Trebbiano d’Abrruzzo z MAKRO

Při nákupu v MAKRO jsem objevil Trebì 2021 a hned koupil. Už jsem tady psal o předchozím ročníku. Poprvé to bylo nulové očekávání / příjemné překvapení, dnes už to bude mít Trebì těžší!

Víno patří do (mé) oblíbené kategorie levných italských supermarketovek z málo známých odrůd s diskutabilní pověstí. O půl metru vedle v regálu stálo Pecorino Terre di Chieti s cenou vzorně kolem stovky (v Toskánsku jsem kupoval tutéž denominaci mezi třemi a čtyřmi EURO). Ceny některých potravin nahánějí strach, ale stále se dá koupit slušné italské víno za cenu kolem dvou stovek :-)

Trebì 2021 Trebbiano d’Abrruzzo DOC, Talamonti
Ambaláž: sice vkusná, ale nápadně jednoduchá etiketa, která víno marketingově umisťuje do supermarketu. Plastový korek. Ve skleničce světloučká citronově žlutá, nevýrazná, ale odpovídá to mládí vína i předpokládanému postupu výroby. Na nose je Trebì poměrně expresivně ovocné, skoro středně intenzivní, citrusové, lehce jablíčkové, málo zralé. V chuti je pěkný nástup kyseliny s citrusy, šťavnatost daná (hádám) neodbouranou jablečnou kyselinou. Slušná délka (citrusovo-jablíčkový akord zůstává viset na patře vlastně hodně dlouho), spíš jednoduchý, kompaktní projev, ale taky žádné chyby nebo vyrušování. 12% alkoholu, nízké hodnoty alkoholu mě vždycky potěší. Oproti loňsku (ročník 2020) je víno plnější, tělnatější a expresivnější, ale stále jsme bezpečně v kategorii „supermarketovka k večeři.“ Je to precizně udělané (předpokládám rychlé lisování, odkalení moštu a kvašení čistého chlazeného moštu s několikaměsíčním ležením na jemných kalech), čisté v projevu a přes drobné zdražení za dobrou cenu (212 Kč).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *