Vítězné kolečko

Titulek mě napadl už po včerejší degustaci u Bouthenetů v Maranges, tak dobré a přitažlivé byly čerstvě nalahvované Pinoty. Jen jsem to nechtěl zakřiknout, protože dnes mě čekaly další čtyři návštěvy od Beaujolais až po Montagny. Končil jsem po páté u Maconu s Pouilly-Fuissé, takže to bylo kolečko. Jestli bylo vítězné, to ukáže až příští rok.

BLOG P1270303 Ranní mlha v Beaujolais

Na úvodní fotce ze severu Beaujolais je půl deváté, snídaně v boulangerii a honem na první ranní degustaci. Snad je tam patrná ranní mlha, která vydržela až do večera. Pozdě odpoledne jsem bloudil u Maconu a říkal si, že ani Bystrozraký … ale o tom za chvíli.

BLOG P1270314 Eric Janin

Začínali jsme s Erikem Janinem a byla to pohádka. Na únorovou degustaci s ním stále vzpomínám na jako svého druhu iniciační, pokud jde o Beaujolais. Podvědomě jsem se obával, že už se to nemá kam výš posunout. Chyba! Ta vína byla ještě zavřená, ale přesto silná a úchvatná. Končili jsme s Beaujolais Blanc, které bylo letos v únoru už vyprodané, tak jsem neváhal a okamžitě objednal.

BLOG P1270321 Emmanuelle

Kafe s Emmanuellou a Benoitem Desvignes na jejich balkoně. Domáckou fotku Emmanuelly se stromečkem jsem si nemohl nechat pro sebe :-) V mé Boulangerii totiž nedělali kafe, a když se mě Benoit zeptal, tak jsem si o ně řekl. Probrali jsme přitom Benoitovu rock’n’rollovou kariéru i ročník 2015. Aspoń teoreticky. Ve sklepě jsme prakticky projeli aktuální a před pár týdny nalahvovaný ročník 2014. Ještě o tom napíšu podrobně, ale stručně:  předchozím ročníku jsem si zamiloval Javernieres, letos budu mít hned dva favority. V ročníku 2014 přibude i Cote du Py.

BLOG P1270329 Benoit natahuje Cote du Py

Na fotce Benoit Desvignes natahuje vzorek morgonského Cote du Py z tanku. Chtěl bych vidět, jak tuhle akrobacii dokáže za dvacet roků, ale to už tam asi nepojedu. Poradím to synovi a dceři :-) Jedna dobrá věc na návštěvách mimo hlavní sezónu je, že vinaři na mě mají dost času. Nekoukají na hodinky. Tak jsme s Benoitem šli do sklepa ochutnávat patnáctky. Aaaaarrrrgh! Koncentrace nehotových vín je vždycky přitažlivá a patnáctky chválí kdekdo. Za sebe dodám, že není žádnej důvod čekat, až přijdou na trh: třináctky byly výborné a myslím, že čtrnáctky budou famózní, aspoň u vynikajích vinařů.

BLOG P1270343 Cluny

Tradá na sever. V burgundském poutním městě Cluny jsem ani nezastavil, nebýt semaforů. Tahle fotka clunyjského kostela je ze okýnka auta na červenou.

BLOG P1270359 trakař vz 2015

Nový odlehčený model burgundského pojízdného viničního barelu na spalování klestí. Montagny-les-Buxy, asi jedna odpoledne. Dřív frajeři navařovali rozříznutý plechový sud na trakař, ale asi jim to bylo moc těžký :-) Inovace, odlehčené kolečko a šasi z profilů… pokrok nezastavíš!

BLOG P1270376 lahve Berthenet

A další pecka, Berthenetovy nové šardonky (i Pinoty) jsou lepší než loňské v dubnu. Pinoty nápadně, o třídu, Chardonnay je přitažlivější, ovocnější a příjemnější. Není důvod čekat na patnáctku, bílé čtrnáctky jsou vynikající!

BLOG P1270389 Vergisson zleva

Kdybych nevěděl, že tam ty dvě skály jsou jsou, tak bych si jich nevšiml. Ani Bystrozraký by v té mlze neviděl z Roche Solutré na Roche Vergisson, a navigace mě honila po neznačených cestách přes kopce. V létě by to byla sranda, teď jsem naštěstí měl do schůzky hodinu času navíc.

BLOG P1270400 Vergisson Cedule a skála v mlíce

Je to prosté, milý Watsone, řekl by někdo, ale já to musel objet dokola.

BLOG P1270425 SG pod Vergissonem

Ale dopadlo to dobře, měl jsem jen pět minut zpoždění. Domaine Sangouard-Guyot a vynikající šardonky, hlavně plnotučné a živé Pouilly-Fuissé. Sympatičtí lidé a výborná, živá a vybalancovaná vína. Při psaní tohoto příspěvku bylo vypito jedno Pouilly-Fuissé Ancestral 2014.

Ráno to balím, naložím víno u Janinů a Desvignes a mažu domů strojit stromeček. Těžko bych se rozhodoval, co z pěti degustací vyzvednout, ale na zimu jsem koupil plný auto Beaujolais. Jedna pěkná bedýnka pro čtenáře Skleničkova blogu z toho bude, článek a nabídku napíšu v lednu. Zdravím z Burgundska i z Beaujolais!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *