Pár fotek z pondělních degustací

BL P1360124 svačinka

Stručný fotoreport z pondělních degustací v pražském hotelu President. French Wine Discoveries je komerční projekt určený profesionálům (především dovozcům vín). Přivezl do Prahy 16 vinařství a jednoho výrobce koňaku. Za čtyři hodiny jsem docela podrobně přechutnal 13 z nich.  

BL P1360106 S Cinier Saint Véran

A vybral bych si, třeba zrovna vína Sophie Cinier z burgundského Fuissé. Moc se mi líbil její Saint-Véran 2016, ale i Viré-Clessé a Pouilly. Krásně čistá vína, nekomplikovaná, ale radost pít. Velkou výhodou bylo, že většinu prezentací vedli sami vinaři, takže se člověk mohl zeptat na cokoli a nedostal vyhýbavé a zavádějící odpovědi.

BL P1360114 D du Granit Doré

Paní Marie-Laure Rollet z Domaine du Granit Doré v Beaujolais.

BL P1360117 Julienas Durette

Od ní musím vychválit Juliénas Marcel 2016. Nádherná vůně, lehkost v chuti, hravost a radost. Její Juliénas 2015 Les 4 Cerises je hladké, harmonické a povýšené sudem do vyšších sfér (i cenových), ale Marcel byl moje srdeční záležitost.

BL P1360109 Ch du Durette

A ještě jednou Beaujolais, Marc Theissen z Chateteau de Durette (Régnié). Všechno lehké, ovocné, snadno pitelné a přitom typické Beujolais. Málo taninů, kvasí většinu odstopkovaných hroznů. Hodně precizně udělané, radost degustovat. To by se mi líbilo ve Skleničkových bedýnkách, hned jsem si řekl o ceník. Uvidíme.

BL P1360137 Champ Liebart Regnier

Celkem pět vinařství bylo ze Champagne, skoro třetina. Kdo máte rádi Champagne, přeskočte odstavec. Pro mě je toho škoda, po třetím vzorku mě jablečné chutě nudí. Nezralá jablka, zralá jablka, jabkový kompot, přezrálá jablka a jablkový džus. Už několik let si hraju s plánem pronajmout si domeček u Remeše a strávit týden objížděním vinařství. Pět pondělních degustací mě přesvědčilo, že je to špatný nápad. Tím nechci vůbec shazovat pět vinařství, které se přehlídky účastnilo, ale pro mě byly nakonec nejzajímavější bubliny s většinovým podílem Pinotu Meunier a bez oxidativních aromat.

BL P1360155 Lucas Faret

Ještě mám pár poznámek o jednotlivých vínech, ale to nejlepší jsem dal nakonec. Distillerie Vinet-Delpech z Brie-Sous-Archiac. Na fotce Lucas Faret, exportní manažer.

BL P1360144 Vinet Delpech Pineau

Začínali jsme dvěma vzorky Pineau des Charentes. Přehlídka rozinek a mandlí, samé příjemnosti. 18 měsíců v sudu a dokonalá vyváženost chuti.

BL P1360149 Koňaky

Na poslední fotce už je většina sortimentu palírny, od Cognac Delpech-Fougerat VS až po Cognac XO a EXTRA. Poslední je 45 roků starý , zlaté barvy, kořenitý. Sladké chutě zmizely, ušlechtilost a jemnost zůstala. Koňaková bedýnka by byla krásná (nákupní ceny se po dvou vzorcích destilátu nezdály moc vysoké), ale se současnými regulacemi obchodu s destiláty je to zřejmě nerálné. Reálné by bylo dovézt Pineau de Charentes, protože to je vpodstatě fortifikované víno a na to moje dovozní povolení stačí. Přesto je to spíš nápad pod vlivem (vynikajícího!) alkoholu, lehké ovocné Beaujolais je reálnější.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *