Nový pozdní sběr z Mosely, 2021


Nedávno jeden novinář citoval typickou odpověď Stefana Erbese na otázku po nových techologických postupech a inovacích ve sklepě: „Co tím myslíte? Děláme vína pořád stejně!“ Takovou odpovědí se vinař sice marketingově „umístí“ do segmentu tradicionalistů, ale v tomto konkrétním případě to vůbec není pravda. Erbesové v posledních letech zaváděli nová vína, experimentovali s uzávěry i s delším ležením vína na kvasničních kalech, přešli na spontánní kvašení a omezovali filtraci, prostě zkoušeli a prověřovali všechno možné. Přesto by se to „děláme vína pořád stejně“ s jistou nadsázkou dalo říct o dnešním polosuchém pozdním sběru. Zatímco u ostatních vín zastavují kvašení podle obsahu kyselin, tenhle ryzlink má vždycky stejný zbytkový cukr. Z projevu se dá subjektivně odhadovat, jaký je který ročník.  

V ročnáku 2013 byla kyselina taková, že jistý český vinař odhadl cukr na 4 gramy. Suché jako troud. Některé nedávné ročníky se mi víno naopak zdálo sladké a říkal jsem si, ať to jednou nechají prokvasit víc dosucha… Letos je chuť plnější v těle, ale zase hodně suchá. Když jsem předevčírem chtěl napsat popis, nepovedlo se. Vypil jsem láhev s nadšením a nenapsal ani řádku. Blaženě jsem vzpomínal na některé šťastné moselské ročníky: 2012, 13, 15, 17. Už je to tady zas. O dva dny později píšu s druhou lahví.

2021 Ürziger Würzgarten Riesling Spätlese feinherb „Alte Reben,“ Karl Erbes
Ve skleničce světlá citronově žlutá barva, jiskrná. Na nose zralé citrony, kvetoucí bez, intenzivní a harmonická vůně. Ještě mladá, ještě má prostor k větší harmonii. V chuti středně plné s výraznou kyselinou, citrusové s lehkým nahořklým tónem á la sušená pomerančová kůra, svůdné a pitelné. Šťavnaté, intenzivní a stále ještě nevyzrálé – většinou je chuť nesená zralým ovocem, ale se změnou teploty se objevují i nezralé tóny nebo tropické ovoce (ananas). Výrazný minerální závěr. Dlouhé a s deseti procenty alkoholu se pije strašně lehce. Díky prodlouženému ležení s kvasničními kaly (Erbesové zrovna tohle víno před několika lety nalahvovali na dvě části, v březnu a v červnu, a dva roky porovnávali. Letos poprvé lahvovali vše až na přelomu května a června) je kyselina perfektně integrovaná a chutě spojené. Je to dlouhodobě můj nejoblíbenější ryzlink a letos ukazuje, že 2021 byl vynikající ročník.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *