Vermentino bílé i červené

Toskánské Vermentino od Banfi podruhé aneb to se povedlo… až při otvírání lahve jsem si vzpomněl, že laciné Vermentino od Banfi jsem měl na blogu před několika týdny. S jiným názvem, koupené v sienském družstvu, taky deklasifikované na IGT. Snažil jsem se z etikety vyčíst, jak moc je pravděpodobné, že jsem koupil stejné víno s jinou etiketou (asi ne), ale podle prvních degustačních poznámek jde o jiné víno. A podle zatřídění jako IGT je zase o kousek pravděpodobnější moje tehdejší úvaha, že za deklasifikací je jen zpracování hroznů nebo vína mimo oblast původu.  

Badalei Vermentino Toscana IGT 2021, Banfi
Bledá slámově žlutá barva, na nose svěží a trochu nevýrazné citrusy. V chuti úplně suché s pěkným nástupem kyseliny, spíš málo zralé ovoce, citrusy a příjemný slaný tón. 12,5% alkoholu. Jednoduché, vlastně vás hned při prvním napití napadnou přívlastky jako průmyslové nebo supermarketové, ale na druhou stranu jako doprovod k pizze dobré. 6,90 EUR v COOPu, bez stížností i bez nadšení. Ale při vší smířlivosti si už u druhé skleničky říkám, že je to ploché, úplně zbytečné víno.

Vermentino Nero se stylizovaným etruským koníčkem snad nebude zbytečné. Přinejmenším to bude premiéra na blogu – o existenci odrůdy už nějaký čas vím, ale ještě nikdy jsem víno z ní neochutnal. Arrigoni je rodinný vinařský podnik s vinicemi podél ligurského pobřeží: Cinque Terre, Colli di Luni, San Gimignano, Montalcino, Morellino di Scansano. Pietraserena je 40 hektarů vinic v San Gimignanu, kde mají odrůdy Vernaccia di SG, Sangiovese, Merlot, Canaiolo, Syrah, Colorino, Malvasia Nera, Vermentino Nero, Trebbiano Toscano a Malvasia (což v mnoha případech může být jen mix pro místní Chianti). Na webu ani v e-shopu jsem dnešní víno nenašel, takže následující poznámky jsou zcela bez nápovědy.

Pietraserena 2021 Vermentino Nero IGT Toscana, Arrigoni
Ve skleničce je světlejší červená spíš do rubínova, ale netypického odstínu. Na nose svěže ovocné s příslibem pěkné kyseliny, višně a lesní plody. Podle vůně vyrobené v nerezovém tanku. V chuti působí lehce a svěže, s vynikající kyselinou, šťavnaté, málo až středně plné, výrazně ovocné. Sklizené asi hodně brzy, protože úplně bez přezrálých nebo hodně zralých chutí, višně, třešně, lesní plody, všechno postavené na primární aromatice (= jednoduché). 13% alkoholu. Vynikající čistota projevu, za mě víno jen ukazuje (a úplně nevyužívá) potenciál odrůdy. Byl bych zvědavý na pozdější sběr, zralejší hrozny a zpracování v sudu, protože na málo rozšířenou a prakticky neznámou odrůdu je to hodně zajímavé. Takhle z nerezu to trochu působí (předem se omlouvám) jako vynikající český Vavřinec na steroidech :-) 8,90 EUR v sámošce, asi 220 kaček. Příště si Vermentino Nero koupím s větším klidem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *