Slepice je tady!

P1160226 Slepice Profil

Děkuju všem přihlášeným a radostně zvěstuju, že Slepice je na světě! Ve středu přijela poslední dvě vína a 28. komunitní bedýnka je kompletní. Ve čtvrtek začnu rozdávat a rozesílat první bedýnky přihlášeným (a zaplaceným:). Předpokládám, že to všechno nestihnu a budu je vydávat i v pátek a v pondělí. Dnes jen několik poznámek o vínech a o slepé degustaci.

Slepá degustace v tomto podání je zábava. Měli byste určit šest odrůd, ale jestli to netrefíte správně, nic se neděje. Návod je tady. Letmý pohled do karet protihráči napoví víc než mnohé úvahy, radili staří karbaníci. Sám se při slepé degustaci taky snažím zahlédnout láhev a něco z toho usoudit. Že to může člověka splést, o tom jsem psal tady. Připomínám, že původním smyslem bedýnek bylo vyhledávání a představování výborných vín. Zase jsem si to připomínal tentokrát, když jsem při přípravě některá vína nahrazoval jinými. Nakonec jsem se vždycky rozhodl pro lepší (nebo zajímavější) víno, nerozhodoval jsem se podle odrůdy nebo snadnosti určení naslepo. Věřím, že všech šest stojí za ochutnání. Některá jsou jednoduchá a zajímavá hlavně poměrem kvality a ceny. Jiná  jsou docela komplexní, vrstevnatá a zábavná. Při dvou předchozích kolech slepých bedýnek se ukázalo, že naslepo si účastníci víno vychutnají mnohem víc než s etiketou, a věřím, že se to bude opakovat.

P1150977 Ota Ševčík

Všechna vína jsou z Čech a Moravy (mám přihlášky, pro které už nemám vína, a tam přemýšlím o náhradě některých vín cizími víny) a všechny odrůdy jsou dobře známé. Některé dokonce typické. Už jsem napsal, že ode mě nemůžete čekat žádný Hibernal, Neronet nebo Rubinet. Přesto jsem se rozhlédl kolem a vybral dvě odrůdy, které v Komunitnách bedýnkách ještě nikdy nebyly. Ale jak už stojí výše – nehledejte v tom žádnou záludnost. Prostě jsem narazil na dvě vína, která se mi líbila a chtěl jsem se o ně podělit. Právě tak jsou ve Slepici čtyři vína od vinařů, které jsem v bedýnkách ještě neměl. A mám velkou radost, že byl velký výběr a že se i doma stále objevují nová jména a nová vína :o)

Přeju příjemnou a úspěšnou degustaci a těším se na vaše poznámky k vínům a tipy odrůd. Můžete je psát do komentářů rovnou tady.

Dodatečně (16. července) doplňuju seznam vín:

P1150662 MT 2013 ŠSM
SKB 1Müller Thurgau 2013 zemské, Školní statek Mělník.
Některé účastníky zmátla náznakově sauvignonová aromatika včetně nevyzrálých tónů, nejspíš následek použití selektovaných kvasinek, ale muškátový tón ve vůni se dal najít a podle chuti poznat mullerku :o)

P1150487 VZ 2013 VOC Znojmo Špalek

SKB 2 – Veltlínské zelené 2013 VOC Znojmo, Vinařství Špalek
Jasný Veltlín, to by poznal i pan Sklenička :o)
SKB 3 – Pinot Blanc 2012 sur-lie, jakostní odrůdové suché, Vinařství Špalek.

P1150856 Nestarec pouring WEB

SKB 4 – Neuburské Klasika 2013 zemské, Milan Nestarec. To bylo těžké, málo rozšířenou odrůdu určilo správně jen pár účastníků.

P1150679 2 Pinoty Kraus

SKČ 1 – Pinot Noir 2012 zemské, Vinařství Kraus. Když to trochu přeženu, to se dalo určit i bez otvírání lahve – nápadně světlá barva vína v lahvi ukazovala buď na rosé nebo na Pinot. Je to prosté, milý Watsone :o) Když už jsem vynechal ryzlink, tak Pinot jsem vynechat nemohl!

P1150743 Kluci z Bořetic WEB

SKČ 2 – Modrý Portugal 2012, Ota Ševčík. Další kámen úrazu, skoro všichni účastníci napsali Frankovku. Až poslední z vás to dal správně, pražák Křepinský v soukromém e-mailu – Portugal! Je pravda, že Modrý Portugal s výrazným sudem trochu mate, ale myslím si, že problém byl v detektivním postupu účastníků, kteří podle korku určili výrobce a následně si vybírali ze seznamu jeho vín, co by to tak nejspíš mohlo být.

Všech šest odrůd tentokrát nedal správně nikdo, kombinace najburku a portugalu byla smrtelná :o) Tričko se Skleničkou vyhrává Tomáš M. z Tábora, který dal jako první správně pět ze šesti, blahopřeju! Nakonec chci poděkovat pěti vinařům, kteří poskytli vína bez etiket. Snažil jsem se vybírat tradiční domácí odrůdy, ale nejdůležitější pro mě nakonec byla kvalita vína. Kdybych měl vinotéku, všechna tahle vína bych rád prodával: počínaje mullerkou (kvůli ceně a pitelnosti – nákup už od 90 Kč ve vinařství), až po Ševčíkův Portugal (pro jemnost a lahodnost).

Doufám, že se aspoň aktivní účastníci dobře bavili a že se jim mezi víny ochutnávanými naslepo některá líbila natolik, že si je sami dokoupí. Kdyby někdo ze vzdálených moravských účastníků zatoužil po vínech z Mělníka (Kraus, Školní statek), napište mi, pokusím se to zprostředkovat.

28 thoughts on “Slepice je tady!

 1. SKB-1. Ryzlinková vůně. V chuti citrusy a pohlídané kyselinky. Čirá láhev . To nejjednodušší na úvod – Müller Thurgau 2013 zemské suché – Školní statek Mělník.

  1. Petře, jseš rychlej, ještě že jsem včas zavřel (zneviditelnil) nové komentáře:o) Jestli takhle budeš pokračovat, budu muset nechat vyrobit XXL trička, SKB 1 máš samozřejmě správně!

 2. SKB-2. Veltlínské zelené dle označení od Špalků.
  SKB-3. Pinot Blanc stejně tak.
  SKČ-1. Pinot noir od Krause.
  I když se třeba mýlím, je mi to jedno. Vína jsou to výborná a hlavně zajímavá. Dost si tu tvou slepičku užívám. Zbyvají dvě poslední kuřátka.

 3. SKB-4. Tramín červený. Postupně mně napadl sylván, ryzlink. Oběma neodpovídala barva. Té vyhovovaly šardonka a tramín. A tramín je tatínek(maminka) jak sylvánu tak ryzlinku. Takže s malou dušičkou volím TČ. I když je pro mne nezvykle suchý.

 4. SKB1 – Že je víno z Čech jsem poznal podle korku Školního statku Mělník. Ročník 2013 je jasný z vůně i chuti. A odrůdu tipuji Müller Thurgau.

 5. SKČ-2 Frankovka od Ševčíka. Ať je to co je to, jde o skvost. Vybalancované, ovocité a velmi pitelné vínko.

  1. Petr: Jsem rád, že se Slepicí někdo zabývá, degustuje a komentuje, ale tentokrát to bohužel není správně. Podrobnosti posílám e-mailem a doufám, že se do prázdnin někdo přidá! 4 ze 6, to je 67% správných tipů, to by byl na klasické slepé degustaci báječný výsledek…

   1. skb1: asi to bude milerka, kvašeno při příliš nízké teplotě, málo odrůdové, možná i sg kvasinka, chvilkama se to chová jako sg. kyselina příliš vysoká, mělo být odkyseleno
    skb2: pravděpodobně veltlínské zelené, pěkná mandlová dochut, ze začátku to mělo máslové tony jako mívají burgundy, další den se ale rozdýchalo do veltlínu

 6. Tak já se do diskuze nepřidám s žádným tipem, ale s konstatováním, že po předchozích bedýnkách jsem asi už moc rozmlsaný, nebo tentokrát nefunguje ta báječná chuťová shoda s panem Skleničkou. Po SKČ1 a SKB4 jsem zklamaný a upřímně se netěším na zbytek… Snad mě to mile překvapí dál, ale moc v tom nedoufám. Obě vína dost trpká. Holt málo slunce. Nebo nevím. Červené z Mělnicka je snad dycky průšvih, který by měl být trestný :o)

  1. mrzí mě, že Vás vína tentokrát nebaví, ale věřím, že nakonec budete se zklamáním v menšině :o) navíc máte před sebou ještě čtyři lahve!

 7. Dobrý den, zasílám své tipy . Zatím tedy jen dva, zvládla jsem otevřít pouze červená vína.
  SKČ 1 Pinot noir od p. Krause (vinaře samozřejmě odvozuji podle špuntu stejně jako u druhého vzorku)
  SKČ2 Frankovka Ota Ševčík

 8. Tak SKB3 bylo zatim na urceni nejtezsi, takze spis jen tipuji, ale z nabidky vinarstvi Spalek mi na vino s lehce nalezelou vuni hodne podobnou burgundskym sardonkam nejvic sedi Pinot Blanc sur-lie 2011.

  1. Však ten ročník bylo spíš překouknutí se, než záměr. :) V e-Shopu 2011 ani nemají.

 9. Bedýnku jsme prozkoumali ve stejné sestavě jako posledně, jen o něco zúžené (5 na 6), ale zvládli jsme to :) Opět jsme si prožili nádherné a hluboké soustředění na to, jak se projevují jednotlivá vína. Vína byla zajímavá i krásná, suchá a postavená na vyšší kyselince. Některým účastníkům se zastesklo alespoň po 1 vzorku s vyšším cukrem aneb příjemná vzpomínka na Tichého šeďák či pálavu z poslední slepé bedýnky. Posílám i s našimi komentáři.

  SKB1 – světle žlutá barva, intenzivní příjemná květinově ovocná vůně, v chuti výrazná kyselinka, svěží příjemně pitelné, dlouhá dochuť. Pěkné mladé víno, tipujeme Müller Thurgau.
  SKB2 – žlutá barva, lehce viskózní (více než předchozí vzorek). Lehké tóny chlebovinky/kvasnic, lehká ovocná vůně možná bílá broskev, pálí alkohol. Vysoký alkohol je cítit i v chuti, vysoké kyselinky, vnímáme ovocné a máslové tóny. Tipujeme Rulandské bílé.
  SKB3 – obdobná žlutá barva, viskózní, zřetelně „řetízkuje“. Po otevření lehké těkavky a nepříjemný tón, po vydýchání mizí a objevuje se zelené jablko. Tohle víno potřebovalo více času, měli jsme ho otevřít už ráno. V chuti vyšší třísloviny (zřejmě macerace na slupkách, možná i s třapinami), a zřejmě si dlouho poleželo na kalech. Vysoká kyselina, mnohovrstevnaté košaté víno, které se pomalu otevíralo a teprve začínalo nabízet, co v sobě ukrývá. Dlouhatánská dochuť s lehkou hořčinkou. Po cca 5ti hodinách od otevření jsme začali poměrně jasně vnímat angrešt, díky čemuž jsme přiklonili k odrůdě Sauvignon.
  SKB4 – tmavě žlutá zlatavá barva, viskózní. Ve vůni těkavky, zatuchlé, po čase lehké zlepšení, zelená jablka, v chuti suché, vysoké kyseliny, oxidativně připravené, blízko k Osičkovým vínům, suché sherry. S tímto vínem se většina lidí nedokázala poprat a přijmout ho. Na druhou stranu jsme pak víno dopili, když jsme si večer došli pro kořeněné hot wings :) Takže potvrzení, oxidativně připravená vína jsou ideální k jídlu! Náš tip nezaložený na odrůdě, jelikož zde výroba vína přebila odrůdu (alespoň z našeho pohledu) aneb čirá loterie – Neuburg.
  SKČ1 – světle červená barva, ve vůni červené ovoce (červený rybíz, višně, třešně) i lehký animální tón (pomočená sláma), ale nevadí a postupně se vymíchává. V chuti je znát dobře vkomponovaný barique a červené ovoce. Nechat ještě poležet, zatím mladé, ale už přitažlivé a má co nabídnout. Tipujeme Rulanské modré.
  SKČ2 – rubínová barva, viskózní, ve vůni lesní ovoce, po ohřátí spíše višně. Krásná a intenzivní vůně, v chuti sametově ovocné, opět lesní ovoce a po otevření a ohřátí třešně a višně (griotka). Barique. Hladí po duši, TOP víno večera, harmonické a vyvážené, díky za tenhle objev. Tipujeme Frankovku.

 10. Dobrý den, tak pokus č. 2.
  SKB1 Školní statek Mělník Müller Thurgau 2013(?)
  SKB2 Vinařství Špalek Veltlínské zelené 2013(?)
  E.M.

 11. Výsledky ochutnávání a diskuse našeho čtyřčleného komitétu:
  SKB1 Ryzlink vlašský
  SKB2 Chardonay
  SKB3 zkažené – korek :-(
  SKB4 Rulandské šedé
  1, 2 a 4 opravdu dobré, díky! (na SKČ zatím nedošlo…)

 12. Bohužel SKB4 byl už velmi těžký oříšek. Takže jen tak od boku tipuji Neuburské 2013 (mladý ročník kvůli šroubovacímu uzávěru). Ve vůni i chuti bych tipoval odbouranou kyselinu. Nejprve se mi zdálo málo svěží, ale po chvíli už mi to tak nepřišlo a pilo se dobře.

 13. 1 je Sauvignon, soudě dle těch kopřiv. A jestli ne, tak to nevadí a stejně mi to chutná.

 14. Tak SKČ1 byla z mnoha důvodů zatím nejjednodušší volba. Pinot Noir 2012 od Krause. Odrůda je bezproblémově určitelná a ročník se dá snadno odhadnout. To, že je víno od Krause se pozná nejen podle korku, ale má pro něj typický projev. Fakt je, že některé starší ročníky byly lepsi, ale i tohle víno je fajn.

 15. A SKČ 2 je (tedy aspoň pro mne) opravdová lahůdka. Krásná vůně už lehce naleželá – dá se poznat, že to je děláno tradičně v tom lepším slova smyslu. V chuti plné a přitom neunavující. Každý doušek mě láká k dalšímu napití. Řekl bych, že je to Frankovka 2012 od Oty Ševčíka. Samozřejmě vinaře napověděl korek.

  1. MP byla zrada, zvolil jsem ho proto, abych ukázal výborné víno, ale na určování naslepo je to potvora :o) To se myslím natrénovat nedá, ledaže byste vyzkoušel pár jiných barikovaných portugalů… asi jako já už dneska snáz poznám barikovanou Frankovku, když jsem jich pár dovezl z Rakouska od Judith Beck.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *