Dvakrát Chardonnay z Burgundska

Pražští someliéři, co v Burgundsku nikdy nebyli, to rádi zkracují jako cháčko na béčku, ale s barikovaným Chardonnay je to jako s blondýnama :o) Můžete se jim posmívat jak chcete, můžete být nad věcí, ale když se k jasně definovanému stylu přidá preciznost a čistota provedení, stejně jim podlehnete. Před lety jsem je míval doma často (burgundské šardonky, ne blondýny!), teď jsem měl delší pauzu. Až do soboty.

P1200112 agnz 13 VV Berthenet

Montagny Premier Cru 2013 Vieilles Vignes, Jean-Pierre Berthenet    

Etiketa ještě říká Jean-Pierre Berthenet, ale vinařství se už dnes jmenuje Berthenet et Fils, byl jsem tam naposledy před třemi týdny. Výběr hroznů ze starých keřů několika parcel zatříděných jako Premier Cru. Je trochu matoucí, že Premier Cru není na etiketě uvedené jmenovitě, ale v Montagny je běžná praxe hrozny z těchto vinic zpracovávat společně a na etiketě uvádět jen „smésné“ Premier Cru. Přece jen, kdyby to bylo Grand Cru, vypadalo by to úplně nesmyslně, a třeba takové Les Amouresses by v Chambolle asi nikdo s jiným Premier Cru nesmíchal :o)

Světlá zlatavá barva je trochu plnější a naznačuje oxidaci. Dříve jsem na barikovaných šardonkách ujížděl, ale už dlouho jsem je doma neměl… a ve vůni barik jako vyšitý, ještě mladý, s odbočkama do těkavek, zároveň jaksi tučný a olejovitý. V chuti pěkný nástup kyseliny, po jablečnomléčném kvašení, suché, středně plné, oříškové a šardonkovitě ovocné (jablka, trochu tropického ovoce, nedozrálé banány), příjemně minerální a kořenité sudem až do taninové stopy v závěru. Koncentrované ve vůni i v chuti. Vyvážené, nepřestřelené: přestože je vliv sudu velký, stále má víno výrazný ovocný charakter a pevnou páteř kyseliny. Stylově čisté, pěkné. Dá se pít už teď, ale při dobrém skladování vydrží nejmíň 3 roky.

Přesně tímhle vás Burgundsko chytí při prvním nakouknutí :o) Nejsem objektivní, mám tenhle styl rád. I když jsem toho za deset let od první cesty do Burgundska dost viděl a ještě víc vypil, klasické burgundské Chardonnay je pro mě jako setkání s bývalou láskou po deseti letech: znova podlehnu a je to zas jako poprvé! Pamatuju si, jak jsem před dvěma roky poprvé hodnotil stodvacet šardonek na soutěži: někteří porotci z jiných komisí měli občas soucitné poznámky (Chardonnay ti nezávidím a tak….) Já jsem byl šťastnej!

P1200107 Maranges 12 Bouthenet

Maranges Sur le Chène 2012, Jean-Francois Bouthenet
O rok starší Chardonnay od malého vinaře z Cote d’Or, ale z malé a opomíjené apelace. Nazrálejší zlatavá barva a zpočátku zavřená vůně (citrusy a stopově těkavky). V chuti  suché, s pěknou kyselinou, střídmě stylizované a s dobře zapracovaným a časem ohlazeným sudem. Méně efektní, ale perfektně postavené k jídlu. Nestrhává na sebe pozornost, je vlastně málo extrovertní, méně tělnaté, ale s výraznou mineralitou, klidným ovocem (citrusy, jablka, žádné tropické ovoce). Spíš selská burgunda, jednodušší a zdaleka ne ohromující, ale poctivá a upřímná.

Chutě Beaujolais podle Skleničkova výběru z několika posledních exemplářů Komunitních bedýnek si můžete vyzkoušet tady.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *