Dva krásné suché pozdní sběry z Mosely

Ve středu konečně přijely nově nalahvované ryzlinky z Weinngut Karl Erbes z moselského Ürzigu. O první části jsem už psal tady, analytická data ročníku 2021 slibují (a degustace potvrdila), že si dobře pokyselíme v hubě. O nesmírné přitažlivosti Erbesových ryzlinků svědčí i tohle video, na kterém se rozlišovací papírek ze soutěžních degustací vzpíná ke skleničce :-)  

Na oslavu jsem si otevřel dva suché pozdní sběry. Ürziger Würzgarten je vinice na červené břidlici, Erdener Treppchen je na šedé břidlici. Obvykle bývají ryzlinky z Würzgarten ovocné a plnější, ryzlinky z Treppchen tenčí s výraznou mineralitou. Obě vinice jsou pravokořenné. Analytická data k dnešním vínům nemám, ale v dubnu jsem měl sladké Spätlese z Treppchen s 9,7 gramy kyselin, takže jsem hodně zvědavý.

2021 Ürziger Würzgarten Riesling Spätlese trocken
2021 Erdener Treppchen Riesling Spätlese trocken

Obě vína jsou v ryzlinkových pistolích se šroubovacím uzávěrem a graficky čistou, noblesní etiketou. Obě jsou na mladý ryzlink docela slušně vybarvená, zářivá citronově žlutá barva s drobným perlením na stěně skleničky. Na nose je Würzgarten výrazně květinový a zrale ovocný, typicky ryzlinkový a plnější. Treppchen je (vlastně jsou, je to plurál) míň expresivní, tenčí, spíš květinový. V chuti je Treppchen lehký, citrusový a malinko meruňkový, ohlazený, včetně kyseliny, která nevyčnívá, ale celé víno odlehčuje. Jen lehounký minerální závěr. Na moselský ryzlink hodně hodně suché, vsadil bych si na pár gramů zbytkového cukru, ale v chuti to není poznat. Nejlepší nakonec: 11,5% alkoholu. Potěšilo to hned dvakrát. Jednak mi s přibývajícím věkem stačí stále míň alkoholu, jednak jsem z degustace měl dojem nízkého alkoholu, ale po některých minulých letech s vyšším alkoholem jsem tomu moc nevěřil. Ale (tentokrát) jsem se při degustaci nespletl, nízký alkohol a s tím i vědomí, že ta příjemná pitelnost není nebezpečná.

Würzgarten je podobně suchý, jen v chuti plnější, ovocnější, pocitově je kyselina ještě důraznější. Citrusy, žluté ovoce, v závěru maličko koření. Hodně sladěné a krásně pitelné jako zurčivý horský potůček při srpnové tůře, a navíc 11,5% alkoholu. Nebudu se opakovat: sláva nízkému alkoholu! Za mě jsou oba ryzlinky veliká radost: pěkná čistota, typický moselský projev, který kyselina je odlehčuje a 11,5% alkoholu z nich dělá bezpečnou zábavu i pro pracujícího člověka, který ráno musí odvézt děti do školy. Pro mě je to něco jako splněný sen.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *