Dva francké Sylvány

BL P1340289 Schaffer 2

Začnu dobrou zprávou, která ještě včera chyběla: vína z Escherndorfu mi dnes celnice schválila a tak je můžu začít vydávat. S dvoutýdenním zpožděním proti plánu (a týdenním proti tomu, co jsem sliboval a zveřejnil). Nemůžou za to celníci, zdržení způsobila špatná domluva s vinařem a pozdě dodané dokumenty. Do konce týdne snad všechno vydám. Dnes několik poznámek o vínech otvíraných o velikonočních svátcích. Došlo k přímému srovnání hodně nazrálého a naopak mladičkého Sylvánu, u mně vyhrál mladý. S mladostí je to ovšem relativní, zatímco většina franckých vinařů prodává ročník 2016 a nejspíš už lahvují sedmnáctku, Egon Schäffer plánuje lahvování ročníku 2016 na červen.   

BL P1000063 Silvaner 2014 Ortswein

2014 Silvaner VDP.Ortswein Escherndorf trocken, Egon Schäffer
Ve skleničce je hodně výrazná citronově žlutá barva. Ve vůni dominuje posekaná tráva, zralé citrony a počínající chemický tón podobný ryzlinkovému petroleji. Lehce kořenité do pepře, hodně nazrálý projev. V chuti od počátku travnaté a pepřové tóny, slušná až důrazná citrusová kyselina a v závěru zase převládá petrolejová nazrálost. Úplně suché, svěžest už odchází a vládnou nazrálé a travnaté chutě. Zpočátku víno působí nepřístupně a uzavřeně. Já mám radši bílá vína s větší svěžestí, ale jako ukázka nazrávání Sylvánu je to pěkné. Dekantace je velmi vhodná, druhý i třetí den se víno zlepšuje.

Čtvrtý večer přišel šok. Víno získalo svěžest, kterou jsem tři dny marně vyhlížel. Plnost projevu zůstala, barva ve sklenici je stále ohromná a z vůně úplně zmizely chemické tóny. Zůstaly zralé citrony a opojně čistý ovocný projev vůně i chutě. V chuti se k citrusům přidaly svěží jablečné tóny a petrolej, zemitost a tráva zmizely. Nádhera. Kdyby se dalo víno bodovat až čtvrtý den po otevření, bylo by to za 90 bodů / 100.

BL P1000060 Silvaner Untereisenheim

2015 Silvaner VDP.Ortswein Untereisenheim, Egon Schäffer
Další víno, které jsme při zářijové návštěvě v Escherndorfu přeskočili a koupil jsem ho naslepo. Sylvány z Lumpa jsou vyhlášené, chtěl jsem pro srovnání další Sylván z jiné vinice. Untereisenheim je projevem o kousek bližší mojí (naší?) představě o odrůdě, lehčí a odrůdovější než vína z escherndorfského Lumpa, ale taky méně výrazný a osobitý.

Tradiční ambaláž s (tradičním) šroubovacím uzávěrem. Ve skleničce mladoryzlinková barva, světlá citronovka. Na nose hodně jemné a harmonické, bylinkově travnaté a postupem času ovocné do limetky a citronu. V chuti tenké s krásnou citrusovou kyselinou, úplně suché (podle analytik dva gramy zbytkového cukru a pocitově suché jako saharský písek), jen nepatrně travnaté a středně dlouhé. Krásná čistota, ale ta se dá u německých bílých obecně očekávat. Malá tělnatost neubírá na harmonii, v závěru se ukazuje lehký minerální tón. Za mě výborné (88 bodů / 100) a myslím, že s předpoklady k popularitě.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *