Návštěva ve vinařství Fattoria Ambra

Začnu fotkou kostela Santa Cristina in Pilli, stejnojmenná vinice se rozkládá všude kolem něj. Přijel jsem do Toskánska narychlo a neměl jsem nic domluvené, ale první návštěvu vinařství Fattoria Ambra v Carmignanu jsme domluvili během půl hodiny a rovnou jsem tam jel. Připomínám, že majitel vinařství Giuseppe Rigoli je zároveň externím enologem ve vinařství Tenuta di Gracciano della Seta, obě vinařství už pár let do ČR dovážím. Letos jsme začali procházkou po vinicích a výkladem. Ptal jsem se taky, jak to je s Carmignanem Montalbano, jestli je totožné s Chianti Montalbano. Giuseppe to potvrdil s tím, že na jižních svazích Montalbana se většinou pěstují hrozny na Chianti a na severních se dělá Carmignano, ale v zásadě se apelace překrývají.

Samotnou degustaci nových ročníků vezmu šmahem, protože jsme to pojali spíš společensky a bez poznámek. Trebbiano Toscano 2021 překvapilo plnějším projevem a zralejším ovocem. Před rokem jsem ho přivezl poprvé, Trebbiano 2020 bylo jednoduché víno postavené na kyselině a svěžesti. Letos je zase jednoduché, ale plnější. Na druhou stranu to zas tak moc nepřekvapilo, protože první tři Vernaccie di San Gimignano 2021, které jsem zatím stihl ochutnat, se podobně posunuly k plnějšímu projevu. Barco Reale di Carmignano 2021 čili nerezovka z mladých výsadeb bude letos senzační. Má ohromnou, expresivní vůni a poměrně seriózní projev s pěkným kořením. Moc se mi líbilo. Carmignano Santa Cristina in Pilli 2019 je klasika, plnější červené s vlivem Cabernetu Sauvignon. 14,5% alkoholu, ale při degustaci bych hádal o procentní bod méně. Carmignano Montefortini 2019 jsem měl jen ze sudu, ještě není nalahvované. Komplexností se blíží Santa Cristině, jen má o kousek míň ovoce. Riservy Montalbiolo a Elzana 2018 pěkné. Na závěr nechal Giuseppe otevřít dvě staré lahve.

Carmignano Riserva Elzana 2000, Fattoria Ambra
Rudobnědá barva, zakalený vzhled s výrazným depotem. Na nose paprika, marcipán, červené ovoce a jehličnatý les, hodně svěží a živé. V chuti pěkná kyselina, lesní ovoce po Sangiovese a trocha papriky po kabernetu, komplexní ovocný projev. Taniny jsou spotřebované, ale víno je svěží a energické, 21 let by naslepo sotva někdo hádal. Bez taninů je naopak svěžejší a krásně pitelné.

Carmignano Santa Cristina in Pilli 2004, Fattoria Ambra
Kávová barva s rudým odstínem. Na nose fialky, tabák a červené ovoce, v chuti hodně koncentrované se schovanou kyselinou, zralé lesní ovoce a skrytý alkohol (obě mají 14,5% alkoholu, ale hádal bych méně). První den mělo víno sametově hladké taniny, podle kterých jsem předvídal dalších pět let archivace. Druhý den taniny ustoupily, Santa Cristina nemá tolik energie jako Elzana, ale stále je naprosto svěží a dobře pitelná. Obě vína si navíc drží původní charakter, lety nabyla jemnost a hladkost, vytratily se taniny, ale stylově odpovídají mladým vínům.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *