Pravidelní účastníci bedýnek často kladou otázku, Kam pojedeš příště? a dožadují se pořád něčeho nového. Tentokrát nabízím kompromis, nové vinařství ve starém známém Alsasku. Z webové prezentace může Famille Hauller vypadat jako malé družstvo, ale je to jen několik větví rodiny Hauller, které lahvují vína pod čtyřmi etiketami (Louis Hauller, Claude Hauller, Pierre Sperry a Hauller Frères).
Samozřejmě mě při degustaci odstřelil barikovaný (a drahý) Pinot Noir, lahvovaný v luxusní řadě Hauller Frères, ale většinu vín jsem vybral ze základní produkce značky Louis Hauller. Vinařství sídlí v Sélestatu (severně od Colmaru) a podtitul „La Cave du Tonnelier“ naznačuje genezi. Vzniklo z původního bednářství (bednářství nevyrábí bedny, ale hlavně sudy :-) a není divu že jejich Pinot Noir 2015 měl tak bezvadně zabudované dřevo v chuti, jen jako dotek a ne jako hlavní chuť… takže z původního bednářství založeného v roce 1776 začal až v sedmdesátých letech dvacátého století vinařit Louis Hauller. Zpočátku objížděl francouzské trhy a prodával vína přímo zákazníkům. V roce 1990 se přidal jeho syn Claude a vybudoval obchodní síť, zatímco otec Louis se dál staral o vinice i o sklep.
Od roku 2015 se přidali bratři Ludovic a Guillaume Haulerovi. Guillaume se stará o vinice, Ludovic o prodej (na fotce Ludovic Hauller, kulisy včetně obrazu dodala francouzská ambasáda v Praze). V roce 2014 navíc rodina převzala vinařství Pierre Sperry v Blienschwileru poté, co se původní majitelé rozhodli odejít na penzi. V současnosti tak mají Haullerovi vinice u Sélestatu, Dambachu a Soultzmattu včetně čtyř Grand Cru poloh (Zinnkoepflé, Frankstein, Winzenberg a Muenchberg).
Ze zmínek o původním bednářství 1776 by se dala odvodit myšlenka o tradičním podniku a o vínech s tradičním alsaským charakterem, jenže… co je tradice a co moderna? Můj dojem z degustace několika vín (neprochutnal jsem ani zdaleka celou produkci) byl, že jde o naprosto moderní vína, vynikající čistotou a odrůdovým projevem. Sedm alsaských apelací je tradice a rodina je zakořeněná v alsaské historii, ale jejich produkce byla naprosto moderní. Počínaje lehkým, vzdušným a senzačně pitelným Crémantem, přes překvapivě tělnatý a odrůdový Sylvaner až po téměř suchý Gewürztraminer. Pravidelní čtenáři blogu ví, že pan Sklenička se vyhýbá suchým Tramínům (zbytkový cukr v Tramínu podporuje typickou odrůdovou aromatiku) a s odstupem času nechci spekulovat, jak moc suchý byl Tramín od Haullerů… na můj vkus byl hodně suchý a perfektně čistý, velká radost!
Vybral jsem základní bedýnku a jeden bonus. Napřed základní nabídka, Bedýnka A jako Alsace:
Crémant Brut Prestige NV – 350 Kč
Sylvaner Prestige 2017 – 230 Kč
Riesling Bio 2017 – 320 Kč
Gewürztraminer Prestige 2016 – 360 Kč
Pinot Blanc Prestige 2018 – 250 Kč
Pinot Gris Prestige 2018 – 330 Kč
celkem 1840 kaček za 6 vín. Rovnou se přiznám, že poslední dva Pinoty neznám. Po zkušenosti s předchozími jsem to klidně risknul a zařadil je.
a jednu bonusovou bedýnku for big spenders čili Bedýnku B:
Riesling Grand Cru Frankstein 2014 – 500 Kč
Muscat 2015 Grand Cru Zinkoepflé – 500 Kč
Gewürztraminer 2016 Grand Cru Winzerberg – 530 Kč
celkem 1530 Kč za tři Grand Cru.
Riesling Frankstein jsem měl a za 500 stojí. Zbylá dvě vína neznám, ale vždycky mě fascinovaly alsaské muškáty Grand Cru a chtěl jsem je dovážet. Poprvé se mi to splnilo s Muškátem Froehn od Scheideckera a pamětníci posoudí, jestli to stálo za to (stálo!). Tramín z Winzerbergu neznám, ale Ludovic obecně doporučoval svoje Grand Cru Tramíny. A protože jste si určitě vzpomněli, že jsem se rozplýval nad Haullerovým Pinotem Noir z bariku, tak navrhnu ještě jednu variantu pro milovníky pinotů.
Bedýnka C:
Pinot Noir „F“ 2015 – 610 Kč
Muscat 2015 Grand Cru Zinkoepflé – 500 Kč
Riesling Grand Cru Frankstein 2014 – 500 Kč
celkem 1 610 Kč. Je to drahý, ale uklidňuje mě to, že Pinot Noir není v exportním ceníku a Ludovic mi napsal, že mají jen omezený počet lahví. Chci pro sebe krabici a jestli se někdo přidáte, nějak to rozpočítám. Jestli se chcete spolehnout na mě, tak Pinot a Riesling znám a doporučuju. O Muscatu ze Zinkoepflé platí, co jsem napsal o odstavec výš.
Horní fotka je pohled od Ribeauvillé k Hunawihru, trochu víc na jih, než je Sélestat a Haullerové. Přihláškou získáte pár pěkných vín a vhled do toho, jak se v Alsasku sváří tradice a moderna, nové technologie a historie… Bez vás to nepůjde, takže budu zase potřebovat vaše přihlášky nejpozději do týdne, do středy 27. února. Potom vína objednám a přivezu. V ceně je započítaná distribuce v síti Uloženka.cz (Praha, Brno, Ostrava, … až Liberec nebo Jihlava, seznam poboček je tady). pokud někdo budete chtít poslat balík s Českou Poštou, budete si muset připlatit 190 Kč za poštovné. Distribuce proběhne po 11. březnu. Budu zase vybírat zálohy předem. Přihlásit se můžete tady.