Francká superbedýnka č. 62: Sylvány, milerky a ryzlink

BL P1340254 Escherndorf
Minulý týden jsem si dával od blogu volno, ale o to víc jsem se snažil v soukromí. Překonával jsem poslední zimní nachlazení, dělal garde dceři na její první demošce. Psal jsem si s několika vinaři. Italové většinou ještě neměli nalahvovaná vína ročníku 2017, ale německý tradicionalista Egon Schäffer už nalahvoval některá vína ročníku 2016 :-) Hurá, podíváme se s vínem do Frankonie!  

BL P1340326 Eschendorf s traktorem

Zářijová cesta po několika franckých vinařstvích mě nadchla, vypisoval jsem se z toho celý říjen. Prvním výsledkem byla říjnová francká bedýnka z vín roetingenského vinařství Hofmann. Mezi jejich přednosti patřilo kromě typické německé čistoty, lehkosti a pitelnosti i to, že Hofmann zcela zavrhl tradiční lahve ve tvaru kozího měchu a přešel na burgundské a bordeauxské lahve. Celou zimu jsem přemýšlel o bedýnce se Sylvány z Escherndorfu. Už jsem jednou napsal, že Escherndorf je pro Sylvánské jako Chassagne pro Chardonnay nebo Sancerre pro Sauvignon. Nejlepší Sylvány na světě rostou na escherndorfském Lumpu. Toužení bylo veliké, ale musel jsem si napřed vyřešit, jak na kozí měchy.

BL P1340506 2x Schaeffer LUMP

Můj problém s tradiční franckou lahví jménem Bocksbeutel není v tom, že se v chladničce blbě skladuje a nesnáší se s ostatními tvary lahví. Šest nebo dvanáct lahví do chladničky dáte a za pár týdnů nebo měsíců vypijete, to bych neřešil. Skutečný problém je posílání bedýnek s vínem poštou nebo Uloženkou. Tam je nutné, aby všechny lahve měly stejný tvar, míchat burgundy s kozími měchy prostě nejde. Naštěstí jde míchat lahve po trojicích, tři bocksbeutely a tři burgundy. Tak jsem sestavil půlbedýnky po třech lahvích. Těšte se, Bocksbeutel je parádní na pohled i na dotek!

BL P1340289 Egon Schaffer

O vinařství Egona Schäffera jsem už psal tady. Dnes jen stručně, má tři a půl hektaru vinic na tratích Escherndorfer Lump, Escherndorfer Fürstenberg a Untereisenheimer Sonnenberg, většinou na vápencových půdách se zbytky mořských ulit. Pěstuje hlavně Silvaner (41%), Müller-Thurgau (33%) a Riesling (14%), zbytek jsou ostatní francké odrůdy. Je to  tradicionalista. Ve vinici ručně, ve sklepě bez chemie. Všechna vína kvasí spontánně, tedy bez přidaných kvasinek, a dosucha. Kvasí v nerezových tancích s regulovanou teplotou, ale vína nechává vyzrávat ve velkých dubových sudech (nejlepší pak v barikových sudech) s delším ležením na kvasničních kalech. Dává jim čas a lahvuje na místní poměry hodně pozdě. Jak už jsem psal v úvodním odstavci, teď na jaře má nalahvované milerky ročníku 2016, se Sylvány 2016 chce čekat až do června. Díky tomu získávají vína velký archivační potenciál. Mimochodem ročenka Gault & Millau 2014 hodnotila ve Frankách jen jedno vinařství pěti hvězdičkami (pěti hrozny), jedno čtyřmi a 23 třemi. Egon Schäffer dostal tři, takže se řadí mezi franckou absolutní špičku.

BL P1340314 Eschendorf vjezd

Escherndorfský Lump je slavná vinice, zdejší Sylvány jsou jakýmsi etalonem odrůdy. Pro pochopení franckých Sylvánů je důležité poznat dva místní styly, které jde dobře demonstrovat právě na vínech Egona Schäffera. Klasický francký Silvaner bývá suchý kabinet (přestože VDP klasifikace toto označení nezná). Menší zralost hroznů, menší intenzita aromat i chuti, nižší alkohol a báječná pitelnost. Německé Chablis včetně ulit mořských živočichů otisklých do kamenů ve vinici. Úplně jinak se jeví Spätlese vyrobené z vinic Erste Lage. Vína jsou těžší, s vyšší ovocnou zralostí a s důrazným projevem vinice, který částečně (v případě Schäfferova Spätlese z Grosse Lage Am Lump téměř úplně) stírá projevy odrůdy. Kabinety přináší radost, Spätlese ohromení, úžas a obdiv. Soukromě přiznávám, že moje přízeň v zásadě patří těm prvním, „kabinetním,“ lehkým a méně intenzivním Sylvánům. Spätlese ukazuje, kam až se dá s odrůdou dojít (když chcete udělat velké víno), ale kabinety přinášejí čistou radost ze života (a z vína).

BL P1340348 Socha na fasádě

Vína jsem vybral na základě zářijové degustace s Egonem Schäfferem (a dodatečné domácí degustace přivezených vzorků). Přidal jsem nakonec několik vín, které jsem nalezl v novém ceníku a neochutnal, protože si je chci především přivézt pro sebe. Rozdělil jsem výběr do trojic (půlbedýnek). V první jsou milerky, lahvované do burgundských lahví (Müller-Thurgau je další tradiční francká odrůda). Následují dvě trojice Sylvánů a ryzlinků v lahvích typu Bocksbeutel. Připomínám, že Bocksbeutel se v bedýnce nedá míchat s jinými lahvemi, případné žádosti o vlastní sestavy lahví podléhají schválení :-) Ale jednotlivé půlbedýnky lze libovolně míchat.

FB P1340414 3 Silvanery

Bedýnka A – 840 Kč
2016 Müller-Thurgau Gutswein trocken 1 litr – 240 Kč
2015 Müller-Thurgau Escherndorfer Ortswein Staré keře – 300 Kč
2016 Müller-Thurgau Escherndorfer Ortswein Staré keře – 300 Kč
Základní milerka 2016 je lehké víno na běžné pití. Bohužel jsem nenašel vhodnější víno v lahvi 0,75 litru. Dva ročníky milerky z třicetiletých výsadeb jsou naopak koncentrovaná seriózní vína a jasný argument proti podceňování odrůdy.

Bedýnka B – 980 Kč
2014 Silvaner Escherndorfer Ortswein trocken – 310 Kč
2015 Silvaner Escherndorfer Ortswein trocken – 310 Kč
2014 Riesling Escherndorfer Ortswein trocken – 360 Kč
První dva Silvanery jsou příklady lehkého kabinetního stylu, jak jsem ho popisoval výše, francké Chablis. Paráda. K tomu jeden ryzlink v podobném stylu.

Bedýnka C – 1 180 Kč
2015 Silvaner Erste Lage Escherndorfer Lump trocken – 520 Kč
2015 Silvaner Untereisenheimer Ortswein trocken – 300 Kč
2012 Riesling Escherndorfer Lump kabinett trocken – 360 Kč
První Silvaner je ukázka nejambicióznější verze odrůdy, v září jsem si o něm napsal, že „je to víc otisk vinice Lump než odrůdy.“ Silvaner Untereisenheimer jsem neochutnal, podle popisu je to lehčí a spíš kabinetní zpracování. Riesling 2012 jsem našel v ceníku a neznám ho. Jde o ryzlink z doby před přihlášením vinaře k VDP, dnes už přívlastky při označení vín nepoužívá. Věřím, že vína sama se nezměnila a ročník 2012 by měl být výborný, klasický.

BL P1340391 2014 Silvaner Schaeffer

Bedýnka D – 1 500 Kč
Silvaner-Sekt brut nature – 490 Kč (cukr 0,8 g/litr, kyseliny 6,5 g/litr)
Riesling-Sekt brut nature vom Escherndorfer Lump – 510 Kč (cukr 1 g/l, kyseliny 6,6 g/l)
2015 Riesling Erste Lage Escherndorfer Lump trocken – 500 Kč
Bedýnka z marnivosti a daň snobismu. Při degustaci v Escherndorfu na ně nedošlo, přesto chci vyzkoušet sekt ze sylvánského a z ryzlinku z ešerndorfského Lumpa. Nic víc než zvědavost v tom není. Dokonce si podle analytických hodnot myslím, že ta vína budou až moc suchá… ale sekt ze Sylvánu jsem asi ještě nikdy nepil. Poslední víno z trojice, 2015 Riesling jsem měl v září, to je naopak typický německý velký ryzlink a „naše víno s nejvyšším zbytkovým cukrem,“ jak s úsměvem konstatoval Egon Schäffer. Cukr 4,9 a kyseliny 8,5. Ale při degustaci více než dvaceti vín v Schäfferově sklepě to byl skutečně nejsladší a nejtypičtější německý Riesling. Schäffer totiž jinak kvasí všechno úplně dosucha.

BL P1340288 Velké sudy

Můžete si z nabídky ABCD vybrat cokoliv, pan Sklenička doporučuje bedýnky B+C milovníkům Sylvánu a milerovskou bedýnku A všem. Volba D je pro snoby, zvědavce, chuťové experimentátory a zkoušeče, ke kterým se pan Sklenička též hlásí. Výběr ABC přijde na rovných 2900 kaček. Soukromé výběry jsou možné, ale kvůli lahvím Bocksbeutel podléhají schválení pana Skleničky (kdo si vyzvedne víno u Skleničků doma nebo nechá v Praze dovézt domů, ten nemusí brát ohledy na skládání lahví Bocksbeutel / Burgundy, žejo. Když to budeme přebírat osobně, nějak to poskládáme, i kdyby na to mělo padnout pět krabic). A jestli si chcete udělat radost na celý zbytek roku, doporučuju přikoupit 6x 2015 Silvaner Ortswein (za 1800 Kč, napište mi to v přihlášce do poznámek). Ostatní pravidla zůstávají tradiční (= jako vždycky).

BL P1340861 Lump Schaffer Lahev

Jestli se chcete pořádně pomazlit s franckými baňatými lahvemi a pořídit si degustační bedýnku vín z vinařství Egona Schäffera, musíte se přihlásit… Pravidelní účastníci to už znají, ale uvítám i nová jména! Budu zase potřebovat vaši přihlášku a zálohovou platbu na účet. Bedýnky bude vydávat Uloženka (Praha, Brno, Bratislava, Ostrava, Olomouc, Zlín, Plzeň, Hradec Králové, Liberec a asi 100 dalších míst, jen pozor na provozovny Pošty, tam jsou jiné podmínky). Kdo nemáte Uloženku dost blízko, můžete dostat balík poštou (s příplatkem 200 Kč za poštovné). V Praze přivezu bedýnky po domluvě až domů (za předpokladu objednávky 9 a více lahví).  Uzávěrka přihlášek bude do konce týdne, v neděli 18. března. Potom vína objednám a do konce března bych je chtěl přivézt. Bez vás to nepůjde, proto věřím, že se sejde hodně přihlášek! Přihlásit se můžete tady.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *