Pomerančový ryzlink

P1180989 2011 UW Sp 11 Monate ERBES

Tři vína z minulého týdne, fixem popsaný nesířený Veltlín, biodynamické Sangiovese se sametovými tříslovinami a rok na jemných kalech školený ryzlink měly společného jmenovatele: použité technologie výrazně ovlivnily výsledný projev vína. Bezzásahová technologie je taky technologie a rozhodnutí jestli nechat víno ležet na kvasnicích nebo ho z kvasnic stočit je v obou případech stejně zásadní technologický zásah.    

Kdybych byl o dvacet roků mladší, přihlásil bych se na nějakou vinařskou školu, abych se naučil technologii: jestli snad dělá Caiarossa mikrooxidaci (zkrocené taniny a kyseliny v Pergolaii), jak ovlivňuje ležení na kvasnicích kyseliny (Erbesovův moselský ryzlink 2011 školený 11 měsíců na kvasničních kalech má navzdory ročníku kyselinu silnou jako Davidův prak) nebo proč je Veltlín dělaný napůl naoranžovo přístupný až po týdnu? Nesířený Veltlín byl soukromý samizdat a o Pergolaie jsem už tady psal, takže dnes hlavně o ryzlinku.

2011 Ürziger Würzgarten Riesling Spätlese, Weingut Karl Erbes

Vánoční dárek z vinařství, ryzlink školený jedenáct měsíců na jemných kvasničních kalech. Trochu jsem ho podcenil kvůli ročníku. Předpokládal jsem, že vína z roku 2011 mají slabší kyselinu a budou vhodnější pro brzké pití než pro delší archivaci, ale tady sklepní technologie zapůsobila kladně a dala vínu silnou kyselinu a delší život.

Světle žlutá zářivá barva se zlatavým odstínem. Ve vůni vyzrálé citrusy a hned po otevření i tón mokrých ponožek (za pět minut zmizel). V chuti plné, s pěknou kyselinou, svěží a ovocné do pomerančů. Trochu lipoviny a medu, lehký minerální závěr a pomerančová dochuť. Plnotučné vysokým zbytkovým cukrem, ale vyvážené pomerančovou kyselinou a mineralitou. Jako pírko lehoučkých 7,5 % alkoholu, nevídaně jemné. Tohle víno jsem v Erbesově ceníku jaksi přehlédl a podcenil, ale přimluvím se za to, aby ho Stefan na konci ledna vzal s sebou do Prahy.

 

 

One thought on “Pomerančový ryzlink

  1. To ho musím přechutnat :) Mám ještě pár lahví, ale trochu jsem ho odepisoval kvůli kyselince, která chyběla u 2011 vín s vyšším přívlastkem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *