Tři roky starý moselský ryzlink

Listuju starými záznamy na blogu a nacházím moselský ryzlinkový sekt, Spätlese z roku 1991 a další rarity, ale skoro nic o Kranklay z roku 2012 . Otevřel jsem lahev v pondělí večer jako sedativum. Zamlada jsem jako prevenci stressu žral čokoládu, při velkém pracovním vypětí jsem dokázal za večer zlikvidovat celou Studentskou pečeť. To už bych dnes nemohl, zato podvědomě otvírám slaďáky. V pondělí jsem uzavíral objednávky do Burgundské bedýnky. Ne že by to byla nějaká dřina, ale stále víc účastníků bedýnek nechává přihlášku na poslední chvíli. Když jsem ráno napsal nepřihlášeným, že večer odlétáme, strhla se lavina přihlášek. Už to znám, jen si na zahradě otevřu detektivku a něco sladkého a zůstávám klidný…

p1300642-2012-kranklay

2012 Ürziger Würzgarten Kranklay Riesling Spätlese, Weingut Karl Erbes  
Erbesovi lahvovali Kranklay původně jen jako část vinice Ürziger Würzgarten, až od roku 2014 dostala tahle parcela statut samostatné vinice a název (Ürziger) In der Kranklei. (Do té doby byla v Ürzigu jediná vinice, Würzgarten.) Nejlepší hrozny se na Mosele (ale nejen tam!) zpracovávají do nejlepších vín, proto se taky z Kranklay dělá jen (sladké) Spätlese a Auslese. Pamatuju se, jak se mi v roce 2013 Kranklay líbilo, tak jaké je po třech letech?

Ve skleničce má plněší citronově žlutou barvu, na nose výrazně med, lípu, lehce citrusy. V chuti má ještě drobnou perličku, příjemnou kyselinu, spoustu ovoce (citrusy a kompotované až kandované tropické ovoce), středně plné, svěží. Lehké (7,5% alkoholu), strukturované, svěží, veselé. Analytická data nemám po ruce, ale těch sto gramů zbytkového cukru bych ani nehádal :-) kyselina je dobře maskuje. Pikantní kořenitý závěr nejpíš daný studenou macerací bobulí před lisováním. Stefan Erbes tvrdí, že pokud jde o archivaci, Kranklay vydrží déle než sousední renomovanější Prälat. Docela bych mu věřil, svěžestí a kyselinou je to stále mladičké, jen v těle je teď plnější než před třema roky. Vůně i chuť prozrazují podíl botrytických hroznů, ale v projevu zatím vládne mladická svěžest.

4 thoughts on “Tři roky starý moselský ryzlink

    1. Tak pravda je, že to musím odpíjet, protože nemám v ledničce místo na vína z Gracciana a Palazzone :-( navíc jsem teď objednal burgundské šardonky 2014 a 15. Nejradši bych ty staré ryzlinky prodal včetně Auslese 2010, ale mám jen pár lahví.

  1. Klimatizovaný sklad by se určitě šiknul. Jinak pánové, já mám srdcovku ročník 2010, 2012 a 2013 taky velmi dobrý a vše zatím držím. Posledně se mi líbilo Spätlese U.W. 2007 a 2008 je na tom ještě lépe. :-)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *