Místo novinek o escherndorfských bedýnkách musím začít omluvou přihlášeným účastníkům za zdržení. Čekám s distribucí vín, až skončí celní řízení. To je většinou pouhá formalita, ale tentokrát jsem nedostal všechny podklady včas a když o velikonocích píšu tento text, stále ještě není všechno vyřešeno. Začal jsem kontrolovat některá vína, ale s rozesíláním bedýnek musím počkat na výsledek celního řízení.
2016 Muller-Thurgau „Alte Reben“ Escherndorf VDP.Ortswein trocken, Egon Schäffer
Burgundská lahev a šroubovací uzávěr, 12% alkoholu. Čerstvě nalahvovaná novinka, kterou jsem ještě nechutnal. Při zářijové degustaci ve vinařství ještě nebyla v láhvi. Ve skleničce světlá citronová barva, na nose ovocné (zralé hrozny), jemně kořenité (muškátový oříšek) a lehce zemité. Všechny atributy pohromadě, ale dohromady působí jemně a vyváženě. V chuti úplně suché, s umírněnou ovocnou kyselinou, citrusové, oříškové a středně dlouhé se zemitým podtónem. V těle je docela výrazný minerální tón, celkový dojem z chuti je ještě neurovnaný a nescelený, víno potřebuje ještě pár měsíců vyzrávat. Podle komentáře pana Schäffera jde o více než třicet let starou vinici, podle mě je to docela dobrý pokus o seriózní víno (z podceňované odrůdy) s dobrou koncentrací a minerálním projevem. Trochu se ve mně perou dojmy z ambicioznějšího projevu a nižšího alkoholu, ale proč by seriózní víno nemohlo mít nižší alkohol?
2015 Muller-Thurgau Escherndorf VDP.Ortswein trocken, Egon Schäffer
Stejná ambaláž jako u nového ročníku 2016. Ve skleničce je středně plná citronově žlutá barva, na nose zpočátku hodně jemná typická milerka s citrusy a muškátem, kde ovoce přechází až do mydlinkových tónů. V chuti úplně suché, málo tělnaté s pěknou kyselinou a travnatým (až slámovým :-) projevem. Středně zralé citrusy, poměrně komplexní nazrálý projev odhadem na vrcholu vývoje. Na rozdíl od ročníku 2016 je víno krásně sladěné a harmonické. V závěru se objevuje minerální tón, dobře zakomponovaný do všech složek chuti. Když jsem psal u ročníku 2016 o ambiciózním víně a koncentraci, tak tady jsou ambice realizované a nevystupují na povrch, neruší. Nechci to přehánět s chválou, ale za pana Skleničku 89 bodů / 100. Měl jsem koupit víc :-)
Riesling Sekt brut nature, Egon Schäffer
Jako bonus ke čtvrtečnímu sektu ze Sylvánu jsem si otevřel další specialitu, ryzlinkový sekt ze slavné vinice Escherndorfer Lump. Lump se ovšem neproslavil ryzlinky, ale Sylvány a já jsem sekt koupil naslepo, při degustaci ve vinařství jsem ho neměl. Měl jsem několik Sylvánů a ryzlinků z Lumpa a zjednodušeně to můžu shrnout tak, že u vyšších („lepších“) vín z Lumpa se víc prosazuje mineralita vinice než odrůda. Erste Lage Silvaner a Riesling mají spolu víc společného než Silvaner s ostatními Silvanery a Riesling s ostatními ryzlinky. Čtvrteční tvrzení o ročnících neročníkových sektů opravím o rok zpátky: Sylvánský i ryzlinkový sekt budou spíš ročník 2014.
Ukazuje to už zlatožlutá, výrazně nazrálá barva ve skleničce. Bouřlivé perlení až pěnění rychle zmizí a zůstanou jen drobné vytrvalé bublinky. Ve vůni je to elegantní nazrálý Riesling plný podzimního spadaného listí a botrytických vůní. V chuti kopíruje vůni. Úplně suchý a nadupaný tlejícím listím, voskem a medem. Mladická svěžest je už pryč, v chuti je to první republika, kožená křesla, masivní stoly a závan doutníků. Je to nečekaná charakteristika sektu, jestli spěcháte a chcete si rychle užít, tak to není to pravé. Primární aromatika je fuč, jen druhotná a terciální aromata. Sám se většinou zastávám mladých vín, ale tahle odbočka z hlavního proudu mě baví. Druhý den se víno zlepšilo, vlastně mě s ním víc baví přemýšlet o základním víně než o sektu.