První ryzlinky ročníku 2021 z Mosely přijely!


Jedna vlaštovka jaro nedělá, ale šest vlaštovek v krabici od moselského vinařství Karl Erbes potěší! Focení by si zasloužilo lepší počasí, ale šup s vínem do chladničky a jdu si číst analytická data. Předchozí ročník 2020 byl chudý na kyseliny, tak jsem si pro srovnání vytáhl loňskou tabulku. Pravdu o víně ukáže až večerní degustace, ale při četbě analytik se mi zrychlil srdeční tep a těšil jsem se, jak si pokyselím v tlamě. 2021 Erdener Treppchen Spätlese má krásných 9,7 gramu kyselin, loňský měl 6,8 gramu (letos + 2,9 gramu!) Velmi uspokojivé! Ale na začátek otevřu dva základní ryzlinky.  

2021 Ürziger Würzgarten Riesling feinherb QbA, Karl Erbes
Jakostka s 12% alkoholu. Ve skleničce bledá citronově žlutá barva, na nose svěží citrusy a lehce jablíčko, čisté, svěží, ovocné. V chuti pěkný nástup citrusové kyseliny, pocitově skoro suché (ale podle zkušenosti tipuju na akord 20 gramů zbytkového cukru a 7,5 gramu kyselin). Citrusy, jablíčko, slušná čistota, svěžest. S provzdušněním se objevují plnější a kořenitější pampeliškové tóny. Se současnou svěží kyselinou se krásně pije, pokud nehledáte víno na soustředěnější degustaci. Tím chci říct, že je to hodně jednoduché pití, ale dokud kyselině vydrží ostří, tak to bude dobré.

2021 Ürziger Würzgarten Riesling kabinett feinherb „Vom Roten Schiefer,“ Karl Erbes
Technicky by to mělo být stejně udělané víno s podobnými analytickými daty, jen v serióznějším provedení – kabinett je už klasický formát a (potenciálně) velké víno. Serióznost spočívá ve výběru vinice a hroznů. Vyjímečně napíšu analytická data, protože se nemůžu nabažit srovnání s předchozím ročníkem: 9,5% alkoholu, 8,1 gramu kyselin a 22 gramů zbytkového cukru (ročník 2020 měl 11 % alkoholu a 6,1 gramu kyselin, což je výmluvné).

Ve skleničce krásná citronově žlutá barva se spoustou drobných bublinek (to je rozpuštěný kysličník uhličitý, přirozený vedlejší produkt alkoholového kvašení). Na nose plnější, klasický ryzlink – citrusy, lipový květ, zpočátku i lehce mydlinky, ale ty se rychle vymíchají. Hodně ovoce, harmonické. V chuti velká radost: pocitově úplně suché, výrazná citronová kyselina válcuje zbytkový cukr, jemný a harmonický projev, málo až středně plné. Živé, k citrusům se náznakově přidávají jablíčka, v závěru lehce koření. Tipoval bych, že za rok nebo za dva se projev posune víc k jablíčkům, ale v současném stavu je tak moc přitažlivé a chlastací, že za dva roky bude všechno vypité. Ještě mám před sebou další čtyři vzorky, ale UW kabinett feinherb se snad nemůže omrzet!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *