Ryzlink a Pinot z víkendu

Když už píšu článek, bylo by škoda nevyužít víkendového rádoby seriózního degustování vín před soutěží PWT. Mladé osmnáctky jsem nechtěl dávat hodnotit, první mě napadl loňský oblíbenec, suchý pozdní sběr z vinice Erdener Treppchen.

BL P1430205 Erbes a Hermes
2017 Erdener Treppchen Riesling Spätlese trocken, Karl Erbes    
Ve skleničce je taková akurátní citronově žlutá barva, ani moc, ani málo :-) prostě pěkně nazrálá, ale ještě na té mladé straně. Vůně je už hodně scelená, komplexní, a těžko se z ní analyzují jednotlivé složky. Ale určitě zralé citrusy a žluté ovoce, květiny a mokré kameny. V chuti nastupuje akord silné svěží citrusové kyseliny a pěkně zralého ovoce. V těle a dochuti se objevuje žluté ovoce, jemné koření, slaná mineralita. Hodně dlouhé, a po celou dobu chuti drží počáteční akord svěžesti, kyseliny a ovoce. Chtěl jsem napsat, že to je jako když začne v Aidě Pochod gladiátorů, ale to by víno muselo mít podstatně víc alkoholu (11,5%). Za mě je to na 89 bodů / 100. Uvidíme, co na to za měsíc řekne nepředvídatelná porota soutěže.

BL P1380321 G a M Hermesovi

alfa Spätburgunder trocken 2016 QbA, Weingut Hermes
Před rokem v Komunitních bedýnkách, zkouším poslední lahve. Ambaláž – úzká a vysoká bordeauxská lahev s celohorkem. Vzhled – hodně plná tmavá rubínovka s cihlovým meniskem. Nos – švestk, koření, alkohol. Vyšší intenzita, průměrná harmonie. V chuti hodně ovocné (švestky), slabší kyselina, plné tělo a nápadně vyšší alkohol (13,5%). Těžší závěr chuti, ve kterém je cítit barikový sud a koření, lehce i mineralita. Celkově hodně zdůrazněný ovocný projev (imho to dělá moselská břidlice, podobně jako u ryzlinků). Moc se mi to líbí, ale ve skutečnosti jsem víno otvíral kvůli přihlášce do soutěže. PWT tento týden uzavírá přihlášky Pinotů a já mám poslední tři lahve. Asi nepřihlásím, do nejlepších burgundských Pinotů vínu chybí těžko popsatelná elegance a lehkost, a brřidlicový ovocný projev by v soutěži doplatil na atypičnost. Přesto 88 bodů / 100.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *