Dvoje poznámky, vlašák a Trebbiano

V duchu jsem si maloval, že tento týden bude na blogu moravská smršť, protože dám hned dvě moravská vína za týden :-) Ryzlink vlašský 2020 pozdní sběr Perná / Železná od Peřiny se ovšem nepočítá, jak hned vysvětlím. Vino Divino prodává hned několik vín od Peřiny, vlašáky za dvě stovky, nekupte to! Pozbyl jsem opatrnosti a doma jsem se divil: výborná barva, intenzivní, ale zelená vůně, v chuti prázdné, skoro řídké, jaksi nedopečené. Zamřelý projev, jako by se víno už následkem dlouhé archivace zlomilo, což ovšem na ročník 2020 od Peřiny nesedí. Lámal jsem si s tím hlavu a nakonec napověděla zadní etiketa: 10,5% alkoholu. Nevím, co se stalo v roce 2020, ale pozdní sběr by měl mít bez problémů 11,5% alkoholu a plnější projev. 10,5% alkoholu do jisté míry vysvětluje degustační dojmy nezralosti a nižší koncentrace, ale ne to, proč má pozdní sběr 10,5 alkoholu. Budu muset vyzkoušet starší ročníky a pečlivěji zkoumat etikety. Tohle víno vůbec neodpovídá očekávání, které mám spojená s vlašáky od Peřiny.

Nakonec to bude abruzská smršť, v jednom týdnu dvě Trebbiana. Jako daň každodennímu cestování prstem po mapě Itálie jsem koupil neznámé Trebbiano d’Abruzzo. Valle Reale je mladý podnik (založený 1998) v kopcovité části Abruzza, dál od moře. Od začátku praktikují biodynamiku (jak už jsem psal u vinařství Barone Cornacchia, místní podmínky pro pěstování révy jsou tak ideální, že jen úplný pitomec by používal chemii) a pracují se dvěma místními odrůdami, Trebbianem a Montepulcianem. O vinařství jsem nic nevěděl (možná mi uvízl v hlavě rozruch spojený s tím, že vinařský průvodce Gambero Rosso vyhlásil jedno jejich Trebbiano nejlepším bílým vínem Itálie pro rok 2015) a ani teď to není lepší, protože jsem na webu skoro žádné informace nenašel. Přitom ve vinařské ročence Doctor Wine mají ** ze *** možných.

Takže Trebbiano d’Abruzzo a mnohokrát opakovaný příběh o odrůdě, jejíž pověst v minulosti zničily vysoké výnosy a kterou se v moderní době snaží někteří vinaři oživit a zachránit. A samozřejmě stále najdete v Itálii nudná průmyslově vyráběná vína z Trebbiana a občas někdo zvolí Trebbiano nejlepším vínem Itálie, což může být šok pro nás, kteří si rádi a nesprávně představujeme Itálii jako zemi červených vín. (Před deseti lety jsem tady psal o překvapení, když skupina nejvýznamnějších italských kritiků zvolila vínem roku Trebbiano od Valentiniho.)

Trebbiano d’Abruzzo 2021 DOC, Valle Reale
Stylizovaná burgundská láhev a nenápadná etiketa,korek z drti a plastová záklopka, která mě děsila, protože vypadala jako vosková. Nenechal jsem se odradit a dobře jsem udělal! Ve skleničce je hodně intenzivní citronově žlutá barva, čirá, zářivá. Na nose kvasnice a žluté ovoce, broskve a citrusy, nutno vymíchat kvasnice. V chuti výborná křupavá kyselina, nápadně vysoká koncentrace, která propůjčuje vínu až sladký projev, hodně zralé až přezrálé ovoce. Parádní čistota, svěžest, 13% alkoholu, podle degustace hádám na nerezový tank. Cenaa 400 Kč, nejspíš jen základní víno vinařství a veliká spokojenost.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *