Klasický moselský ryzlink

Poysdorfské Veltlíny jsou výborné, ale mají jednu chybičku: nejsou to ryzlinky. Po několikadenním veltlínování jsem musel otevřít něco jiného, s ohledem na letní vedra jsem vylosoval moselský kabinet.

BLOG 2015 UW KAB Erbes

2015 Ürziger Würzgarten kabinett, Karl Erbes  
Barva ve skleničce je jen symbolická, světlá citronová. Vůně intenzivní až mohutná, bez, lípa, ananasový kompot a zralé citrony, s nimi sladkost. Nedávno psal Jamie Goode, že cukr nemůžeme cítit nosem, že si to jen asociujeme s jinými aromaty, která obvykle zbytkový cukr doprovázejí, ale tady si to asociuju docela jasně. Vyzrálé hrozny, ale ještě ne botrytické. V chuti svěží, s důrazným nástupem kyseliny, neseným citrony a limetkami, a hned v závěsu jako Kreuziger za Froomem vyšší zbytkový cukr. Docela plné, tělnaté, zároveň lehké. Jinými slovy 8,5% alkoholu a zbytkový cukr kolem sedmdesáti gramů.  V závěru chuti působí až přezrále, přitom bez botrytických tónů, včas sklizené. (Pokud jde o zbytkový cukr a sladká vína, je tu pěkný článek od Jancis Robinson.)

Kyselina a ostatní chutě se už začínají spojovat, před třemi měsíci ještě byly oddělené. Víno už vyzrává do stavu vhodného k pití :o) Na Mosel Fine Wines, webovém projektu dvou frankofonních ryzlinkofilů, dostal tenhle kabinet 89+ bodů s poznámkou, že bohatost chuti působí jako Auslese, podpořená ostýchavou kyselinou. Protože znám analytická data, tak můžu napsat, že kyselina není plachá ani ostýchavá, ale spíš důrazná. To jen harmonie s cukrem a mineralitou maskuje jednu z hlavních předností Rieslingu, kyselinu. Plností může připomínat Auslese, ale bez botrytidy to není Auslese. Erbesové sklízeli včas, aby se v ročníku 2015 vyhnuli botrytickým kabinetům. Za mě 89 bodů / 100 a bude se zlepšovat. Díky mohutné kyselině klidně deset roků.

P.S. Všechny kabinety a suché Spatlese z ročníku 2015 moselského vinařství Karl Erbes jsou už zase ve Skleničkově sklepě.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *