Voňavý a ovocný Pinot Noir z Alsaska

P1170492 Schei Portrét

Po tématicky vynuceném střídání ryzlinků a Pinotů jeden vymodlenej Pinot, doslova srdeční záležitost. Od Laurenta Scheideckera z alsaského Mittelwihru jsem přivezl celou bedýnku v srpnu 2014 a z nejrůznějších důvodů, které se mi nechce rozmotávat, jsem to zatím neopakoval. Byl jsem u něj potom ještě dvakrát a utvrdil se v tom, že se mi fakt líbí jeho Pinoty. To jsem psal už u první bedýnky, spolu s trochu nabubřelou obecnou úvahou o vývoji alsaských Pinotů Noir. Nabubřelou proto, že ve skutečnosti nemám tak širokou a reprezentativní zkušenost s alsaskými Pinoty, ale někdy i slepý holub najde zrno a tak si myslím, že ta úvaha bez ohledu na nedostatek podkladů docela sedí. Velmi příznivě se projevilo, že alsasští vinaři mají k dispozici jen jedinou modrou odrůdu (a potažmo jen jediné červené víno), specializace a soustředění vykonaly svoje a kvalita alsaských Pinotů šla nápadně nahoru.   

Samozřejmě jsem byl zvědavý, jak Scheiův Pinot bude držet v čase.  Podle poznámek na webu se víno před rokem projevovalo jako typický mladý barikovaný Pinot s ještě výraznými tříslovinami, předpovídal jsem slibný vývoj do ovoce. Jak se vyvinulo doopravdy?

FB P1430186 Schei sklenička

Rouge d’Alsace 2016 Pinot Noir, Scheidecker et Fils
Ambaláž je klasická alsaská flétna s cínovou záklopkou a plastový korek. Vzhled: čistá světlá a zářivá rubínovka, excelentní. Nos: švestky. Taky lesní plody, krém na boty, kůže a alkohol. Lepší analytik by se popásl jako děti na borůvkách, ale celkový dojem je na hranici elegance, s pěknou čistotou a vyšší intenzitou. Chuť: švestky a maliny, pěkná kyselina s jemným ostřím a skoro skoro rozpuštěné taniny v závěru. Švestkový lák, poměrně vysoká koncentrace a intenzita, ale pěkná harmonie a čistota. Víno se vyvíjí směrem k ovoci, taniny opadávají (ale zatím ještě jsou přítomné). Už se dá pít, ale s ohledem na taniny se může ještě dva až tři roky zlepšovat. Je to trochu voňavka, ve vůni i v chuti dominuje ovoce víc, než bývá zvykem v Burgundsku, ale je to naprosto sladěné, harmonické a snad i typické (Alsasko). Za pana Skleničku 88 bodů / 100.

A to je prosím malý a téměř neznámý vinař ze Středovsi – jak dokonalé teprve musí být Pinoty renomovaných a známých alsaských podniků! Naposledy jsem se nad tím ušklíbal, když jsem viděl na FB ohlášenou průřezovou degustaci  Pinotů Noir: Burgundsko, Morava, Německo… jak vůbec může někdo dělat takovou degustaci Pinotů bez Alsaska?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *