Rychlý vývoj ryzlinků

P1280518 2015 UW SP AR ERBES

Blog je mi svědkem, že jsem měl Erbesův 2015 Ürziger Würzgarten Riesling Spätlese Alte Reben už na konci dubna, hned po nalahvování. Tehdejší poznámky jsou tady, ale mám dobrý důvod se k nim vracet. Můžu se vesele bít v prsa, že na moje slova došlo a víno se rychle zlepšuje. Světlá citronová barva, živá a svěží vůně citrusů. V chuti citrusový nástup (zralé citrony a limetky) s vyrovnanou kyselinou a příjemným zbytkovým cukrem, dlouhé ovocné tělo a dochuť. Důrazné a slušně koncentrované s lehkou minerální stopou v závěru. Komplexní, s chutěmi už pěkně spojenými, s důrazem na ovocný projev, typický pro vinici Ürziger Würzgarten. Ze zářijového hodnocení soutěže Prague Wine Trophy bylo víno s 91 body nejvýš hodnoceným mladým ryzlinkem.  

Do dubnových poznámek se nedostal jeden celkový dojem, a dnes jsem za to rád. Nelíbil se mi vyšší zbytkový cukr, měl jsem za to, že by ho tenhle ryzlink měl mít méně. Víno má poměrně vysokou kyselinu a tehdy v dubnu ještě stály kyselina s cukrem vedle sebe, odděleně. Dnes je víno mnohem kompaktnější, chutě jsou propojené a cukr s kyselinou se spolu do jisté míry ruší nebo doplňují. Dnes už se vůbec nepozastavuju nad obsahem kyseliny a cukru, je to radost pít tak, jak to je. Jak se blíží Vánoce, ryzlinky rychle vyzrávají.

P1120430 Keře a zatáčka

2015 Erdener Treppchen Riesling kabinett, Weingut Karl Erbes
Klasická ryzlinková ambaláž, jednoduchá, ale noblesní (to aby se dobře vyjímala na stolech restaurací). Ve skleničce světlá citronová barva, teď v listopadu už bez doplňkových jevů (bublinky). Ve vůni hlavně křemen a střelný prach, svěží citrony se přihlásí až po rozmíchání. Vůně je nápadná a přitažlivá, přestože je minerální projev úplný opak sousední vinice Urziger Wurzgarten. V chuti slušně koncentrované s vyzrálými citrusy až do sirupových tónů, komplexní a spojené. Pěkný a výrazný minerální závěr, který inspiroval titulek minerálka z Mosely.

Díky lednové návštěvě Stefana Erbese s šesti lahvemi kalných sudových vzorků a první zásilce v březnu jsem měl možnost sledovat víno od začátku až do dneška (předběžně mám potvrzenou Erbesovu návštěvu na začátek února 2017). I když si odečtu procenta nadšení poplatná právě možnosti nakouknout pod pokličku, baví mě směs ovoce, minerality, lehkosti (9% alkoholu) dokonale spojená do vánočního ryzlinku.

P1120420 Hrozen nad Moselou

Sicilské bedýnky jsou v Uložence (jestli někdo ještě nemáte avízo z Uloženky, urgujte mě!). Je to už šestý týden po vyhlášení sicilských bedýnek a tak můžu vymýšlet další. Nejraději bych splnil přání některých účastníků a udělal smíšenou bedýnku z různých zdrojů/regionů/odrůd, ale myslím, že pinotovo – ryzlinkovo – sangiovesovou bedýnku už do Vánoc nestihnu.

2 thoughts on “Rychlý vývoj ryzlinků

    1. Však mně by se taky líbila, ale Sangiovese už skoro jistě nestihnu. Chtěl bych dva Pinoty, které by se už daly pít rovnou na Vánoce :-(

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *