Dva ryzlinky z vinotéky

P1260485 Willi Haag Riesling 2014

2014 Riesling, Willi Haag
Jakostka (Qualitätswein) od klasického moselského výrobce z Braunebergu, 9% alkoholu. Ve skleničce světlá citronově žlutá barva a malé bublinky na stěnách. Příjemně nasládlá vůně s lípou, v chuti vyrovnané s krotkou kyselinou a nazrále ovocným projevem, odpovídajícím ročníku 2014. Lehké, s malým zbytkovým cukrem a malým, ale znatelným podílem botrytických hroznů. Žluté ovoce, pěkná plnost, maličký dotek hořčinky v závěru. Jednoduché, pěkné a s cenou 6,90 EUR v bernkastelské vinotéce dobrá koupě.  

P1140982 Graacher Himmelreich

2014 Graacher Himmelreich Riesling Kabinett trocken, Weingut Kerpen
Je hodnocení vína záležitostí smyslů nebo je to estetický problém, k jehož řešení je nutné znát kulturní a jiné souvislosti? Vzhledem k dlouhé historii vína a jeho zakotvení v kultuře hlasuju pro b), hodnocení vína je estetická záležitost. Jako ilustrace suchý moselský kabinet z wehlenského vinařství Kerpen. Na etiketě označený jako Zero čili bez zbytkového cukru, ve skutečnosti s 6,8 gramu cukru a kyselinou 8,5 gramu na litr. 10,5% alkoholu a 9 EUR v bernkastelské vinotéce. Suché kabinety jsou v Německu spíš vyjímka, klasický kabinet bývá sladký.

P1260507 Graacher Himmelreich kab Kerpen

Světlá citronově žlutá barva s drobným perlením. Intenzivní vůně s vyzrálým ovocem, po zamíchání svěží s lehkou mineralitou. V chuti suché, ovocné s tóny nezralého ovoce (jablka a žluté ovoce) a lehce minerálním závěrem. Slušně dlouhé, ale díky vyšší kyselině vhodnější k jídlu než na popíjení an sich. Zajímavé, ale už jsem se natolik přizpůsobil německým (sladkým) kabinetům, že mi chybí nejen zbytkový cukr, ale hlavně celkově zralejší ovocný projev.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *