Prosciuttella, Vernaccia a Chianti ze sámošky

Pietraserena Vernaccia di San Gimignano DOCG 2021, Arrigoni
Jejich Vermentino Nero se mi nedávno líbilo, tak jsem při průchodu sámoškou vzal z police i Vernaccii. Jednak měla pěknou cenu, druhak má na etiketě etruský obrázek koníka, a za třetí vím, že vinařství sídli s SanGi, takže to dávalo smysl. Ad „při průchodu sámoškou“: ve skutečnosti jsem běžel pro Prosciuttellu, tepelně nezpracovanou klobásu vyrobenou ze šunky. V květnu mi místní kamarádka poradila, že se dá jíst i syrová, ALE poradila mi to den před odjezdem. No a večer před odjezdem s cca patnácti hodinami za volantem jsem nechtěl riskovat náhlou střevní příhodu. Ale brzy po zářijovém příjezdu jsem Prosciuttelu koupil a je skvělá! Na horní fotce čtvrtkilové balení ze sámošky. Toskánský tatarák aneb fotku topinek namazaných syrovou prosciuttellou sem nedám :-)  

Vernaccia Pietraserena 2021 je oříšek. Ve skleničce je světlá slámově žlutá barva (bez zelenkavých odstínů), na nose rozkvetlá louka, žluté ovoce, střední intenzita a hodně příjemný projev. V chuti slabá kyselina, plnější tělo (na odrůdu hodně plné), hodně ovoce, střídmě alkoholu (12,5%). Hodně zralý projev ovoce odpovídá pekelně horkému ročníku 2021, je to velmi harmonické a příjemné, ale Vernaccia bez kyseliny mě nebaví. To víno je vlastně pěkný, dokonce odpovídá ročníku a místu, jen mu chybí kyselina. Smůla.

Bennone 2019 Chianti Classico DOCG, Badia a Coltibuono
Základní Chianti od renomovaného výrobce, aspoň podle vzpomínek. Koupeno v supermarketu za +/- 8 EUR. Vzhled podobný jako u dvou předchozích, světlejší rudá s hnědým okrajem. Na nose příjemná a kultivovaná toskánská vůně (lesní plody, jehličnatý les), trochu středomořského koření a sudu. V chuti poměrně jemný projev, zakomponovaná kyselina, středně plné a přes 13,5% alkoholu pocitově lehké. Zpočátku zajímavá textura na jazyku, prachový dojem, který už u druhé skleničky zmizí a je vidět, že víno se s provzdušněním bude proměňovat. Slušné víno na večerní popíjení na balkóně. Stále ještě to není to pravé, ale už je to docela blízko. Tváří se jednoduše, ale je lákavé, zábavné, lehké.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *