Sekt ze Sylvánského, z Escherndorfu

V escherndorfských bedýnkách jsem nabízel i místní sekt z místní nejslavnější odrůdy, Sylvánu. Napsal jsem o tom, že to je „pro snoby, zvědavce, chuťové experimentátory a zkoušeče, ke kterým se též hlásím.“ Kdo jste už pili sekt ze Sylvánského, zvedněte ruku :-) Ve středu jsem rozpouštěl kumulovaný stres právě neročníkovým sektem ze Silvaneru a rovnou prozradím pointu. Byl výborný.

BL P1000011 Sekt Silvaner

Kdybych měl něco zkritizovat, tak ambaláž.  Klasická široká sektová lahev je OK, zlatá fólie jakž-takž, ale nevýrazná šedobílá etiketa působí ostýchavě, nesměle až bojácně. Přitom v lahvi je Sylvánské z Escherndorfu a vinař patří mezi několik málo nejlepších místních vinařů. Už jsem to jednou napsal, Schäfferovy etikety jsou sice (na můj vkus příliš) nenápadné, ale nenápadná harmonie etiket koresponduje s projevem jeho vín. Sekt ze Sylvánu jsem asi ještě neměl a tenhle je dobrý, takže bych snesl i přitažlivější etiketu.

Se sylvánskými sekty je to prosté, vyskytují se zřídka. Přitom dobře udělané Sylvánské (alespoň teoreticky) může být dobrým základním vínem pro sekt – k atributům odrůdy patří výrazná kyselina, citrusové ovoce a v Escherndorfu i zajímavá mineralita. Schäfferův sekt je vyrobený tradičním postupem s druhotným kvašením v lahvi, podle evidenčního čísla na zadní etiketě by mohlo jít o základní víno z ročníku 2015.

BL P1340289 Egon Schaffer

Silvaner Brut Nature, Egon Schäffer
Tomu ročníku odpovídá i projev vína a vyšší alkohol (13,5%). Abych to vzal od začátku, tak světlá citronově žlutá barva, trochu světlejší než 2015 Ortswein, které jsem popisoval nedávno. To může souviset s tím, že hrozny na sekt se obvykle sbírají jako první, aby víno mělo vyšší kyselinu. Bouřlivá smetanová pěna rychle vyšumí a přetrvává jen drobné perlení. Po krátké chvíli už je možné vnímat vůni vína bez unikajícího kysličníku, je parádní. Naleželé hrozny, hodně zralé citrusy, pěkná harmonie. Jako základ posloužilo pěkné sylvánské. V chuti je slušná (ne přehnaná) kyselina, zralý citrusový projev až k hranici přezrálosti, náznakově kvasniční tóny, travnatá kořenitost a lehký minerální závěr. Uměřené, harmonické, ovocným projevem dost zralé a dobře pitelné.

Abych to s chválou nepřeháněl, část mého nadšení se dá připsat tomu, že jsem víno koupil jako raritu a od toho se odvíjelo očekávání. Kdyby se to nepovedlo, nemohl bych být moc zklamaný. Sekt je technicky výborně udělaný a odrůda je jasně poznat, má harmonický projev a čistotu. Na sektové stupnici slušné – výborné – vynikající je to uprostřed. Už jsem pil lepší sekty, ale ne ze Sylvánského.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *