Italská degustace a poznámky z horka

Na čtvrteční degustaci pořádané italskou obchodní komorou a Doctor Wine neboli vydavatelem jedné z prestižních italských vinařských ročenek jsem znova a znova zažíval dèja vu. Třeba když neznámý návštěvník řekl českému someliérovi, že to Verdicchio bylo fakt špatný, ubohý a asi nejhorší víno, co měl poslední rok :-) Pobavilo mě to maximálně, jednak proto, že takovou poznámku si mohl klidně nechat pro sebe (a nic by se nestalo) a druhak proto, že mě zmíněné Verdicchio naopak přišlo jako vynikající a možná nejlepší bílé z celé degustace. Řekl jsem si o opakování a fakt se mi líbilo. Ale já mám pro bílá vína z Marché slabost a zvlášť při teplotách nad 30 stupňů je ocením – ostatně v Marché běžně bývají čtyřicítky, takže ta vína jsou do vedra ne „jako dělaná,“ ale doslova dělaná do vedra.  

Že do Prahy přijede Daniele Cernilli alias Doctor Wine osobně jsem se těšil marně. Alespoň jsem ukořistil jednu anglickou verzi „The Essential Guide to Italian Wine 2022“ a nechal si ji podepsat od Mariny Thompson, Cernilliho manželky, která degustaci organizovala a která stojí za obchodními aktivitami jeho webu a nakladatelství. Kdyby se vám v následujícím roce zdálo, že moc machruju o italských vínech, tak to mám podepsaný :-)

O tom, že dovoz vína je složitý a nepředvídatelný byznys svědčí i včerejší prezentace apulského vinařství Torrevento. Náhodou jsem byl na jejich degustaci v červnu 2012 v italské Perugii a tak vím, že jde o jedno z nejvíce oceňovaných apulských vinařství, ale včera se nezdálo, že by jejich vína někoho ohromila nebo zasáhla. Jejich Castel del Monte Vigna Pedale patří k nejelegantnějším vínům italského Jihu, 1913 Primitivo je skvělé, ale v Praze to žádný rozruch nevzbudilo. Přitom by někoho mohlo trknout alespoň to, že pevnost Castel del Monte „hrála“ ve filmovém zpracování Jména Růže a to je docela velká marketingová pomoc :-) ale třeba se pletu a brzy budou mít českého dovozce.

Výborných vín se našlo dost, ale často v neznámých vinařstvích a s nenápadnými etiketami. Mně se hodně líbila extrémně aromatická Malvasia (Caravaggio Bianco Emilia 2021) z Cantine Romagnoli. Měli i absolutně skvělé červené Ape Gutturnio Superiore 2018, směs Bonardy a Barbery. Phigaia Il Bianco od Serafini & Vidotto (fotka) z Veneta, směs Sauvignonu a Pinotu Bianco. A Recantina 2021, autochtonní odrůda, o které jsem dosud ani neslyšel. Dvě výborná Chianti od Quarciabella. Itálie fakt není jen Barolo a Brunello :-)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *