Velký slaďák z Mosely

BLOG UW Markus Berres

Teprve druhý ročník vína, které nese komentář 11 Monate auf der Feinhefe, s jedenácti měsíci ležení na jemných kvasničních kalech. S touhle inovací přišel Stefan Erbes poprvé v ročníku 2011, ve špatných ročnících víno nevyrábí (2014). Když mi na podzim 2012 ukazoval ve sklepě sud s ročníkem 2011, zeptal jsem se, jak často víno na kalech promíchává. Hned jak ta otázka dozněla, chytil jsem se za hlavu, protože mi to došlo. Nemíchal, chodil kolem po špičkách, protože víno má vysoký zbytkový cukr. Mám jen pár lahví, lákalo mě zkusit, kam se vyvinulo za tři roky. (Fotka vinice Markus Berres.)  

BLOG P1300074 2012 UW SP 11 Monate

2012 Ürziger Würzgarten Riesling Spätlese, Karl Erbes
Ve skleničce plná zlatožlutá barva, žádná oxidace, jen vyšší barva. Ve vůni působí nazrále s jemnými citrusovými aromaty a meruňkami, a výraznějšími aromaty botrytickými: med, bez, propolis. V chuti jemná kyselina a ovocný nástup: zralé citrusy, pomerančová kůra, kandované tropické ovoce, meruňky a broskve, hodně plné tělo. Hodně sladké, ale kyselina to ještě stíhá vyvažovat. Jemné, harmonické a dlouhé, s jemným kořenitým závěrem (grepy, pomerančová kůra).

Přeložil jsem si to jako nadějnou zprávu o ročníku 2015 – ten by mohl být v některých ohledech podobný, jen s vyšší kyselinou. Nové Erbesovy ryzlinky ročníku 2015 najdete ve Skleničkově sklepě.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *