Rudá země u Montepulciana

Dnes ráno přijelo Sangiovese z Gracciana, druhá polovina vín do aktuální toskánské bedýnky. První bedýnky vydávám už dnes, zbytek příští týden. A na oslavu dávám mezi ryzlinky jeden popis Vino Nobile ze sousedního vinařství.

Single vineyard čili víno vyrobené z hroznů z jediné vinice, víno s charakterem! Před dvěma týdny ve vinařství ve Valianu u Montepulciana bylo ještě o třídu lepší, prostě senzační. Ale to je obecně vlastnost genia loci, degustací ve vinařství, v tomhle případě na kopci uprostřed montepulcianského údolí obklopeném vinicemi.

P1260335 TerraRossa 2009 Palazzo Vecchio
TerraRossa 2009, Vino Nobile di Montepulciano DOCG  
O dva týdny později doma je to Sangiovese s excelentní hlubokou barvou a nazrálou vůní s pěknou kyselinou, bazalkou a vůní toskánského prosciutta, náznakem stájových vůní a slaným závěrem. V chuti je kyselina už dokonale integrovaná, koření spojené s tělem, koncentrované, středně plné až plné, tělnaté, ale ten zážitek z posledního letního dne s toskánským sluncem už chybí. 14% alkoholu a elegantní nazrálost, po třech letech od první návštěvy i poměrně vysoká cena.

Vinice Palazzo vecchio

Překvapivě se nevyrábí v sudých ročnících, v lichých se zase nevyrábí Riserva. Vinařství to vysvětluje ohledem k rostlinám, v sudých ročnících vinici TerraRossa ostříhají, shodí nasazené hrozny na zem, aby keře šetřili. Tyhle biodynamice podobné myšlenky v panu Skleničkovi vůbec nerezonují, ale bez toho, aby navštívil vinařství a prohlédl si sklepy, by to těžko mohl komentovat. Spolu s vrozeným skepticismem a ho prohlídka (stísněných) starých sklepů přivedla k názoru, že Palazzo Vecchio má v provozu tak málo místa, že těžko může vyrábět svoje nejlepší vína každý rok, prostě by je neměla kam dávat. Ale myšlenka s odpočinkem keřů v lichých ročnících je pěkná…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *