Vyzkoušejte Beaujolais!

P1190845 Moulin a Vent

Tři měsíce bez Komunitních bedýnek mi už byly dlouhé, ale únorové bedýnky stíhám vyhlásit až v březnu :o) Pravidelné čtenáře po šesti předchozích článcích nepřekvapím: bude to Beaujolais!     

To nejpodstatnější o regionu jsem už napsal tady, o dvou vinařích tady a tady. Z první návštěvy Beaujolais v roce 2005 jsem si přivezl samá barikovaná vína v mnohém podobná burgundským vzorům. Letos bylo všechno jinak, vybral jsem vína, která neviděla sud. Změnilo se za těch deset let Beaujolais? Kdepak, změnil jsem se já.

P1190824 kopce za Fleurie, Poncié

Na dalších (dosud nenapsaných) degustacích jsem ochutnával i vína školená v barikových sudech, ale tradiční vína z betonových nádob mě letos chytla víc. Myslím, že se v nich líp projevuje to, co je pro region typické: odrůda Gamay a kvašení karbonickou macerací, které dává vínům až opulentně ovocný charakter. A věřím, že taniny z barikových sudů nikomu chybět nebudou, protože díky prodloužené extrakci slupek i stonků při karbonické maceraci mají vína taninů dostatek.

Vlastně jsem přivezl něco jiného, než jsem původně hledal: chtěl jsem vína ze čtyř až šesti Cru Beaujolais, z těch prestižních míst, kde se jako protipól profláknutého Beaujolais Nouveau rodí dospělá a seriózní vína, bohužel málo známá a díky všudypřítomné pověsti mladého listopadového Nouveau opomíjená. Místo toho jsem propadl vínům dvou vinařství, které se specializují na jediné Cru. Eric Janin i Claude-Emmanuelle Desvignes mě dostali už základními víny z šedesát let starých výsadeb (45 let u LC Desvignes), v obou případech nečekanou jemností a precizností zpracování. Ochutnejte seriózní Beajolais!

P1190743 Eric Janin

1. Les Vignes des Jumeaux 2013, Beaujolais Villages AOC, Paul Janin et Fils. Gamay se světlou rudofialovou barvou, plnou a naleželou vůní se stopou selských aromat (ta po ohřátí či provzdušnění mizí, ale mně upřímně nevadí, tak nějak je u Beaujolais očekávám a těším se na ně). V chuti svěží, kulaté s hladkým lehce kořenitým závěrem chuti, štědře ovocné a jemné až elegantní. Základní červené z šedesát let starých keřů pěstovaných na jílovité půdě s výnosem 30 hektolitrů na hektar:o) Jinak většina hroznů byla odstopkovaná a víno poleželo osm měsíců v betonovém tanku na jemných kalech. Přátelských 12,5% alkoholu – další bod pro Beaujolais, vína nejsou žádná alkoholové obludy. 290 Kč.

P1190920 La Voute Desvignes

2. La Voûte Saint Vincent 2013, Morgon AOC, Louis-Claude Desvignes. 13% alkoholu. Hrozny pochází z pětihektarové vinice Douby s pětačtyřicetiletými výsadbami na žulovo-písčitých půdách, výnos asi 30 hl na hektar. Organické hospodaření od roku 2005, ale bez certifikace. Ruční sběr, polovina hroznů odstopkovaná a druhá polovina vcelku. Dva týdny kvašení a devět měsíců školení v betonové nádobě. Důrazná herbální a ovocná vůně, v chuti ovocné se stopou taninů, takže asi vydrží i pár let ve sklepě. Precizně definované, strukturované, na základní víno až překvapivě dokonalé. 360 Kč.

Vignes du Tremblay Lahev naležato

3. Les Vignes du Tremblay 2013, Moulin à Vent AOC, Paul Janin et Fils. Směs hroznů z asi šesti různých parcel v apelaci. Výnos 29 hektolitrů na hektar, stáří keřů od 25 do 80 let. Rudočerná dospělá barva, ve vůni zprvu zemité, po chvíli plné ovocem a kořenité, proměnlivé. V chuti středně plné, koncentrované s lehkým dotekem taninů. Žádný barik, jen velké sudy, takže taniny jsou jen z hroznů (neodstopkovaných). 13% alkoholu. Projevem se podobá plnějšímu ovocnému Pinotu a dá se na něm ukázat tendence odrůdy „pinotovatět,“ ostatně Gamay a Pinot Noir jsou geneticky příbuzné odrůdy. 390 Kč.

BOOK Auto P1 Beaujolais Octavia

Půlbedýnka o třech lahvích bude stát 1040 Kč, celá bedýnka (2×3 lahve čili to samé dvakrát) bude za 1 990 Kč, protože náklady na distribuci už budou stejné. Bedýnky bude vydávat síť obchodů / výdejních míst Uloženka.cz. Kdo nemáte Uloženku poblíž, můžete si připlatit 190 Kč za doručení Českou Poštou. Budu zase vybírat platbu předem. Pro pár zájemců mám i malé množství dražšího cuvée Javerniéres 2013 od LC Desvignes (590 Kč), ale doporučuju napřed vyzkoušet základní bedýnku. A těm, co už mají otevřený účet u Berry Brothers, doporučuju přihlásit se taky do komunitních bedýnek. Kdyby byla libra za pětadvacet, ještě pořád by to bylo výhodnější v Komunitních bedýnkách :o)

P1190774 Claude Emmanuelle Desvignes

V renomovaných výběrech toho nejlepšího z Beaujolais najdete obě vinařství v první desítce (v jiných vinařských regionech bych takové štěstí neměl, představa, že budu v Toskánsku ochutnávat Sassicaiu a Fontodi ve sklepě vinařství s majitelem je nereálná). Berte to jako jednorázovou nabídku na ochutnání Cru Beaujolais od špičkových výrobců – první zásilku vín jsem přivezl s sebou z únorové cesty a přihlášení bedýnkáři je mohou hned dostat. Rád bych tahle vína dovážel i nadále, ale pětileté zkušenosti s bedýnkami ukazují, že to je většinou jednorázový dovoz a zájem účastníků se hned obrací jinam. Přesto zdůrazňuju, že když budete mít po skončení bedýnek zájem o další vína od Janinů nebo Desvignes, rád vás vyslyším a přivezu další. Přihlásit se můžete tady.

8 thoughts on “Vyzkoušejte Beaujolais!

  1. Bedýnka dorazila už i do Plzně. Nenašel by se nějaký jednoduchý, chutný recept z oblasti Beaujolais, ke kterému by se dalo některé (všechna) víno napárovat ?

    1. Já bych to podával s hovězím, buď pečeným (s pečenou zeleninou) nebo po česku vařeným. A ostatně myslím, že by to mělo jít dobře dohromady s burgundskými jídly, včetně kohoutka na víně, a s hodně zeleninovými úpravami (díky vyšší kyselině). Praktické zkušenosti nemám, stihl jsem tam jen jeden oběd a mazal zpátky :o)

  2. Na první Tremblay bylo moc brzo, bylo ještě poznamenané cestou, dnes je výborné 87+ a za rok by mohlo být skvělé, moc dobré víno. Bude pokus o 2014?

    1. Upřímně si myslím, že průměrná úroveň (kvalita vín) božoléské bedýnky byla zatím nejlepší ze všech Komunitních bedýnek… kdyby to bylo na mě, tak bych Janina i Desvignes zopakoval hned (ostatně kromě jednotlivých lahví toho nejdražšího jako Impénitents nebo Clos du Tremblay už nemám nic). Janinovi navíc mají výbornou barikovanou šardonku Bourgogne Blanc, teď už by mohl být v prodeji nový ročník. Tak jestli někdo chcete znova Beaujolais, napište mi nebo použijte původní přihlašovací formulář, já už si to přeberu a domluvíme se na sestavě vín. Respektuju, že někomu vzorec Gamay + karbonická macerace nechutnal, ale já jsem byl nadšenej a při první zámince do toho půjdu znova. Pište, já jsem rozhodně pro Beaujolais!

  3. Sohlasím, je to velmi povedená bedýnka (lepší jak Bouthenet) a ten bonus Javernieres 90++ (a klidně 91), vzal bych i 2014, včetně Tremblay.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *