Dvě bílá ze Sicílie

P1220856 Vito a Giuseppe
Až ve čtvrtek jsem se dostal k tichým vínům ze zásilky marsalského vinařství Arini. Děkuju za pomoc svátečním návštěvám, že mě v tom nenechaly samotného. Dnes jen stručné poznámky ke dvěma bílým vínům z autochtonních sicilských odrůd, třetí (červené) odbydu jen doporučením k odkladu. 

Ve skutečnosti jsem do bedýnek zařadil tichá vína jen pro ilustraci toho, co jsem na blogu několikrát zmiňoval. Představa rozpálené Sicílie vám snadno vnukne myšlenku na přezrálé hrozny a těžká červená vína s jižním charakterem. Je to omyl, většina sicilské produkce jsou vína bílá, lehká a z našeho pohledu nejsrozumitelněji charakterizovatelná jako kabinetní. Při loňské návštěvě Sicílie jsme od místního vinařského sdružení dostali podrobnou knížku s vinařskými statistikami okresu Trapani, průměrná cukernatost hroznů sklizených v roce 2014 byla 17 stupňů. Z toho se dá odvodit úvaha o tom, že se sklízí poměrně brzo nejspíš proto, aby hrozny v sicilském počasí neztratily kyselinu. Ale to je možná příliš jednoduché vysvětlení (a bez podrobnějšího přečtení brožury bych se do takových úvah neměl pouštět).

p1300860-3-ticha-vina

Grecanico 2015 Terre Siciliane IGT, Cantine Arini
Jednoduchá ambaláž, plastový uzávěr. Ve skleničce hodně světlá barva, lehká vůně s nezrale ovocnými tóny, kořením a travnatými aromaty horské louky. V chuti slabá kyselina (to není kritika, jen komentář milovníka ryzlinku), zakulacené maličkým zbytkem cukru a dokonale se opakují ovocné, kořenité i travnaté tóny z vůně. Lehké, jednoduché víno k jídlu s jasným charakterem a 12 procenty alkoholu, ale oříšek pro středoevropana. Při hodnocení na soutěži bych ho snadno shodil na 80 bodů, ale při druhé skleničce mě začalo bavit a snadno bych u něj vydržel celý večer.

Grillo 2015 Terre Siciliane IGT, Cantine Arini
U Grilla už vinařství přitlačilo na ambaláži: etiketa i uzávěr jsou stále hodně jednoduché, ale tlustostěnná ramenatá lahev ukazuje na ambicioznější víno. Přinejmenším vzhledem to splňuje, barva je úlnější žlutá s teplým kovovým odstínem. Vůně je exotická, plná neznámého ovoce i známého jižního koření, zralejší než u Grecanica. V chuti se zase vzorně opakují tóny z vůně, zralejší exotické ovoce, lehká kyselina, koření. Zralejšímu (a suchému) projevu odpovídá i 13% alkoholu. Vinařství doporučuje Grillo k rybám, pro mě je víno trochu exotika a vlastně jsem se snáz spřátelil s lehčím Grecanikem.

p1300872-nero-d-avola

Nero d’Avola 2014 Terre Siciliane IGT, Cantine Arini
Ambaláž shodná s Grillem, ve skleničce pěkná temně rudá barva s fialovým odstínem. Typická vůně s čerstvým ovocem a kůží, v chuti čerstvé ovoce, pěkná kyselina a silný vliv barikového sudu. Myslím, že tady platí úvodní poznámky o lehkých vínech, ale ke spojení lehkého vína a barikového sudu mám jediné doporučení: ještě aspoň rok počkat s otevřením. Ovoce v chuti je výborné, ale zatím je sud příliš výrazný a konzument si ovoce užije za rok nebo za dva. Nero je pro Sicílii typická odrůda a tohle víno je dobrý příklad, ale asi jsem měl vybrat verzi bez barikového sudu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *