Cabernet Sauvignon z Riparbelly

Skončilo léto. V sobotu od rána větrno a přeháňky. V devět jsem vstal a stáhl žaluzie, aby okna nebouchala při náporech větru, a dal si další dvě hodinky spánku. Až do jedné bylo zataženo, potom začalo prosvítat azzurro. Ve tři jsem si šel zaplavat, abych splnil denní normu. Moře je po dešti zelené, vítr studený, slunce ostré. V turistických centrech se po patnáctém září vypínají parkovací automaty, tady byla až hmatatelná vylidněnost.  

Soused má hned za plotem hřib. Snažím se reprezentovat, tak jsem hřib neukradl. Na kraji pinety jsem si našel další čtyři. Poloprázdné obchody, prázdné pláže, žádný provoz na silnici. Nedaleký hotel přestal večer pouštět hodinový disco-set, super!

Už to vypadalo, že i můj zelinář zavírá, ale při cestě zpátky měl otevřeno. Tak jsem si koupil raději kilo a půl broskví, co kdyby už v týdnu zavřel. Je v tom trochu smutku, ale i furianství – mám to teď tady všechno pro sebe. Dům s pěti byty je prázdný a z pěti tisíc srpnových obyvatelů malého toskánského letoviska jsou nás teď tři stovky, včetně stopadesáti trvale přihlášených. Začínají nejlepší dva týdny roku.

A na to si otevřeme toskánský kabernet z La Regoly. Zastavil jsem se tam v pátek a trochu podlehl degustaci. Odvezl jsem víc, než jsem chtěl, ale oslavit příchod podzimu toskánským kabernetem není nestylové. Po paměti (bez poznámek z degustace) je to Cabernet Sauvignon a asi 20% Sangiovese, rok v barikových sudech druhého a třetího použití.

Vallino 2018 IGT Toscana, La Regola
Ve skleničce je temně rudá, neprůhledná barva. Na nose hodně hladký, ohlazený kabernet: tabák, paprika, červené ovoce, trochu alkohol. V chuti úplně suché s lehkou kyselinou, červené ovoce tak akorát zralé (bez přezrálosti i bez zelených tónů, homogenní), paprika, v závěru až do čokolády, sametově hladké taniny, perfektně sladěné. Středomořeské koření schované do dochuti. Hodně plné, ale alkohol je v chuti nenápadný (14%). Přídavek Sangiovese pomohl (není to příliš kabernetové) a nejvíc pomohla dokonalá práce se sudem. Víno není v chuti úplně ohromující, je trochu fádní a bez vzrušení, ale je krásně ohlazené sudem a pitelné.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *