Trebbiano Spoletino

Potřetí Trebbiano, ale jen podle názvu: dnešní Trebbiano není z Abruzza ani z Toskánska. Je to Trebbiano Spoletino, málo rozšířená místní variace, vyskytující se v okolí umbrijského Spoleta. Před lety jsem tady dovezl pár lahví, tehdy jsem se dobral informace, že celkové výsadby odrůdy jsou kolem padesáti hektarů. Ale je dobré si vedle záliby ve většinových odrůdách (ryzlink, Chardonnay, Sauvignon,…) najít i nějakou obskurnost, a té se věnovat natolik, aby vás ostatní pokládali za experta.  

Přišel jsem k tomu jako slepej k houslím, přesně před deseti lety jsem se na degustaci v umbrijské Perugii setkal s Alessandrem Meniconim z vinařství Perticaia a ochutnal jeho Spoleto. Byla to láska na první pohled, ale s dovozy vína jsem teprve začínal a na neznámou umbrijskou odrůdu jsem neměl odvahu. Když jsem o čtyři roky později odvahu našel, Perticaiu už dovážela pražská La Fattoria. Aspoň si u nich každoročně koupím láhev a vzpomínám na Umbrii. Strávil jsem tam jen pár dní, ale měl jsem dojem, že by se tam dalo dobře žít. Je to soused Toskánska s podobnou krajinou, jen místo Sangiovese pěstují drsnější Sagrantino a místo Vernaccie mají Grechetto a Trebbiano Spoletino.

Slovo perticaia ve starém umbrijském dialektu znamená pluh a v roce 2000 si ho zakladatel vinařství Guido Guardigli zvolil jako symbol spojení mezi člověkem a půdou. Takže mladé vinařství, 34 hektarů a asi 120 tisíc lahví ročně. Ve vinicích mají kromě Spoletina a Sagrantina ještě Sangiovese (na směs Montefalco Rosso, se Sagrantinem a Colorinem), trochu Merlotu a Grechetto.

Spoleto 2020 Trebbiano Spoletino DOC, Perticaia
Čisté Trebbiano Spoletino je zřejmě pozdní odrůda, protože Perticaia uvádí sklizeň v poslední dekádě října. Lisují se celé hrozny bez přístupu vzduchu, následuje ochlazení moštu a sedimentace, kvasí odkalený mošt v nerezovém tanku při teplotě 15-16 stupňů. Šest měsíců na jemných kalech bez míchání. Taková klasika, když chcete do lahve dostat co nejvíc vlastností odrůdy.

Ambaláž: stylizovaná burgundská láhev, korek z drti, decentní egtiketa. Vzhled: skvělá barva, zářivá slámově žlutá skoro až do zlatavé. Nos: hodně zralé až přezrálé žluté ovoce, květiny, v závěru trochu zpocená vůně :-) Chuť: Středně plná až plná, výrazně minerální, s pěknou kyselinou a jemně kořenitým závěrem. 13% alkoholu (překvapila mě informace o pozdní sklizni, v Umbrii bylo na konci června už v poledne 39 stupňů) a celkově velmi harmonický projev bez převládajícího ovoce, spíš minerálně laděné. Každoročně se ujišťuju o tom, že se mi Spoletino z Perticaie líbí, a stále to platí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *