SKB 110, Carmignano a Fattoria Ambra


Moje toskánská pracovní dovolená se přehoupla do druhé poloviny. Začal jsem myslet na návrat. Z několika možností, co přivézt domů, jsem nakonec vybral červená vína z toskánského Carmignano, z vinařství Fattoria Ambra. Byl jsem tam letos v květnu a přechutnal všechna vína včetně tehdy ještě nenalahvovaného Carmignano Montefortini. Sympatické bílé Trebbiano se přes léto vyprodalo, takže mám na výběr jen pět vín. Už v květnu mě nadchlo Barco Reale 2021. Je to jen základní nerezové Carmignano, ale letos je hodně seriózní a měl jsem z něj dojem, že to je „za málo peněz hodně muziky.“  

Pro jistotu zopakuju základní informace: Carmignano je malá denominace o asi 110 hektarech vinic na západ od Florencie. Je to blizoučko Florencii, protože vládnoucí rodina Medicejských si v Carmignanu vydržovala loveckou oboru (pojmenovanou Barco Reale) a místní vína si rezervovala pro sebe. Carmignano patří mezi prvních pět toskánských apelací (vín s chráněným původem), které roku 1716 vyjmenoval Cosmo Medicejský ve slavném dekretu. Výraznou charakteristikou místních vín, založených na odrůdě Sangiovese, je povinný přídavek deseti až dvaceti procent Cabernetu Sauvignon, protože Cabernet se ve směsi vždycky prosadí :-)

Něco o vinařství. Fattoria Ambra (web) patří rodině Romei Rigoli od roku 1870, jméno má podle básně Lorenza Magnifico z patnáctého století. Dvacet hektarů vinic mají na čtyřech místních nejvýznamnějších tratích – Montalbiolo, Elzana, Santa Cristina in Pilli a Montefortini. Cabernetu Sauvignon se tady říká francouzská odrůda (Uva Francesca) a legenda říká, že se tady pěstuje od 13. století. Když přeskočím legendy a pověsti, tak má rodina Rigoli asi 18% rozlohy celé denominace. Jejich Carmignano Santa Cristina in Pilli 2015 získalo pro rok 2019 nejprestižnější italské vinařské ocenění, Tre Bicchieri Gambero Rosso, a zopakovalo to o rok později s ročníkem 2016. Je to malá denominace, ale Fattoria Ambra je v ní velkým hráčem.

Santa Cristina i Montefortini byly tradičně dobré a ze dvou Riserv tentokrát kvalitativně vyčnívalo Montalbiolo. Do nabídky jsem dal obě Riservy, ale jestli můžu něco doporučit, tak si místo Elzany objednejte dvě Montalbiola. V zásadě bych si vystačil se třemi nebo čtyřmi víny (Barco Reale, dvě Carmignana a Montalbiolo), ale kdo chcete mít bedýnku pestrou, nabízím na doplnění ještě dvě vína ze San Gimignana (Panizzi) a Montepulciana (Tenuta di Gracciano della Seta). Obě jsou čisté Sangiovese s minimálními příměsemi Merlotu nebo tradičních toskánských odrůd.

Něco o cenách: vína jsem zdražil (proti loňským cenám) o symbolickou deset až dvacet korun, tedy míň než o inflaci. Je to i díky tomu, že je přivezu „zadarmo,“ tedy osobákem při zpáteční cestě z Itálie. To má ovšem nevýhodu omezeného prostoru, kdybych dopravu objednal u spedice, asi bych musel zdražit o dalších dvacet korun na lahvi. Objednávejte bez váhání. Může se stát, že místa v autě nebude dost a kdo dřív přijde…

Bedýnka A, všechno
2x Barco Reale di Carmignano 2021, 260 Kč
Carmignano Santa Cristina 2019, 390 Kč
Carmignano Montefortini di Podere Lombarda 2019, 390 Kč
Carmignano Riserva Elzana 2018, 470 Kč
Carmignano Riserva Montalbiolo 2018, 470 Kč
celkem 2240 Kč

Bedýnka B, úsporná a levná
2x Barco Reale di Carmignano 2021, 260 Kč
2x Carmignano Santa Cristina 2019, 390 Kč
2x Carmignano Montefortini di Podere Lombarda 2019, 390 Kč
celkem 2080 Kč

Bedýnka C, doporučená
Barco Reale di Carmignano 2021, 260 Kč
Carmignano Santa Cristina 2019, 390 Kč
Carmignano Montefortini di Podere Lombarda 2019, 390 Kč
Carmignano Riserva Montalbiolo 2018, 470 Kč
Chianti Colli Senesi 2020, Panizzi, 320 Kč
Vino Nobile di Montepulciano 2019, Gracciano, 430 Kč
celkem 2260 Kč

Další sestavy si už vymyslíte sami, včetně 3+3 Riservy. Preference a doporučení pana Skleničky najdete v předchozích odstavcích, nabízím, nevnucuju. Sám ujíždím na Cristině a Montalbiolu, ale těším se, že na mě zbyde i pár lahví ostatních vín. Vlastní sestavy jsou možné a budu se snažit splnit všechna přání. Podmínkou je jen (včasná) objednávka šesti (nebo víc) lahví. Ceny jsou včetně dopravy: v Praze po domluvě přivezu sám, mimo Prahu pošlu Poštou (Balík na Poštu). Žádné doplatky za poštovné.

Termíny: přihlášky prosím do pondělí 26. září. Potom vína objednám, přivezu je asi 3. října. Rozesílat a rozvážet je budu podle možností první a druhý říjnový týden. Těším se na vaše objednávky, přihlásit se můžete tady.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *