Javernières 2013, mladé velké Beaujolais

Pokud jde o párování (nebo ještě líp, snoubení) vín s jídlem nebo zážitky, je několik zaručených receptů a několik věcí, kterým je lepší se vyhnout. Nejblbější věc, kterou můžete udělat, je těšit se na vynikající víno a otevřít si ho ve chvíli, kdy musíte řešit nějaký složitý problém. Přesně to jsem ve čtvrtek večer udělal :o)

P1200114 Javernieres 13 Desvignes

Morgon 2013 Javernières je Beaujolais ze slavné vinice Côte du Py od Louis Claude Desvignes (report z vinařství je tady) a padl zrovna když jsem zvažoval zahraniční cestu, řěšil zároveň přihlášku, cestu, ubytování i náklady. K tomu telefonát od účetního a blíží se březnové cálendy. To by umořilo osla, a otevřít si v takové chvíli dobré víno je jako dát si vlastní gól za nerozhodného stavu v devadesáté minutě čtvrtifinále Ligy Mistrů. Tož tak…

Javernières je tříhektarová parcela na slavném morgonském Cru Côte du Py (připomínám citát Julese Dressnera, že kdyby existovala klasifikace morgonských vinic, Côte-du-Py by bylo Premier Cru a Javernières Grand Cru) s pětašedesátiletými výsadbami a jílovitou půdou bohatou na kysličníky železa. Organické hospodaření na vinici, kvasily vesměs celé hrozny (jen 30% odstopkovaných), karbonická macerace po 15 dní a dalších 13 měsíců víno leželo v betonových tancích. Lahvovalo se na začátku prosince 2014, takže jasné doporučení konzumentům: počkat do prosince 2015!

P1190776 Claude Emmanuelle

Karmínová barva, taková, že byste si ji snadno spletli s Pinotem. Vůně severská: trochu do zelena, kořenitá, ale evokující spíš kyselost a malou vyzrálost. Bílý pepř, kmín, trocha dámských parfémů, ale žádná středomořská exploze, spíš šťavnatý sever. V chuti jako temperamentní milenka za chladné noci: šťavnaté, vyvážené, kořenité, se zralým červeným ovocem trochu odsunutým do pozadí. Minerální závěr až doslana. Slané Beaujolais? Už je to tak! Strukturované a sevřené taniny v závěru chuti, za rok se otevře a bude lepší. 13% alkoholu.

Ovocný projev, typický pro region, odrůdu i karbonickou maceraci, je trochu potlačený, ale víno je o to komplexnější a harmoničtější. Určitě se vyplatí počkat s otevřením do vánoc.

V základní komunitní bedýnce Javernieres není, ale chutě Beaujolais podle Skleničkova výběru si můžete vyzkoušet tady.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *