Pozdní sběr únorový a italský

Toskánská silnice

Bylo nebylo, před měsícem jsem si už balil trička, kraťasy a opalovací krémy pod dojmem úžasné nabídky Airbnb na tři měsíce života v apulském Grottole (Itálie). To si tak přečtete článek tady, otevřete si lahev něčeho dobrého z Itálie a přesvědčíte sami sebe, že jste ideální kandidát a sponzor by byl sám proti sobě, kdyby nevybral právě vás :-) Prostudoval jsem si kdeco o Grottole, prolezl Airbnb a když jsem vyplnil skoro celou přihlášku, zjistil jsem, že do výběru jsou zařazeni uchazeči z Mexika, Holandska, USA, no odkud si vzpomenete, jen z ČR ne. ČR prostě není pro Airbnb zajímavý trh, málo cestujete! Aspoň jsem pochopil, proč pražský magistrát chce zdanit všechno co má něco společného s Airbnb.  

Můj oblíbený propagátor italských vín a medvídek Daniele Cernilli tvrdí tady, že za 40 EUR dostanete v Itálii lepší vína než ve zbytku světa. Jo! Přitom by nemělo uniknout pozornosti jeho další konstatování, že italské ročníky 2015 a hlavně 2016 by mohly být těmi nejlepšími za sto let. Hned první zprávy z toskánské Anteprimy čili série prezentací nových vín, která proběhla minulý týden, se to zdají potvrzovat. Web Intravino hodnotil v Itálii málo známou Tenutu di Gracciano della Seta (kterou sklenicka.com dováží) 93 body za Vino Nobile 2016 a 94 body za Riservu 2015. Jasně, jsou to jen body, ale stejně… když jsem poprvé otevřel doma Nobile 2015 z loňských bedýnek, první myšlenka byla, že Riserva 2015 bude ohromná pecka! (Stejná vína a ročníky o pár dní později vyzvedl report vinodabere.it.)

S gustem jsem tady zmiňoval zprávy o padělání vín, tak tentokrát úplně konkrétně: italští carabinieri minulý týden zabavili 11.000 lahví padělaného supertoskánce Tignanello. Padělky byly zřejmě určeny pro zákazníky v Německu a Belgii. Česká cena by překročila 20 milionů korun. Etikety byly vytištěny v Číně a prý obsahovaly pravopisnou chybu. Tak doufám, že v těch „nesprávně označených“ lahvích aspoň bylo Sangiovese!

Betrand Celce Burčák

Na závěr uteču do Francie s malým varováním domácím patriotům: tohle možná ani nechcete vědět… zdá se, že padl další mýtus o vyjímečnosti moravského vinařství. Nejenže si Francouzi běžně chodí s petkou pro burčák do vinařství, ale supermarketový řetězec Super U dokonce prodával pod názvem Bernache neprokvašený burčák, lahev za dvě EURO. Sorry jako. Píše o tom Betrand Celce tady, jeho fotku jsem ukradl. Neštve mě ani, že nám berou naše exkluzivní speciality, ale prodávat lahev za padesátku!?

BL P1400073 Ludovic Hauller

Na horní fotce je Ludovic Hauller (Famille Hauller) jako připomínka včera vyhlášených alsaských bedýnek. Podrobnosti jsou tady, přihlásit se můžete tady

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *