Další dva ryzlinky z Mosely a Sáry

P1260501 Saar Riesling Van Volxem

2014 Saar Riesling, Van Volxem
Výrobce, který se v posledních letech stal trochu módním hitem a jeho základní jakostka. Přesněji řečeno, vinařství je členem VDP a tudíž neoznačuje vína predikátním systémem, ale jen jako Qualitätswein. Světlá citronová barva s jemným perlením na stěnách skleničky. Ve vůni intenzivní, herbálně-ovocné (citrusy), vyzrálé a jemně kořenité. V chuti hodně suché s pěknou a ostrou kyselinou, trochu štiplavé kyselinou i perličkou, ovocité (jablka až do jakobyoxidativních tónů a žluté ovoce) se zajímavou mineralitou s nečekaným a těžko rozeznatelným charakterem. Druhý den se objevují lehká kvasniční aromata. Čistota projevu a vrstevnatost naznačují, že jedna z důležitých charakterových vlastností je perfekcionismus. Není to tak příjemné, jako nejlepší vína z Ürziger Wurzgärten nebo Brauneberger Juffer, ale je to podobně komplexní a obdivuhodné víno. Je to „jen“ dobře pitelný ryzlink, ale má důraz a charakter. 12% alkoholu.

Na webu se hlásí k tradičním postupům a přirozenému zpracování vína bez průmyslových kvasinek a aditiv, taky zmiňují strmé břidlicové svahy vinic (ale s mineralitou moselských nebo rýnských ryzlinků to úplně nesedí, přestože vinařsky patří do Mosely). 42 hektarů vinic a cca 280.000 lahví ročně. Jeden novinář popsal Sársko jako „klimaticky hraniční region, kde spolu sousedí ráj a peklo.“ To souhlasí, projevem je to zřetelně severský ryzlink s úžasnou čistotou a výraznou mineralitou.

P1260513 2014 UW kab Dr Hermann
2014 Ürziger Wurzgärten Riesling kabinett, Dr. Hermann
Stylisticky čistá Mosela, doktorovy kabinety jsou ukázkové. Světlá citronová barva s roztroušeným perlením, intenzivní a těžká přezrále ovocná vůně s jasným podílem botrytidy, ročník už byl takový. V chuti svěží a lehké (7,5 % alkoholu) ale s dobrou kyselinou, díky které se zbytkový cukr moc neprosazuje. Možná je to trochu umělý obrázek ročníku z několika sběrů, kyselina naznačuje časný sběr hroznů a botrytické tóny ve vůni naopak pozdní. Podle nízkého alkoholu 60-70 gramů zbytkového cukru, ale podle chuti bych tipoval míň. Je to zábavné jednoduché pití, v úvodu jsem napsal, že to je stylisticky čistá Mosela, ale pil jsem v předchozích ročnících od doktora už lepší kabinety (třeba tady a tady) a v tomhle ročníku mě víc láká Van Volxem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *