Polosuchý ryzlink z Erdenu a Škromachův paradox

Dnes začnu od politiky, ale bude to o víně: nový poslanecký návrh zákona ilustruje, jak blbě na tom je naše politická scéna. Za komančů jsme nadávali, že máme jen jednu stranu a chybí možnost volit, vybírat z více možností. Dnes je to přesně naopak: stran je bezpočet, ale chybí ta jedna, které by to člověk mohl hodit a dál se nestarat. Jako zničující důkaz můžu uvést Škromachův návrh zákona, který má vyjmout cyklisty na vinařských a cyklistických stezkách z nulové tolerance řidičů i z pravomoci policajtů je kontrolovat. Nejbizardnější na tomto návrhu je (pro mě) to, že to tady už samozřejmě mělo dávno být a zároveň to, že ho podává osoba pro mě naprosto nevolitelná, kterou všechny dostupné informace diskvalifikují z klání o veřejné funkce. Nemyslím si, že tolerance alkoholu za volantem bude klíčové téma příštích voleb, ale stejně se už předem děsím té neodbytné otázky: Tak komu to mám teda v příštích volbách hodit ?

P1280816 2015 ET SP HT

2015 Erdener Treppchen Riesling Spätlese halbtrocken, Weingut Karl Erbes
Po měsíci odkladů poprvé od nákupu otvírám polosuché Erdener Treppchen. Možná za odklady může právě označení polosuché, tyhle polovičaté přívlastky nepřitahují. Víno padlo v pátek ke grilovanému pstruhu a byla to vynikající kombinace.

Světlá citronová barva, zralá citrusová vůně dává představu o důrazné kyselině. V chuti skutečně přichází, doprovázená výraznými tóny citrusů, svěžestí, zralostí a pěknou balancí a projevem spíš na té suché straně. V malé skleničce byl pěkný minerální závěr, ve větší degustační sklence je závěr víc opulentní a ovocný. Nic složitého, jen archetypálně čistý moselský ryzlink s pěknou mineralitou a suchým projevem. Proti sousední vinici Ürziger Würzgarten jsou Erbesovy ryzlinky z Erdener Treppchen víc strohé, ale letos mě utvrzují v odhadu, že Erbesovi sklízeli hrozny včas, aby se vyhnuli přezrálosti. Vyšší kyselina tak vyváží zbytkový cukr a víno klame tělem, působí sušší, než podle analytických dat. 11,5% alkoholu, takže dobře pitelné. Nekupovat po lahvích, ale po krabicích!

2 thoughts on “Polosuchý ryzlink z Erdenu a Škromachův paradox

  1. Děkuju za komentář, jsem rád, že se líbí. On je ze včech patnáctek jaksi nejlíp zkrocený, má nejuměřenější poměr kyselin a cukru. Jsem děsně zvědavej na suchej sekt 2015 z Urziger Wurzgarten, protože to bude podobné.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *