MT 2013 k, KK

V novoročním bilančním článku jsem vysvětloval, proč se domácím vínům už dva roky nevěnuju. Až teď jsem vezl do Brna větší náklad vína, po dvou letech jsem přejel Mason-Dixon Line a přivezl krabici zajímavých vzorků. Svádí mě to k úvahám, jak poměřovat vína od profesionálů s víny amatérů. Profesionálové mají lepší podmínky a technologii, ale tvrdá realita je může tlačit k výrobě vín, jaké vyžadují jejich zákazníci. Amatér, který si vydělává v jiném oboru, může dělat víno úplně podle svého a bez ohledu na trh, takže můžu jeho vína posuzovat naprosto bezohledně :-)

P1270759 MT kab K Koždoň

Mladý Vavřinec bez síry, nabušený ovocem a živý až na pomezí perličky dnes přeskočím a budu se věnovat druhému z otevřených vín. Na začátku jsem nevěděl nic než co vidíte na obrázku. MT 2013 K je skutečně kabinet z milerky. Vychlazený cestou z Brna napřed působil trochu nekonzistentně, hodně robustně a zároveň minerálně až do olizování kovů, ale po hodině se srovnal. Zlatou barvou upozorňoval na oxidativní přípravu, ve vůni byl takový bez síry-olejovito-kvasnicovo-minerální, v druhém plánu květinovo-ovocný. V chuti parádní kyselina, svěžest, kvasnicová nafouklost, úplně slaná kovová mineralita asi jako byste v tanku nechali starou mosaznou kliku. Ovoce trochu potlačené, ale je tam žluté ovoce a zralá jablíčka, potenciál ohromný, úplně suché, v těle robustní, vlastně až moc na millerku:) Velká koncentrace starých keřů. Vyrobil křepický Karel Koždoň, mimo jiné organizátor únorové Výstavy vín v Křepicích a podporovatel autentických a nesířených vín. Takže na únorové výstavě v Křepicích bude i autentický koutek s podobnými víny, možná včetně téhle milerky. Doporučuju!

Karel K

Karel mi pár dní předem volal, ať mu přivezu žernoseckou milerku od Svatoše, ale já jsem nestíhal. Po prvních dvou deci doma jsem mu hned volal: „Milerku máš výbornou, ale se Svatošem si to vyřiď sám, budete si mít o čem povídat.“ Na moravské milerce je znát jílovitá půda a dlouhé ležení na kvasničních kalech, v chuti je až nepatřičně mohutná (staré keře, kdo dnes nechá vinici milerky přes padesát roků?), ale parádní. Působí oxidativně, ale je to klam často spojovaný s delším ležením na kvasničních kalech. Tohle víno byla malá šarže ze skleněného demižonu s dvouletým ležením na kvasničních kalech.

Komplexní víno z podceňované odrůdy. Mineralitou a celkovým projevem je to jasný a dobrý pokus o velké víno, postavené na staré vinici. Lahev popsaná fixem se dá doma lehko podcenit a přehlédnout, na soutěži s bílým ubrusem a OIV tabulkou bych to viděl na 91 bodů/100.

One thought on “MT 2013 k, KK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *