Alsasko a Famille Hauller, SKB 72

BL Hauller Sélestat UPR
Pravidelní účastníci bedýnek často kladou otázku, Kam pojedeš příště? a dožadují se pořád něčeho nového. Tentokrát nabízím kompromis, nové vinařství ve starém známém Alsasku. Z webové prezentace může Famille Hauller vypadat jako malé družstvo, ale je to jen několik větví rodiny Hauller, které lahvují vína pod čtyřmi etiketami (Louis Hauller, Claude Hauller, Pierre Sperry a Hauller Frères).  

BL Hauller Tonnellerie UPR

Samozřejmě mě při degustaci odstřelil barikovaný (a drahý) Pinot Noir, lahvovaný v luxusní řadě Hauller Frères, ale většinu vín jsem vybral ze základní produkce značky Louis Hauller. Vinařství sídlí v Sélestatu (severně od Colmaru) a podtitul „La Cave du Tonnelier“ naznačuje genezi. Vzniklo z původního bednářství (bednářství nevyrábí bedny, ale hlavně sudy :-) a není divu že jejich Pinot Noir 2015 měl tak bezvadně zabudované dřevo v chuti, jen jako dotek a ne jako hlavní chuť… takže z původního bednářství založeného v roce 1776 začal až v sedmdesátých letech dvacátého století vinařit Louis Hauller. Zpočátku objížděl francouzské trhy a prodával vína přímo zákazníkům. V roce 1990 se přidal jeho syn Claude a vybudoval obchodní síť, zatímco otec Louis se dál staral o vinice i o sklep.

BL P1400073 Ludovic Hauller

Od roku 2015 se přidali bratři Ludovic a Guillaume Haulerovi. Guillaume se stará o vinice, Ludovic o prodej (na fotce Ludovic Hauller, kulisy včetně obrazu dodala francouzská ambasáda v Praze). V roce 2014 navíc rodina převzala vinařství Pierre Sperry v Blienschwileru poté, co se původní majitelé rozhodli odejít na penzi. V současnosti tak mají Haullerovi vinice u Sélestatu, Dambachu a Soultzmattu včetně čtyř Grand Cru poloh (Zinnkoepflé, Frankstein, Winzenberg a Muenchberg).

BL Louis Hauller Modni prehlidka UPR

Ze zmínek o původním bednářství 1776 by se dala odvodit myšlenka o tradičním podniku a o vínech s tradičním alsaským charakterem, jenže… co je tradice a co moderna? Můj dojem z degustace několika vín (neprochutnal jsem ani zdaleka celou produkci) byl, že jde o naprosto moderní vína, vynikající čistotou a odrůdovým projevem. Sedm alsaských apelací je tradice a rodina je zakořeněná v alsaské historii, ale jejich produkce byla naprosto moderní. Počínaje lehkým, vzdušným a senzačně pitelným Crémantem, přes překvapivě tělnatý a odrůdový Sylvaner až po téměř suchý Gewürztraminer. Pravidelní čtenáři blogu ví, že pan Sklenička se vyhýbá suchým Tramínům (zbytkový cukr v Tramínu podporuje typickou odrůdovou aromatiku) a s odstupem času nechci spekulovat, jak moc suchý byl Tramín od Haullerů… na můj vkus byl hodně suchý a perfektně čistý, velká radost!

BL P1400070 4 lahve na degu

Vybral jsem základní bedýnku a jeden bonus. Napřed základní nabídka, Bedýnka A jako Alsace:
Crémant Brut Prestige NV – 350 Kč
Sylvaner Prestige 2017 – 230 Kč
Riesling Bio 2017 – 320 Kč
Gewürztraminer Prestige 2016 – 360 Kč
Pinot Blanc Prestige 2018 – 250 Kč
Pinot Gris Prestige 2018 – 330 Kč
celkem 1840 kaček za 6 vín. Rovnou se přiznám, že poslední dva Pinoty neznám. Po zkušenosti s předchozími jsem to klidně risknul a zařadil je.

a jednu bonusovou bedýnku for big spenders čili Bedýnku B:
Riesling Grand Cru Frankstein 2014 – 500 Kč
Muscat 2015 Grand Cru Zinkoepflé – 500 Kč
Gewürztraminer 2016 Grand Cru Winzerberg – 530 Kč
celkem 1530 Kč za tři Grand Cru.
Riesling Frankstein jsem měl a za 500 stojí. Zbylá dvě vína neznám, ale vždycky mě fascinovaly alsaské muškáty Grand Cru a chtěl jsem je dovážet. Poprvé se mi to splnilo s Muškátem Froehn od Scheideckera a pamětníci posoudí, jestli to stálo za to (stálo!). Tramín z Winzerbergu neznám, ale Ludovic obecně doporučoval svoje Grand Cru Tramíny. A protože jste si určitě vzpomněli, že jsem se rozplýval nad Haullerovým Pinotem Noir z bariku, tak navrhnu ještě jednu variantu pro milovníky pinotů.

BL P1400068 PN Hauller

Bedýnka C:
Pinot Noir „F“ 2015 – 610 Kč
Muscat 2015 Grand Cru Zinkoepflé – 500 Kč
Riesling Grand Cru Frankstein 2014 – 500 Kč
celkem 1 610 Kč. Je to drahý, ale uklidňuje mě to, že Pinot Noir není v exportním ceníku a Ludovic mi napsal, že mají jen omezený počet lahví. Chci pro sebe krabici a jestli se někdo přidáte, nějak to rozpočítám. Jestli se chcete spolehnout na mě, tak Pinot a Riesling znám a doporučuju. O Muscatu ze Zinkoepflé platí, co jsem napsal o odstavec výš.

P1170377 Alsace za Ribeauvillé

Horní fotka je pohled od Ribeauvillé k Hunawihru, trochu víc na jih, než je Sélestat a Haullerové. Přihláškou získáte pár pěkných vín a vhled do toho, jak se v Alsasku sváří tradice a moderna, nové technologie a historie… Bez vás to nepůjde, takže budu zase potřebovat vaše přihlášky nejpozději do týdne, do středy 27. února. Potom vína objednám a přivezu. V ceně je započítaná distribuce v síti Uloženka.cz (Praha, Brno, Ostrava, … až Liberec nebo Jihlava, seznam poboček je tady). pokud někdo budete chtít poslat balík s Českou Poštou, budete si muset připlatit 190 Kč za poštovné. Distribuce proběhne po 11. březnu. Budu zase vybírat zálohy předem. Přihlásit se můžete tady.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *