že mu delší ležení na kvasnicích dodá jemnost.

Byla to hodně komorní degustace v malé skupince, ke které se přidal i obchodní ředitel jednoho německého hotelového řetězce. Zazlíval jsem mu, že mi loni vykoupil můj oblíbený 2012 Ürziger Würzgarten Spätlese feinherb, ale když mi pochválil propagační moselská trička a o jedno si řekl, tak jsme se skamarádili :)

P1150219 DEGU skupinka

Prošli jsme všechna vína z aktuální nabídky a se stoupajícím zavíněním začal Stefan vytahovat z chladničky starší a vzácnější pecky. Naslepo nás nechal hádat 2003 Ürziger Würzgarten Auslese. Náhodou jsem to uhodl, protože mělo stejný nos jako 2003 Wehlener Sonnenuhr Riesling Spätlese od J.J. Prüma, které jsme měli v poledne v Bernkastelu.

Pro mě byly vrcholem ochutnávky dva ryzlinky z vinice Erdener Prälat. Hlavně 2013 Erdener Prälat Auslese* bylo fantastické, hodně živé a proměnlivé víno s mandlovými tóny v chuti, nečekaně lehké. Erdener Prälat je cenově zcela mimo můj nákupní rozsah, ale tohle je hodně netypický slaďák a budu se nad tím muset zamyslet :o)

P1150322 Anča

Na poslední fotce iniciátorka moselského výletu desetiletá Anička Skleničková s baterií ryzlinků ročníku 2013. Usilovně šlapala po kopcích nad Ürzigem a jezdila na kolečkových bruslích po moselských cyklostezkách, nadšeně obdivovala vinice při plavbě lodí po Mosele a trpělivě snášela občasné degustační soustředění dospělých (u Erbese dostala k degustaci aspoň hroznový mošt). Už se těším, až jednou budeme ochutnávat společně i ryzlinky!

Pokud jste ještě nepropadli chřestu a neobjevili kouzlo snoubení chřestu a vína, je právě dnes nejlepší čas začít! Nové Komunitní bedýnky zaměřené na chřestění s vínem jsou na světě, úvodní článek je tady!

One thought on “Mosela počtvrté

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *