2013 Ürziger Würzgarten Riesling Spätlese Kranklay, Weingut Karl Erbes
Klasická štíhlá zelená lahev s celokorkem a cínová záklopka. Ve skleničce světlá citronová barva, intenzivní lipová vůně s citrusy, mohutně sladká. Jojo, už jsem kdesi četl, že sladkost se nedá poznat čichem, takže oprava: vůně je botrytická, což mi evokuje sladké chutě :-) ale botrytis je tam hodně, až do voskových tónů. V chuti zralé až přezrálé citrusy, lípa, svěží kyselina, mladost. Chutě se už spojují, ale přesto víno působí mladě. 7,5% alkoholu. V závěru se objevuje nahořklá botrytická stopa, u které se s dovolením zastavím v dalším komentáři. Celkový dojem je hodně plné víno s vysokým zbytkovým cukrem, výrazným vlivem botrytis, extraktivní, robustní a svěží. S hodnocením váhám u hranice devadesáti bodů. Přijde na to… Číst dál
Archiv štítku: Erbes
Podzimní medajlový pozdní sběr
Pravidelné podzimní samožerské okénko věnuju účastníkům zářijových Toskánských bedýnek. Obsahovaly pět vín z vinařství Tenuta di Gracciano della Seta. Před několika týdny jsem čtyři z nich poslal soutěžit na Prague Wine Trophy 2016 a ve středu přišly výsledky. Ehm… zase jsem měl kliku!
Maramai 2010 – 90 bodů, Premium Gold čili Velká Zlatá Medaile
Vino Nobile di Montepulciano Riserva 2012 – 91 bodů, Premium Gold
Vino Nobile di Montepulciano 2012 – 90 bodů, Premium Gold
Vino Nobile di Montepulciano 2013 – 89 bodů, zlatá medaile
Průměr čtyř vín je rovných 90 bodů, cena všech čtyř byla 1900 Kč. Když započítáte mezinárodní koeficient neboli zkušenost, že Robert Parker dává v průměru o 5 až 6 bodů víc než české poroty, máte to sestavené jako Rubikovu kostku. Blahopřeju všem účastníkům – bedýnkářům, že si dobře vybrali a děkuju do Gracciana! A jestli někdo z čtenářů měl dojem, že příliš nadšeně popisuju vína, která do bedýnek nacházím a dovážím, tak teď to má potvrzené od poroty mezinárodní soutěže :-) Italové to ocenili už v září.
Taky se hodnotily slaďáky, poslal jsem tři moselské ryzlinky Weingut Karl Erbes. Nejlíp zabodoval 2012 Ürziger Würzgarten Spätlese, školený 11 měsíců v sudu na kvasničních kalech – 91 bodů a Premium Gold. Další dva ryzlinky si odnesly zlato, a spolu s dalším jedenadevadesátibodovým ryzlinkem, který soutěžil mezi suchými víny, to už potřetí vydá na diplom BEST WINERY. Vlastně mám radost i z 87 bodů pro základní mladý kabinet, 2015 Ürziger Würzgarten kabinett. Připomínám to hlavně kvůli degustaci Erbesových ryzlinků, plánované na pondělí 14. listopadu. Ještě se můžete přihlásit!
Jestli jsem poslední týden málo psal blog, tak to bylo hlavně proto, že každý večer opakovaně otvírám Vino Nobile z Gracciana, Erbesovy ryzlinky a prokládám to Montagny od Bertheneta. Asi by vás nebavilo o tom číst stále dokola, ale je to zábavné pití a užívám si to :-) Několik toskánských bedýnek pro opozdilce bych ještě složil, Erbesovy ryzlinky i Sangiovese z Graciana taky najdete ve Skleničkově sklepě. Konec hlášení!
Velká medaile pro velký ryzlink
Ve čtvrtek večer přišly výsledky třetího ryzlinkového kola soutěže Prague Wine Trophy. Po velké účasti v loňském čtvrtém kole jsem se zachoval skromně a přihlásil jediný ryzlink, Erbesův 2015 Ürziger Würzgarten Riesling Spätlese Alte Reben feinherb.
Porota, ve které hodnotila i první česká Master of Wine Lenka Sedláčková mu nadělila pěkných 91 bodů. Těch pár vín, která dostala víc bodů, bylo ze starších ročníků, byla to nejvýš hodnocená patnáctka v soutěži :-) Je to víno z víc než sedmdesát let starých pravokořenných vinic a každoročně si na soutěžích vede dobře… V dubnových moselských bedýnkách jsem ho neměl, protože tehdy ještě nebylo nalahvované, ale jestli ho ještě Stefan Erbes má, slibuju, že ryzlink zařadím do některé pozdější bedýnky.
Nedávno jsem tady psal o (pro mě trochu nepochopitelných) poznámkách Franka Smulderse MW o soutěžích vína, ale z vlastní zkušenosti vím, že když se pět a víc porotců shodne na hodnocení přes 90 bodů, je to malej zázrak :-) Takže velká gratulace Erbesům do Ürzigu a taky několika šťastlivcům, kteří si ho ode mě v létě koupili… přidal jsem ho do aktuální Nabídky týdne, kterou najdete na liště menu úúúplně vpravo!
Ve čtvrtek se už u Berthenetů v Montagny nakládaly šardonky pro aktuální Burgundské bedýnky, takže od pondělí asi budu vydávat první bedýnky těm, co už poslali zálohu. Hezký víkend!
Tři roky starý moselský ryzlink
Listuju starými záznamy na blogu a nacházím moselský ryzlinkový sekt, Spätlese z roku 1991 a další rarity, ale skoro nic o Kranklay z roku 2012 . Otevřel jsem lahev v pondělí večer jako sedativum. Zamlada jsem jako prevenci stressu žral čokoládu, při velkém pracovním vypětí jsem dokázal za večer zlikvidovat celou Studentskou pečeť. To už bych dnes nemohl, zato podvědomě otvírám slaďáky. V pondělí jsem uzavíral objednávky do Burgundské bedýnky. Ne že by to byla nějaká dřina, ale stále víc účastníků bedýnek nechává přihlášku na poslední chvíli. Když jsem ráno napsal nepřihlášeným, že večer odlétáme, strhla se lavina přihlášek. Už to znám, jen si na zahradě otevřu detektivku a něco sladkého a zůstávám klidný…
2012 Ürziger Würzgarten Kranklay Riesling Spätlese, Weingut Karl Erbes
Číst dál
Dvakrát Orvieto a jednou Mosela
Dnes o třech víkendových vínech, která mi připomněla oblíbenou adrenalinovou zábavu: nakupování vína. Už kdysi jsem tady psal o tom, že někteří milovníci vína psychicky nezvládají degustace ve vinařství a odnášejí si z nich krabice složené z různých lahví, v nejhorším případě po jednom exempláři. Je to takové začátečnické stadium podobné pubertě, a tvrdím, že umění degustrovat se učíme právě proto, abychom byli schopni si vybrat ze všech vín to jedno jediné, nejlepší, a toho si potom odvézt nejlépe deset kartonů. Cesta k mistrovství je ovšem trnitá a dlážděná omyly. Amatéři se vždycky můžou vymluvit, že tam měli všechno dobrý a tak jsem koupil po dvou lahvích od všeho! Když pan Sklenička vybírá vína do Komunitních bedýnek, někdy to bývá vysoký adrenalin, hlavně když je času málo a situace vyžaduje rychlé rozhodování. Číst dál
Velký slaďák z Mosely
Teprve druhý ročník vína, které nese komentář 11 Monate auf der Feinhefe, s jedenácti měsíci ležení na jemných kvasničních kalech. S touhle inovací přišel Stefan Erbes poprvé v ročníku 2011, ve špatných ročnících víno nevyrábí (2014). Když mi na podzim 2012 ukazoval ve sklepě sud s ročníkem 2011, zeptal jsem se, jak často víno na kalech promíchává. Hned jak ta otázka dozněla, chytil jsem se za hlavu, protože mi to došlo. Nemíchal, chodil kolem po špičkách, protože víno má vysoký zbytkový cukr. Mám jen pár lahví, lákalo mě zkusit, kam se vyvinulo za tři roky. (Fotka vinice Markus Berres.) Číst dál
Klasický moselský ryzlink
Poysdorfské Veltlíny jsou výborné, ale mají jednu chybičku: nejsou to ryzlinky. Po několikadenním veltlínování jsem musel otevřít něco jiného, s ohledem na letní vedra jsem vylosoval moselský kabinet.
2015 Ürziger Würzgarten kabinett, Karl Erbes
Číst dál
Fotky z Mosely
Jen pár fotek z krátké cesty na Moselu. Po dvou červnových degustacích mi rázem zmizely ryzlinky 2015, tak jsem musel doplnit zásoby. Jen tak mezi řečí jsem se zmínil dceři, a ta chtěla jet taky. Vzal jsem ji s sebou a udělali jsme si pár procházek. Číst dál
Grilovačka na Moselufer
Za malou blogovací pauzu může nedostatek připojení. V Itálii jsem chodil krást wifinu na ulici, ale v Německu ani to nepomáhá. Na úvodní fotce výhled z okna našeho ubytování na Moselufer. Číst dál
O zdravém životním stylu, o slaďácích a o smrti
Tentokrát začnu o dvanáctiletém moselském Auslese bez generálských hvězdiček, s 8,5% alkoholu a odhadem 100 gramů zbytkového cukru. Úvahy o zdravém životním stylu a o smrti se v pravý čas přirozeně přidají, jinak to na Skleničkově blogu snad ani nechodí :-)
Polosuchý ryzlink z Erdenu a Škromachův paradox
Dnes začnu od politiky, ale bude to o víně: nový poslanecký návrh zákona ilustruje, jak blbě na tom je naše politická scéna. Za komančů jsme nadávali, že máme jen jednu stranu a chybí možnost volit, vybírat z více možností. Dnes je to přesně naopak: stran je bezpočet, ale chybí ta jedna, které by to člověk mohl hodit a dál se nestarat. Jako zničující důkaz můžu uvést Škromachův návrh zákona, který má vyjmout cyklisty na vinařských a cyklistických stezkách z nulové tolerance řidičů i z pravomoci policajtů je kontrolovat. Nejbizardnější na tomto návrhu je (pro mě) to, že to tady už samozřejmě mělo dávno být a zároveň to, že ho podává osoba pro mě naprosto nevolitelná, kterou všechny dostupné informace diskvalifikují z klání o veřejné funkce. Nemyslím si, že tolerance alkoholu za volantem bude klíčové téma příštích voleb, ale stejně se už předem děsím té neodbytné otázky: Tak komu to mám teda v příštích volbách hodit ?
Ryzlink měsíce dubna
Nejspíš to bude rovnou i ryzlink roku, ale popořádku :-) Protahovaná rekonvalescence po úrazu ruky mě stále drží doma a původní plány na dovozy některých zajímavých vín vzal čas. Dvě nejzajímavější šardonky Berthenetova ročníku 2014 jsou už vyprodané, takže bedýnku z Montagny zatím odkládám. Podobně dopadly hned v počátcích dva projekty z Alsaska, kde mě zase lákal nový ročník.













