Ohlédnutí za rokem 2015 ve fotkách

P1270529 Benzinka

Ahoj cestovateli! napsal mi kamarád v prosinci :-) Před rokem jsem tady zálibně komentoval klesající ceny benzínu a předpověď mi vyšla, ceny dál klesaly. Vyjel jsem na cesty za vínem desetkrát (z toho jednou letadlem). Strávil jsem letos cestováním za vínem celkem 45 dní a odřídil odhadem 20 tisíc kilometrů (kdybych připočítal i leteckou Sicílii, možná by to dalo 25.000). A to mám polovinu dní v roce na starosti dvě školní děti a musím všechnu práci stihnout do dvou odpoledne :-)  

P1270597 Svíčka v oříšku

Ještě před dvěma roky bych nevěřil, že za jeden kalendářní rok stihnu navštívit čtyřikrát Burgundsko, dvakrát Beaujolais, k tomu Toskánsko, Moselu a Alsasko :-) Výsledkem byla spousta zajímavých setkání s vinaři a taky desatero bedýnek – většina bedýnkových vín pochází z letošních cest. Před dvěma nebo třema roky jsem ani nesnil, jak dobrá vína budu mít ve sklepě (potažmo v bedýnkách)! Mohl bych o tom napsat hned dva bilanční články – jeden o cestování a druhý o víně.

BLOG P1250386 Turistka fotí

Dlouhá léta jsem na blogu žádné bilanční novoroční články nepsal, protože mi to přišlo zbytečně nabubřelé. Až před dvěma roky se to změnilo. Blog mi začaly plnit Komunitní bedýnky a mě začalo bavit vzpomínání. Soukromě mám stále víc vzpomínek spojených s vínem a konkrétní vína mi pokaždé (hlavně v zimě) připomenou radostné zážitky z léta a zajistí virtuální přesun do teplých krajin… Dnes cestovatelské bilancování roku 2015!

P1190845 Moulin a Vent

Beaujolais, únor. Upletl jsem si na sebe bič, tahle cesta byla pořádná dřina. Jedenáct set kilometrů tam, malinkej hotýlek a čtyři degustace denně v únorovém počasí s řízením auta mně daly zabrat :-) Nebo to byly večerní kontrolní degustace na hotelu, konečně bez vyplivování? Zajímavé bylo, že se všichni navštívení vinaři ušklíbali při zmínce o Beaujolais Nouveau. Podle nich projekt Nouveau dlouhodobě sráží image i ceny místních vín, díky tomu si i my můžeme dovolit špičkové Beaujolais (což je nemyslitelné v jiných regionech, třeba hned v nejbližším Burgundsku). Samozřejmě připomínám, že domácí Svaz Vinařů pokládá kampaň na Svatomartinské za svůj největší oficiální úspěch.

P1190743 Eric Janin

Vybral jsem do Bedýnek dva vinaře z nejužší beaujolaiské špičky (na fotce je Eric Janin). Někteří účastníci to ohodnotili jako vůbec nejlepší bedýnkový výběr a jiní mi soukromě řekli, že Beaujolais je naprostý omyl a nikdy více. Sám se kloním k prvnímu extrému, ještě v žádném vinařském regionu jsem se nedostal tak blízko špičce a tak vysoko v kvalitě vín. Přesto dodám, že intenzivnější diskuse o přivezených vínech mi stále víc chybí. Kdybyste někdo věděl o prostoru, kde by šlo aspoň jednou měsíčně vykonat společnou degustaci vín, sem s ním!

P1200602 A a M Bouthenetové

Jednoho vinaře jsem v únoru nezastihl a tak jsem jel v dubnu do Burgundska znova. Spojil jsem Côte-de-Nuits s víkendovými otevřenými sklepy ve Viré-Clessé a s mâconským Salonem, už jsem se tolik nehonil, vrátil se odpočatý a s výběrem vín do dvou bedýnek. Dvě degustace v Maranges mi ukázaly, že se v Burgundsku ještě dají najít vynikající Pinoty za rozumnou cenu, když opustíte velká jména a profláklé apelace. Byla z toho dubnová pinotová bedýnka. Maranges chci pít!

P1220856 Vito a Giuseppe

Červen a Sicílie. Splnil jsem si sen díky pozvání z Itálie, sám bych se asi na Sicílii nevypravil. Pinoty Arnalda Spitaleriho z Etny byly skvělé a Marsala z Cantina Arini taky. Oběd v sicilském vinařství Rocca di Fabbri, sestávající asi z patnácti chodů byl největším zážitkem za celý rok. Už před dvěma roky jsem zažil oběd a večeři ve vinařství v italském Marché, ale Sicílie je nejvíc. Oč je střední Itálie bohatší a Sicílie (až očividně) chudší, o to je Sicílie pestřejší a přitažlivější.

BLOG P1230857 Solutré

Červenec a Mâcon. Pronajal jsem si s dětma na týden chaloupku s velkým pozemkem i bazénem (nemůžu napsat bazénkem, měl na délku 16 metrů). Byli jsme ve vinařství v Beaujolais (je to blízko), v Mâconu, v Montagny i v Burgundsku (víckrát). Vylezli jsme na Roche Solutré a byli jsme v klášterním komplexu v Cluny. Největší úspěch? Sice jsem tam složil první šumivou bedýnku, ale pro mě je nejvíc to, že moje děti chtějí příští prázdniny zase do Mâconu.

FB P1240666 Husseren příjezd

Srpen = Alsasko. Čtyři degustace denně v pětatřicetistupňových vedrech byly jako protipól únorového Beaujolais, ale podobná zabíračka, řídil jsem si sám. Trochu se mi vymstil termín, protože nejpozději od prvního září se v Alsasku rozběhl sběr hroznů. Největším dojmem pro mě bylo, že Alsasko je mnohem pestřejší, než jsem si ještě před pár lety myslel. Vedle tradičních výrobců vyrůstá spousta nových a moderních, nabídka vín (a stylů) je pestřejší. A Pinot Noir se stále lepší.

BLOG P1250550 to není Montepulciano

Toskánsko, září. Už několik let jsem Toskánsko vynechával, kvůli nákladům i vzdálenosti. Letos jsem to vymyslel hodně levně a odpočinkově. Potvrdilo se mi, že druhá půle září je pro toskánské dovolené nejlepší. Místo a ubytování nakonec nebyly úplně podle představ, ale návštěvy vinařství byly i přes probíhající sklizeň úspěšné. Z toskánských bedýnek se nejdřív vyprodal nejlevnější Merlot od Marchesi Ginori, ale já jsem byl nejvíc spokojený se Sangiovese z Gracciana. Taky s tím, že mě i po několika letech poznávali a vítali nejen místní vinaři, ale i barista a řezník :-)

BLOG P1270011 Husseren

V říjnu znova Alsasko. Jel jsem jen na otočku pro víno do husserenského biodynamického vinařství Kuentz-Bas, ale stihl jsem rychlou degustaci i v Ammerschwihru (další biodynamik Jean-Baptiste Adam), Hunawihru a Mittelwihru.

(Přemýšlím o tom, že bych měl přestat používat přívlastky jako biodynamický nebo autentický. Většinou přivážím a piju právě taková vína (autentická, biodynamická nebo organická), ale otravuje mě, když prodávající nedokáže na víně prezentovat nic jiného než BD nebo bio-hospodaření nebo příslušnost k nějakému spolku. Naléhavě mi to připomíná slova jednoho francouzského vinaře při debatě o vínech bez síry a o hnutí Vin Natur: někteří vinaři nemají dobré víno, tak prodávají filosofii. Nechci, aby vína, která přivezu, s tím někdo mohl spojovat. Věřím že víno je univerzální, dobré nebo špatné. Snažím se hledat dobrá vína, že si stále častěji vybírám ve Francii nebo v Itálii biodynamická nebo autentická vína, je jen shoda náhod.)

S Laurentem Scheideckerem jsme ochutnali většinu vín ročníku 2015 ze sudů a tanků a bylo to skvělé a velmi slibné. Vymyslel jsem přitom půlbedýnku z alsaských Pinotů Noir a Rieslingu, ale prozatím mě odrazuje vyšší cena.

BLOG P1260453 Stefan a 1976

Listopad, Mosela. Dvě návštěvy na Mosele vzhledem ke třem rokům spolupráce se Stefanem Erbesem vypadají jako povinnost, ale rodinná večeře u Erbesů se starými Auslese i ochutnávka moštů, burčáků i prokvašených vín ve sklepě byly úžasné zážitky.

BLOG P1270321 Emmanuelle

V prosinci znova Beaujolais s odbočkama do Maconu, Montagny a Burgundsku. Uvědomil jsem si, že mám v lednu nabitý program a dlouho se nikam nedostanu. Taky mě strašilo, že mi letos některá vína v od Janina, Bertheneta i Boutheneta utekla, v únoru už byla vyprodaná. Beaujolais jsem pro jistotu objednal rovnou (těšte se!), v Burgundsku si chci některá vína v lednu zamluvit, abych o ně nepřišel. V novém roce toho určitě tolik nenajezdím (ledaže by počet účastníků Komunitních bedýnek rychle stoupl na dvojnásobek), ale burgundské šardonky i Pinoty bych chtěl přivézt znova: nová vína byla ještě lepší, než když jsem na jaře 2015 chutnal předchozí ročníky.

BLOG P1260133 Pláž Mazzanta

Z pouhého výčtu cílů a srovnání s Komunitními bedýnkami je asi jasné, že si vybírám takové regiony, kde se ještě dají nalézt vynikající vína za (poměrně) nízké ceny. Jasný příklad je Beaujolais, z extrémně drahého Burgundska jsem hledal Chardonnay v Montagny a v Mâconu, Pinoty v opomíjených Maranges. Sicílie patří k nejlevnějším evropským regionům, moselské ryzlinky jsou světová první liga ve všem kromě cen. Už před lety jsem podobně projížděl toskánské Montescudaio (Pergolaia 2010 z Caiarossy dostala letos 89 bodů mezi Brunelly a Chianti na Prague Wine Trophy 2015), letos už podruhé Montepulciano a Vino Nobile. Potěšilo mě, když se bedýnka burgundských Pinotů vyprodala za pouhých sedm dní nebo když jsem teď v prosinci vyprodal poslední šumivky. Víno se nedělá na skladování, ale na pití!

BLOG P1250370 Querceto zvonice večer

Pokud jde o studium vína, mám velkej deficit a doháním ho právě při degustacích s vinaři. Když mi před lety pan Berthenet při první návštěvě řekl, „Montagny, to je jenom Chardonnay, nic jiného tady nepěstujeme,“ tak si to pamatuju už napořád. Podobně výklady Erika Janina o kvašení Beaujolais, Benoita Desvignes o organickém vinaření obecně nad čerstvými patnáctkami z tanku nebo Antoina Boutheneta o Pinotech. Moje poznávání není souvislé a do systematického přístupu podle WSET má daleko, ale zase to je větší zábava :-) a nemůžu si pomoct, někdy to jde víc do hloubky. Doufám, že to baví i virtuální spolucestující v Komunitních bedýnkách.

BLOG P1270329 Benoit natahuje Cote du Py

Děkuju všem bedýnkujícím čtenářům za podporu a do nového roku získejte každý aspoň jednoho dalšího bedýnkáře! Víc bedýnek = víc čtení :-)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *