Medicína do horka od Dr. Loosena

P1160214 První malina

Teplotní a kalendářní rekordy padají společně. Tento týden nám u Mělníka dozrály první maliny. Dál už to bude zase o víně… jak už jsem psal soukromě účastníkům Komunitních bedýnek, do vedra jsou nejlepší ryzlinky.

2012 Erdener Treppchen Riesling kabinett, Dr. Loosen

P1160200 2012 ET Loosen kab

Po všech stránkách klasický moselský ryzlink. Kabinet s vyšším zbytkovým cukrem, což signalizuje už údaj o alkoholu (9%) a bez vyšších ambicí (což signalizuje šroubovací uzávěr, na rozdíl od jiného kabinetu tady). Kabinetní ukázka moselského ryzlinku, jak by řekl Ing. Vodňanský :o) počínaje „klasickým“ ročníkem 2012, klasickou vinicí s historií sahající až k římskému osídlení Mosely (vinice dostala jméno Erdenské schůdky podle stupňů, které ve starověku vysekali do strmého svahu, aby vůbec mohli na vinici pracovat. Video mojí desetileté dcery, zachycující práci traktoristy na Erdener Treppchen, najdete tady).

Středně plná citronová barva, svěží citrusovo-meruňková vůně s náznakem minerality. V chuti pevná kyselina a citrusovo-grepová ovocnost podtržená zbytkovým cukrem. Svěží, strukturované, čisté a dlouhé. Jedinou drobnou výhradu bych měl k slaně minerálnímu projevu, který je hodně jemný, zřejmě díky mladšímu datu výsadby vinic. Ryzlinky, které jsem z Erdener Treppchen pil dříve, byly všechny výrazně minenrální, někdy i na úkor příjemnosti (či prodejnosti). Pro tohle víno se hodí víc označení „klasický moselský kabinet“ než „typický Erdener Treppchen,“ ale už jsem spekuloval o tom, že možná jde o mladé vinice. 84-85 bodů/100 a snad to není jen následkem horka.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *