Dvakrát laciné Chianti

Conte Busi Chianti Rufina DOCG 2019, Villa Travignoli
Před mnoha lety jsem vinařství Villa Travignoli dovezl, včera jsem náhodou narazil v supermarketu na novou značku Conte Busi. Moje zapomětlivost a stařecká demence se vyvíjí selektivně a nerovnoměrně. Často si nemůžu vzpomenout na jméno člověka, se kterým jsem mluvil včera nebo před týdnem, ale některé věci mi naskakují okamžitě. Villa Travignoli na přední etiketě není uvedená, ale že vinařství patří Giovanni Busi(mu) a že je z hraběcího rodu, to jsem si vzpomněl hned. Na zadní etiketě už je Villa Travignoli uvedená.  

Dokonale typický vzhled, tmavě rudá barva. Na nose důrazná toskánská vůně s jehličnatým lesem, pryskyřicí a zemitostí, pryskyřice zatím vítězí nad ovocem. V chuti je to zase typické Toskánsko, hodně lesa a málo ovoce, lehký projev, bez důrazné kyseliny, lesní ovoce. Vínu chybí větší čistota, zatím je to hodně zemité a když se zamyslím nad cenou (4,90 EUR v supermarketu) tak lepší už to asi nebude. 13% alkoholu, lehčí projev, slušně pitelné, ale bez nadšení.

Chianti DOCG 2021, Banfi
Další levné supermarketové víno od Banfi. Zase lahvované v Montalcinu, ale bez deklasifikace: jestli byly moje předchozí dohady o původu a IGT klasifikaci jejich vín správné, tak tady k tomu není důvod, protože Montalcino leží (taky) na území Chianti Colli Senesi. Ve skleničce je klasická tmavě rudá barva, na nose důrazná toskánská vůně s hodně zralým ovocem a jehličnatým lesem. S vymícháním a provzdušněním převládne svěží ovoce, první dojem byl nepříjemně přezrálý. V chuti je to příjemná supermarketová verze Chianti: kyselina, lesní plody, jehličnatý les a všeho tak akorát. 13% alkoholu. Hodně jednoduché, čisté, slušně pitelné. Ideálně do restaurace k jídlu, protože domů bych si to přes nízkou cenu (asi 5,30 EUR) podruhé nekoupil.

Brát to jako další díl hledání modu vivendi českého důchodce v Itálii, musel bych být z prvních dvou vín zklamaný. Ale obě dohromady stála asi 9 EUR, sedím s nimi u stolu v pinetě třicet metrů od domu, kde krásně profukuje vítr od moře, a jako správný důchodce zabíjím čas do večeře. Takové zklamání se dá docela dobře snést.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *