Alsaský Riesling aneb nejen Moselou živ je blogger

P1270736 Riesling 2012 Collection Kuentz Bas

V pátek jsem odstrojil vánoční stromek, vyhodil ho a provedl povánoční úklid. Měl jsem na něj víc času než na ten předvánoční, a nakonec jsem hledal čím se odměnit. V hloubi sklepa jsem našel několik posledních lahví z alsaského vinařství Kuentz-Bas a vybral Riesling 2012 z prostřední řady Collection.  

Vzpomínky ze srpnové degustace ve vinařství překryla spousta nových a tak to bylo jako poprvé. Pamatoval jsem si aromata střelného prachu a úžasnou čistotu projevu, to všechno bylo na svém místě, jen se to doma v klidu četlo líp než v srpnu v Husserenu.

 P1240661 Husseren příjezd

Zářivá citronově žlutá barva, jiskrná, na nose hned nápadný střelný prach, ale dnes jsem to cítil jako silně žulový tón, aroma které typicky dodává ryzlinku žulové podloží. Díky strohému projevu minerální složka vyniká, vyzrálé citrusy jsou poznat až s vymícháním. V chuti hodně suché, s výraznou citrusovou kyselinou a znovu důraznou žulovou mineralitou. Minerální tón dominuje a nese i dlouhou dochuť. V těle tenké, reduktivní, úchvatně čisté, jednoduše strukturované, krása! 13% alkoholu je víc, než bych hádal podle chuti. Je to odskok jinam z Německa a zvlášť z Mosely, kde se dobří vinaři nebojí zbytkového cukru, ale je to víno s velkým charakterem. Čistotou a odrazem terroir v mineralitě je to krásné víno. Druhý den v nedopité lahvi víno (trochu) nabylo plnosti, ještě není tělnaté, ale už je v těle ovocnější a zdaleka ne tak tenké. To je nadějné, pokud jde o archivaci.

Poslední lahev ze sklepa posílám do Křepic jako sponzorský dar do Autentického koutku místní Výstavy vín (6. února :-) Příští vlna nových účastníků Skleničkových Komunitních bedýnek přijde z Křepic!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *