První moselské ryzlinky 2021 díl 3

Závěrečná část poznámek o šesti moselských ryzlincích Weingut Karl Erbes (Ürzig). Současně s včerejším rozesláním newsletteru avizujícího novou komunitní bedýnku přišla zpráva z vinařství, že nové ceny vín ročníku 2021 platí i pro předchozí ročníky. Na blogu jsem to opravil, ale rozeslaný e-mail vzít zpátky nedokážu, můžu se jen omluvit. Čeká nás rok plný nervozity a rostoucích cen. První ceníky ukazují asi desetiprocentní zdražení, doprava zdražila úměrně cenám nafty a kurz EURO lítá jako sinusovka. Teď je zrovna dobrý, kéž by to vydrželo, než zaplatím Erbesovy ryzlinky.  

2021 Ürziger in der Kranklei Riesling Spätlese* feinherb „Alte Reben,“ Karl Erbes
Hvězdička u Spatlese je upozornění, že jde o sklizeň s podílem botrytických hroznů. Ve skleničce je světlá citronově žlutá barva, na nose středně intenzivní vůně citrusů (a náznakově jablek). Evokuje hodně kyselé citrony. V chuti je pěkný nepříliš důrazný nástup kyseliny, citrusy a malý zbytkový cukr, středně plné tělo a mírně kořenitý závěr. Netypická kořenitost je následkem zmiňovaných botrytických hroznů a přirozené macerace slupek botrytidou ještě na vinici. Celkově je to pěkně sladěné včetně (pro Moselu) netypického kořenitého závěru, který dodává další chuť a vzdáleně víno přibližuje naturálním oranžádám.

Už před rokem jsem upozorňoval na podobnost s oranžádami, tehdy ale byl kořenitý extrakt slupek lépe schovaný, přikrytý zbytkovým cukrem. Letos se víno zdá být sušší, ale zřejmě je to jen díky vyšší kyselině a nižšímu alkoholu (letos jen 10%, za mě super). Kořenitost je letos výraznější. Po degustaci prvních kabinetů jsem čekal i vražednější kyselinu, ale výsledek je harmonický, šťavnatý a bez výhrad.

2021er Erdener Treppchen Riesling Spätlese, Karl Erbes
Nejlepší na konec, alespoň papírově podle analytických hodnot. 7,5 % alkoholu, 9,7 gramu kyselin. Ve skleničce je světlá citronově žlutá barva, na nose intenzivní vůně zralých citrusů a tropických plodů. V chuti parádní nástup kyseliny, svěžest a enegie. Ovocné tělo nesené citrony (a málo zralým ananasem), dlouhé a s delší citrusovou dochutí. S deseti gramy kyseliny je to víno předurčené k archivaci, ale zároveň je nesmírně zábavné hned teď. Obsah cukru radši nebudu zmiňovat (dá se odhadnout z alkoholu), ale za mě teď dominuje kyselina. Provzdušnění naznačuje další vývoj směrem k ananasu a tropickým plodům v chuti. Možná víno za rok nebo dva vyzraje, rozvine se zralé ovoce a plnější projevt, ale pro mě je senzační právě teď, mladé.

Připomínám aktuální ryzlinkovou bedýnku vinařství Karl Erbes s šesti ryzlinky ročníku 2021. Všechny, které jsem v posledních článcích popisoval, jen dnešní botrytický Kranklei* jsem nahradil klasickým Kranklei Spätlese s furiantskými 9,5 gramy kyseliny. Podrobnosti jsou tady, přhlásit se můžete tady.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *