Dvě růžovky z Mosely

FB P1360055 2x rosé z Mosely

Pinot Noir a Merlot, dvě vína z Weingut Günther Steinmetz z moselského Braunebergu. Oficiálně to jsou tichá červená vína a žádná roséčka, ale naslepo je hlavně Pinot světloučký jako poctivé rosé. Samozřejmě je problém se zatříděním. Pinot je deklarovaný jako zemský, Landwein der Mosel, a Merlot jako jakostka (Deutscher Qualitatswein). Už jsem psal, že ještě před rokem bych červené víno z Mosely odzíval, ale nalomil mě listopadový dovoz garnáčí z Capçanes. Srovnával jsem čtyři vína ze čtyř různých podloží (písek, jíly, vápenec a břidlice) a břidlice u mě jasně vyhrála. Minulý týden při výletu na (břidlicovou) Moselu jsem se objednal ve vinařství a požádal jsem speciálně o červená vína.  

FB P1360039 2x Mosela základ

2015er Pinot Noir unfiiltriert, Günther Steinmetz
Jednoduchá klasicizující ambaláž s obvyklou burgundskou lahví a jednoduchou etiketou. Kresba domu a vinařství na etiketě má nedbalý styl sedmdesátiletních comicsů, pro které mám slabost. Ve skleničce hodně světlá oranžovočervená barva se světlým okrajem. Na nose docela typický severský Pinot Noir s aromaty nálevu švestkového kompotu a lékořice. S ohřátím a provzdušněním vylézají acetonové tóny v decentní a přijatelné formě. Obě moje degustace měly extrémní podmínky. U Steinmetzů po osmi nebo devíti hodinách za volantem v horkém dni s klimatizací jsem měl vypnutý nos a necítil vůbec nic, navíc vína šla z chladicího boxu. Doma jsem si je vzal na odpolední zahradu a ve skleničce se rychle ohřívají, ale snad  dám popis dohromady.

V chuti je to už zakulacené a harmonické, úplně suché s jemnou kyselinou a hladkým průběhem chuti. Zralé červené peckovité ovoce, lehké pohlazení taninů v závěru, minerální tón a kořenitá tečka. Slušně dlouhé. Poměrně jednoduché, ale vyrovnané a harmonické. V chuti to navíc není úplně typicky severské a sevřené, je tam dost ovoce a příjemný projev. Hádám na větší sud a kvašení odstopkovaných hroznů. O pitelnosti nejlíp svědčí, že jsem musel lahev sám před sebou preventivně zašpuntovat a zamknout, aby zbyl vzorek na porovnání s takzvaně vyššími Pinoty. Jednoduché, ale rafinovaně jednoduché.

Přemýšlel jsem, jestli moje spokojenost je daná víc kvalitou vína nebo momentem překvapení (Pinot Noir z Mosely!), ale asi je složená z obojího. Cena ve vinařství 12,5 EUR, takže v Čechách těsně pod 400 Kč. Za mě poměr ceny a kvality (s bonusem za zvláštnost odrůdy a místa) dobrý.

BL P1360051 2x Steinmetz etiketa

2015er Merlot, Günther Steinmetz
Burgundská lahev a nápadná moderní etiketa od místního grafika. O stupeň tmavší růžovo-rubínová barva, vzhledem k odrůdě stále světlá. Na nose středně intenzivní vůně třešní, višní a lesa po dešti. V chuti suché, s pevnou kyselinou a málo zralým višňovo-třešňovým projevem. V těle jemně minerální do kamenitého projevu, který jde až doslana. 12,5% alkoholu, měl jsem dojem, že trochu vystupuje ve vůni, ale v chuti ne a víno působí lehce. Celkově málo tělnaté, dobře pitelné, jen v ovoci málo zralé. Přesto (stejně jako Pinot) nepůsobí uzavřeně a nepřístupně. Zase je to jednodušší projev, středně dlouhé v chuti a vlastně mi tam vadí jen už zmiňovaná malá zralost ovoce. Cena ve vinařství 18,5 EUR, takže v Čechách asi 520 kaček. Je to dobré, ale vzhledem k vyšší ceně spíš jako zajímavost.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *