Při pátku alsaské Auxerrois

BLOG P1270011 Husseren

Při pátku reklama na Alsasko a alsaskou bedýnku – rozhodl jsem se vypít poslední lahev biodynamického Auxerrois z husserenského vinařství Kuentz-Bas. Přivezeno před rokem do bedýnek, ale přece jen se mi nechtělo riskovat rychlé zrání neznámého vína a vzácné odrůdy. Spolu s další alsaskou vzácností, Klevenerem de Heiligenstein jsem Auxerrois zvažoval i při výběru vín z Famille Hauller, ale nechtěl jsem riskovat.  

Píšu o vzácné odrůdě, ale Auxerrois vlastně není vzácné, jen málo známé. Obvykle tvoří polovinu alsaských vín lahvovaných jako Pinot Blanc (to většinou bývá směs 50:50, ale označuje se jen jako Pinot Blanc) a docela určitě mívá Auxerrois svůj díl i v nejdůležitějším alsaském exportním artiklu, Crémantu (mimochodem Crémant od Haullerů je podle mě skvělý!). Tam ovšem smí všechny alsaské odrůdy a navíc i Chardonnay, ale podíly nejsou stanoveny a kromě některých jednoodrůdových Crémantů se ani běžně neuvádí. Takže Auxerrois je nejspíš hodně rozšířená odrůda, kterou vinaři i konzumenti podceňují (a zamlčují). Ale i bez Auxerrois a Kleveneru mají v Alsasku dost odrůd.

BL P1350868 Auxerrois 2016 KB

Auxerrois 2016 Trois Chatteaux, Kuentz-Bas
Širší a masivnější lahev, noblesně stylizovaná ambaláž. Víno se už obalem odlišuje a dává najevo snahu o ušlechtilost. Vinařství nakupuje většinu hroznů, z vlastních vinic má zřejmě jen vína zařazená do biodynamické řady Trois Chateaux. Vzhledem je to jiskrná a vyzrálá citronově žlutá barva. Na nose klidné, jemné, s květinami a zralým žlutým ovocem. Zralé citrusy a po provzdušnění i přezrálé tóny (s rezervou, končící zima mi přinesla rýmu). V chuti je to hodně vyzrálé ovoce až do přezrálých citrusů, blum a jablek, s pěknou ale ne výraznou kyselinou. Lehké projevem i v těle. Na etiketě je psaných 13% alkoholu, ale ty se projevují snad jen přezrálými ovocnými tóny, jinak ne. Téměř suché, vzorně čisté s postupně víc a víc převládajícími oxidativními tóny. Nic složitého, ale čistota dohání to, co snad chybí na struktuře.

V první bedýnce z Kuentz-Bas bylo za 350 Kč. To je podle mého pořád dobrá cena, jen si myslím, že většina konzumentů je z Alsaska víc zvědavá na Gewürztraminer, Riesling nebo Sylvaner. Já ostatně taky, ale (když jde o víno) vždycky rád vyzkouším i drobné odchylky od středního proudu.

P1170447 Katzenheim k Dirler C

Beaujolaiská bedýnka je rozeslaná, ve čtvrtek si ji vyzvedl poslední předplatitel! První ohlasy potvrzují, že Beaujolais bylo výborné. Kdo se nezúčastnil, může si to vynahradit v březnu s Alsasken. Podrobnosti jsou tady, přihlásit se můžete tady.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *